Rozróżnianie maści

Redaguje: Wiktoria Łakoma
Foto: Piotr Filipiuk

Jak odróżnić jednego brązowego konia od drugiego? Który to kasztanowy, a jaki gniady? Z rozpoznaniem karej i siwej maści nie mam problemu, tylko te brązowe wciąż mi się mylą. Czy jest jakiś prosty sposób rozróżnienia?

Maść jest to dziedzicznie przekazywane ubarwienie sierści, włosów grzywy, ogona oraz szczotek pęcinowych.

Maść gniada i kasztanowata, bo tak poprawnie brzmi nazwa, na pierwszy rzut oka może wydawać się taka sama, logiczne jest jednak, że wtedy nikt nie kusiłby się o rozróżnianie, a przecież mówimy o „gniadoszach” i „kasztanach”. Najłatwiejsza do zauważenia cecha to kolor grzywy i ogona. Koń gniady ma brązowo-brunatną sierść, ale ogon i grzywę koloru czarnego. Często występują też podpalane kończyny, czyli ciemniejsze niż reszta ciała. Koń kasztanowaty najczęściej ma kolor włosia podobny do barwy sierści, nie jest to jednak normą. I tu pojawiają się trudności, gdyż nie każdy gniady koń jest podobny do drugiego, a u kasztanów ilość opcji jest jeszcze większa.

Tak więc rozróżniamy konie jasnogniade, ciemnogniade i skarogniade oraz maść kasztanowatą w odcieniu jasno-, ciemno- i brudnokasztanowatym.

Jak wspomniałam wcześniej, gniade konie mają cechę wspólną: zawsze posiadają czarną grzywę i ogon. Ponadto u konia jasnogniadego kończyny są w kolorze tułowia, ciemnogniady ma ciemnobrunatną sierść i ciemniejsze kończyny, a skarogniady podobny jest do karego, czyli większość ciała pokrywają czarne włosy sierści, a jaśniejsze są nozdrza i słabizna – tam sierść jest żółtawa lub brunatna.

U koni kasztanowatych różnice są jeszcze większe. Jasny kasztan ma piękną, prawie białą („konopiastą”) grzywę, a jego sierść barwę żółtawą. Koń ciemnokasztanowaty charakteryzuje się ciemniejszą sierścią nawet w kolorze czekolady, a jego ogon i grzywa są tej samej barwy. Brudnokasztanowaty to koń bardzo efektowny. gdyż ciemnoczekoladowej sierści towarzyszy żółtawa czy konopiasta grzywa.

Podany tu przeze mnie opis jest wbrew pozorom bardzo skrótowy i schematyczny ze względu na charakter tego tekstu, jednak zagadnienie maści jako jednej z cech identyfikacyjnej koni jest o wiele bardziej zawiłe. Zachęcam do zgłębienia tematu i poszukaniu informacji chociażby na temat maści czerwonobułanej, jeleniej czy gniado-tarantowatej werniksowej… Czytaj więcej we wrześniowym numerze Koni i Rumaków.

Shopping Cart
Scroll to Top