Tekst: Anna Sałek
Foto: Paulina Dudzik-Deko
Długotrwałe upały są dla wszystkich bardzo uciążliwe. Mimo to sezon zawodów, konnych wycieczek do lasu czy galopad po plaży w pełni. Wiele koni źle nosi wysokie temperatury i mocno grzejące słońce. Część z nich ma szansę na lekką pracę czy nawet wolne przez kilka gorących dni, ale spora grupa mimo wszystko wymagać będzie niewielkiego wspomagania z naszej strony. Odpowiednio zmodyfikowana dieta, trening sprawią, że zarówno jeździec, jak i jego kompan mogą w pełni korzystać z uroków lata.
Woda
Woda jest jednym z podstawowych składników odżywczych, których koń potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, w tym do trawienia i utrzymania odpowiedniej termoregulacji. Upalne dni wymagają od opiekunów uważnej obserwacji swoich podopiecznych, jak i zapewnienia koniom stałego dostępu do czystej wody o odpowiedniej temperaturze. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że stały dostęp do „wodopoju” jest niezwykle ważny, ale ważne jest także to, by woda ta była dobrej jakości (najlepiej, żeby spełniała normy wody do picia dla ludzi pod względem mikrobiologicznym i fizykochemicznym), czysta i smaczna. Pamiętajmy, że na pobieranie przez konie wody ma wpływ wiele czynników: brak dostępu do wody, niesmaczna, zanieczyszczona woda, utrata pragnienia spowodowana np. wysiłkiem, chorobą. Z kolei niedostarczenie wody organizmowi odbija się na wydolności, powoduje spadek apetytu i zmniejszenie spożycia wody, odwodnienie, a jeśli problem jest długotrwały – może prowadzić do śmierci zwierzęcia.
Dla przypomnienia (dane w liczbach)
Woda stanowi ok. 65% masy ciała konia.
Dorosły koń wypija średnio 25–30 l wody dziennie.
Bez wody koń jest w stanie przeżyć 5–6 dni (bez paszy nawet kilka tygodni).
Już po 2–3 dniach bez dostępu do wody w organizmie konia dochodzi do nieodwracalnych zmian.
Świeże, dobrej jakości pastwisko zawiera 60–80% wody, co zapewnia spory procent dobowego zapotrzebowania na wodę u koni.
Siano i ziarno mają bardzo niski poziom wody w składzie, co powoduje, że konie muszą pić więcej wody, by zaspokoić swoje potrzeby.
Wyższy poziom białka i sodu w diecie zwiększa zapotrzebowania konia na wodę.
Wysokie temperatury (powyżej 26°C) zwiększają częstotliwość i objętość spożywanej wody, niższe temperatury (poniżej 7°C) mogą z kolei zmniejszyć spożycie wody.
Rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej może wpływać na ilość wody, jakiej potrzebuje koń. Warto pamiętać, że konie sportowe powinny mieć dostęp do wody w trakcie wysiłku (z zachowaniem odpowiednich przerw) i przed nim.
Koń wykonujący średnią pracę może stracić ok. 5 l potu w ciągu godziny… Czytaj więcej w lipcowo-sierpniowym numerze „Koni i Rumaków”