Tekst: Anna Sałek
Foto: Piotr Filipiuk
Śnieg za oknem, mroźne powietrze, czyli zima pełną parą. Dla wielu powód do radości, dla innych niekoniecznie. Wokół zimowej opieki nad końmi, treningów zimą powstało wiele mitów i półprawd. Część z nich spróbujemy obalić lub wyjaśnić.
W mroźne dni unikajmy treningów
I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, co mamy na myśli, mówiąc „trening”, i w jakich warunkach będzie się on odbywał. Coraz więcej ośrodków dysponuje halami o doskonałym podłożu, często w jakiś sposób docieplanymi. Dzięki temu w środku panują komfortowe warunki do jazdy. W skrajnie niskich temperaturach należy unikać ekstremalnie ciężkich treningów, szczególnie u koni w nie najlepszej kondycji, osłabionych itp. Niska temperatura nie jest przeciwwskazaniem do ruchu ani dla jeźdźca, ani dla konia. Odpowiednie ubranie w przypadku jeźdźca, derka na okres rozgrzewki i po treningu pozwoli na rozruszanie mięśni i przygotowanie organizmu do niewielkiego wysiłku.
Stosowanie derek sprawia, że koń jest zimniejszy, bardziej podatny na wychłodzenie
Mit. Wiele koni nie będzie potrzebowało zimowej derki, inne z kolei już w chłodniejsze jesienne dni będą wymagały wspomagania w postaci choćby polarowej derki. Wszystko jest cechą indywidualną i zależy przede wszystkim od tego, czy koń jest w stanie wytworzyć odpowiedniej długości i gęstości włos na całym ciele, który zapewni mu odpowiednią izolację przed niską temperaturą. Zimowa sierść doskonale zapewni ochronę przed ujemnymi temperaturami, ale tylko dopóki jest czysta, sucha i nie posklejana. Taka ochrona przed zimnem jest możliwa jedynie u koni zdrowych, w odpowiedniej kondycji, na odpowiedniej diecie. Jeśli któryś warunek nie zostanie spełniony, może zaistnieć konieczność ubrania konia w odpowiednią derkę. Czysta, sucha i odpowiednio dobrana derka, dopasowana do warunków, w jakich przebywa koń, nie powinna spowodować wychładzania konia poprzez zniszczenie izolacji wytworzonej przez naturalny, gęsty włos, tylko ją wspomóc.
Wszystkie derki zimowe używane na padoku powinny być wodoodporne i regularnie sprawdzane pod kątem uszkodzeń. Każde uszkodzenie, utrata wodoodporności mogą sprawić, że derka nie tylko przestanie odgrywać swoją rolę, ale stanie się przyczyną zawilgocenia sierści i wychłodzenia organizmu… Czytaj więcej w styczniowo-lutowym numerze „Koni i Rumaków”.