Tekst: Martyna Kaczmarek
Foto: Marta Ciesielska
Problemy ze złym zachowaniem konia mogą być spowodowane w niektórych przypadkachbłędami w jego żywieniu lub z tym powiązane, a proste zmiany w ilości paszy lub jej rodzaju mogą mieć duży wpływ na funkcjonowanie zwierzęcia. Oczywiście należy pamiętać, że szereg innych czynników, tj. wiek, rasa, wytrenowanie, osobowość, dopasowanie sprzętu, ogólny stan zdrowia, a także umiejętności, doświadczenie oraz cierpliwość jeźdźca, mogą mieć równie duży wpływ na zachowanie konia.
Błędy żywieniowe
- Zbyt duża ilość kalorii
Zbyt dużo paszy (i/lub jej zbyt wysoka kaloryczność) i niewystarczająca ilość pracy to połączenie „wybuchowe”. Jeśli koń utrzymywany w stajni ma skłonność do nadpobudliwości, może się okazać, że w dawce pokarmowej otrzymuje więcej kalorii niż potrzebuje. Kolejny problem to utrzymywanie konia w boksie bez możliwości korzystania z padoku, pastwiska czy chociażby karuzeli. Koń, który nie ma gdzie rozładować nadmiaru energii, będzie sfrustrowany. Może mieć to wpływ na brak współpracy podczas obsługi czy treningu, ale również może być podłożem do wielu nałogów czy narowów. W takiej sytuacji wyjście jest tylko jedno: dostosowanie diety oraz pracy indywidualnie do konia. Do tego zapewnienie swobodnego ruchu przez kilka godzin w ciągu dnia z pewnością również zadziała na korzyść.
- Zbyt duże posiłki treściwe
Posiłki zbożowe nie powinny przekraczać 0,4–0,5 kg ziarna na 100 kg masy ciała – czyli dla konia 500-kilogramowego maksymalna waga jednorazowej porcji jedzenia to 2–2,5 kg. Często zbyt duża ilość paszy powiązana jest z ograniczoną ilością odpasów w stajniach (najczęściej 2, czasami nawet tylko 1). Łapczywe pobieranie paszy treściwej powoduje również niedostateczne jej naślinienie, co jest bardzo niekorzystne, gdyż ślina ma właściwości buforujące i dba o odpowiednie pH w żołądku.
Profesor Christine Nicol (Uniwersytet w Brystolu) na podstawie badań na temat łykawości u koni zbudowała teorię mówiącą o tym, że zarówno żucie drewna, jak i łykanie mają na celu zwiększenie wydzielania śliny w celu złagodzenia bólu podrażnionej błony śluzowej. W związku z tym naszym zadaniem jest niedopuszczenie do powstania tych podrażnień. Wrzody żołądka dotykają nawet ponad 80% dorosłych koni, z pewnością wpływając na komfort życia tych zwierząt.
Przekarmianie paszą treściwą powoduje zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, które mogą objawiać się wytwarzaniem nadmiernej ilości gazów, toksyn czy kwasów. Mogą być przyczyną wzdęć, bóli kolkowych, podrażnień błony śluzowej (co po dłuższym czasie prowadzi do wrzodów), zaburzeń mikroflory w jelitach czy nawet skrętu jelit. Karmienie w mniejszych ilościach (do 2 kg), a częściej (3–4 posiłki) oraz dodawanie sieczek do diety z pewnością przyczyni się do ochrony układu pokarmowego i poprawy komfortu życia konia.
- Złe źródło energii
Standardowa dieta w pensjonatach dla koni to „siano + owies”. Jeżeli koń żywiony w ten sposób ma zbyt dużo energii, a wykluczyliśmy wcześniej wspomniane punkty, należy zastanowić się, czy źródło energii jest odpowiednie… Czytaj więcej w najnowszym numerze Koni i Rumaków.