Bilardowanie

Co to dokładnie znaczy, że koń „bilarduje” i czym jest to spowodowane? Czy taka cecha u konia wyklucza go ze sportu?

 

Bilardowanie jest uważane za wadliwy ruch konia, polegający na wyrzucaniu kończyn kolistymi ruchami na zewnątrz, a nie jak być powinno – po linii prostej. Może dotyczyć zarówno przednich, jak i tylnych nóg. Bilardowanie spowodowane jest uwarunkowaniami genetycznymi. Ponadto niektóre rasy koni, jak konie hiszpańskie, Lusitano, były specjalnie hodowane tak, aby poruszały się w określony sposób, efektownie wyrzucając kończyny do zewnątrz.

Generalnie nie ma żadnych przeciwwskazań do jazdy na bilardującym koniu, o ile stopień wady nie wpływa na kontuzje, np. obciążając zanadto trzeszczki. Widuje się konie bilardujące, które z powodzeniem startują w konkurach skoków czy WKKW. Jedynie w przypadku, gdy planujemy karierę w dresażu, przy wyższych konkursach bilardowanie u konia może być przyczyną odejmowania punktów.

Z bilardowaniem nie da się wygrać, chociaż istnieją teorie, które zakładają, że odpowiednie werkowanie konia we wczesnych latach może zmniejszyć stopień jego wady. Natomiast sama jazda na koniu, który bilarduje, jest inna w odczuciu dla jeźdźca, ponieważ szczególnie w kłusie koń zamiast naturalnie wybijać jeźdźca w górę, delikatnie kołysze go na boki. Może być więc wygodniejszy do siedzenia niż tradycyjny chód.

Shopping Cart
Scroll to Top