Sukces Klikowej Arabians w Championacie Europy

Tekst: Monika Stefaniuk
Foto: Ewa Imielska-Hebda

Tradycja hodowli polskich koni czystej krwi arabskiej jest długa i bogata. Mając ponad 200 lat udokumentowanej hodowli, należy do najstarszych i najbardziej wpływowych tradycji hodowlanych na świecie. Jednym z najstarszych stad koni orientalnych, w tym czystej krwi arabskiej, było stado Sanguszków ze Sławuty na Wołyniu. Pierwsze wzmianki o wystawianiu chorągwi na wyprawy do obrony granic ówczesnej Rzeczpospolitej pochodzą z I połowy XVI w. Bez zaangażowania rodziny Sanguszków w import koni orientalnych z pustyni od końca XVIII stuleciaaż do przełomu XIX i XX w. dzisiejszy świat koni arabskich nie widziałby takich gwiazd jak Pianissima, Pinga i nie mógł wysławiaćStadninę Koni w Janowie Podlaskim oraz linii „P” na całym świecie.

Kilkadziesiąt lat później pan Marek Rzepka, rodowity tarnowianin, mecenas sztuki, kultywujący tradycje Tarnowa, właściciel i założyciel stadniny Klikowa Arabians, oczarowany pięknem koni czystej krwi arabskiej, stworzył własny program hodowlany, czerpiąc garściami z wielopokoleniowego dorobku hodowców.

Po zakupie kilku klaczy o najlepszych rodowodach, pochodzących z najlepszych linii nie tylko polskich, ale i międzynarodowych, rozpoczął poszukiwania nowoczesnego i obiecującego ogiera, który do klasycznego piękna polskich klaczy dołoży element unikatowy. Jednym z nich był gniady, młody (2017) i obiecujący ogier RFI Unique (Af Maden × Rfi Ultraa Almaktub), który świetnie połączył się z janowskiej hodowli klaczą Plivia, córką ogiera Kahli al. Shaqab od matki Peloty, potomkini w prostej linii klaczy Penicylina. Z połączenia w lutym tego roku urodził się zapierający dech w piersiach ogierek, nazwany przez właścicieli Poker Face KL.

Wyjątkowość tego ogierka została potwierdzona na prestiżowym Czempionacie Europy odbywającym się w miejscowości Lier w Belgii, gdzie zdobył tytuł Złotego Czempiona Żrebiąt ogierków.

Shopping Cart
Scroll to Top