Sezon czas zacząć

Tekst: Eleonora Joszko

Foto: Wiktoria Rożnowska

Mistrz Niemiec w skokach przez przeszkody, najwyżej zbonitowany ogier szlachetny w Polsce, silna grupa ogierów śląskich, panel ekspertów i koncert Macieja Balcara z zespołem – to wszystko i jeszcze więcej czekało na uczestników tegorocznego pokazu reproduktorów ŚOZHK i Cichoń Stallions Show, zorganizowanego w reżimie sanitarnym i transmitowanego w internecie z powodu trwającej pandemii COVID-19.

W ostatnią sobotę lutego hodowcy spotkali się w ośrodku Cichoń Dressage w Radzionkowie, by u progu sezonu hodowlanego przyjrzeć się ogierom uznanym w Śląsko-Opolskim Związku Hodowców Koni oraz poznać tegoroczną ofertę reproduktorów stacji ogierów Cichoń Stallions. Z powodu pandemii udział w imprezie wymagał wcześniejszej rejestracji i był zastrzeżony dla osób związanych z końmi (hodowców, weterynarzy, dziennikarzy itp.), którym udostępniono 50% istniejących miejsc.

Pokaz ŚOZHK – parada ras

Doroczny pokaz ogierów uznanych w Śląsko-Opolskim Związku Hodowców Koni odbywa się na przemian w Radzionkowie i na wrocławskich Partynicach. Tegoroczną edycję kompetentniei sprawnie poprowadziła Katarzyna Komandera, rozety dla ogierów przygotowała firma Equiart Czesława Grycz, a statuetki dla ich hodowców zapewnił Bober Team. Pamiątki te wręczali: Prezes ŚOZHK Sebastian Kwoczała i Dyrektor ŚOZHK Maciej Wyszomirski wraz z członkami Zarządu Związkui gośćmi z innych OZHK. Na miejscu dostępne były katalogi prezentowanych koni, a imprezę transmitowano na żywo w internecie na portalach Świat Koni oraz Clip My Horse.

Stawkę niemal 50 ogierów otworzyło pięć koni własności MM Brothers Sp. z o.o., czyli braci Mateusza i Michała Cichoniów – gospodarzy radzionkowskiego ośrodka. Cztery pierwsze pokazano również wieczorem pod siodłem. W tym miejscu warto wspomnieć sympatyczną prezentację piątego z nich: tinker SD Pink Pirate z Jaskółki, który na co dzień jest w treningu ujeżdżeniowym i pracuje z adeptami szkółki jeździeckiej Cichoń Dressage, wykonał swoje pierwsze publiczne skoki przez przeszkodę, udowadniając, że solidne podstawyujeżdżenia dają koniowi wszechstronność. Podobnie jak świetny skoczek Pablo Paero rasy niemiecki kuc wierzchowy (wł. Andrzej Skorupa), Pink Pirate reprezentował na pokazie kuce i konie małe.

Następnie pokazano siedem ogierów szlachetnych, w tym cztery małopolskie. Trzy z nich wyhodowała SK Janów Podlaski – jedynyośrodek państwowy, którego konie dotarły w tym roku do Radzionkowa. Trzyletni Elios m(AA) (Chestnut Park All That Jazz – Elinda/Dounba) pokazał wspaniały kłus w ruchu luzem, zaś 21-letni Aspan m (Emir – Ascota/Barak) mimo wieku wciąż chwyta za oko i cieszy się żelaznym zdrowiem. Dziewięcioletni Emark m(AA) (Chestnut Park All That Jazz – Emeralda/Divisor) dwukrotnie zajął 4. miejsce na MPMK w ujeżdżeniu, a jego potomstwo zdobyło już tytuły czempionów i wiceczempionów Narodowego Młodzieżowego Pokazu Koni Rasy Małopolskiej. W Radzionkowie jego fantastyczny ruch i wspaniałą jezdność zaprezentowała pod siodłem Agnieszka Kolek-Kowieska.Imponujący ruch luzem pokazał również trzyletni Dantes sp (Secret – Dama Kier/Lou Reed) hod. i wł. Piotra Mazurka – wnuk słynnego Sezuana i koń w nowoczesnym typie sportowym.W tej grupiekoniwystąpił także syn drużynowego Mistrza Europy w skokach, ogiera Cornet Obolensky –jedenastoletni First Lad BH KWPN (od Amerens/Montreal) wł. Janusza Mike, który zaprezentował umiejętności skokowe pod Dominikiem Słodczykiem.

Duże wrażenie na publiczności zrobiły dwa ogiery zimnokrwiste. Pięcioletni Taupe z (Grom – Tajga/Blajk) ukończył polową próbę zaprzęgową z oceną wybitną. Jego hodowcą jest Andrzej Herrmann, a właścicielem – Krystian Kotula. Prawdziwą niespodziankę sprawił jednak imponujący czternastoletni Massiv ard. szw. (Elegant – Brokita/Vebend), który wkroczył na arenę dosiadany i prowadzony przez mężczyzn w stylizowanych historycznych strojach szwedzkich. Z tak oryginalnych prezentacji słynie właściciel ogiera – tarnogórzanin Zdzisław Włodek. Massiv zdobył trzy czempionaty wystaw hodowlanych, w tym Międzynarodowy Czempionat w Kętrzynie (2016), a podczas bonitacji otrzymał maksymalną ocenę za typ.

Pod znakiem „ślązaków”

Ostatnią, lecz za to najliczniejszą grupą na pokazie ŚOZHK była licząca niemal 30 koni stawka ogierów rasy śląskiej. Jej pokaz otworzył występ w zaprzęgu piętnastoletniego ogiera Eckermann sch. warm. (Indygo – Saphira/Valerius), pozyskanego do Polski ze stada w Moritzburgu (GER). Jako syn klaczy w typie ciężkim ciepłokrwistym (niem. schweres warmblut) Eckermann oferuje dolew lżejszej krwi do rasy śląskiej. Jak zaznaczono, wymaga to jednak ostrożności, aby nie zatracić spokojnego charakteru, z którego słyną „ślązaki”.

Kolejne konie pogrupowano tak, aby synowie danego ogiera występowali zaraz po nim lub kolejno po sobie. I tak po prezentacji jedenastoletniego ogiera Alger śl (Nefryt – Amira/Hutor), czempiona stacjonarnej próby dzielności 2012, pokazano jego trzech synów – ogiery Alvaro śl (od Akacja/Arabetto), Herb śl (od Holly/Pikolo) i Radetzky śl (od Rewolucja/Pikolo). Nieobecnego na pokazie uznanego ogiera La Paz śl (Santiago – Łupawa/Palant) również reprezentowali trzej synowie: Bawarczyk śl (od Bawarka/Rapid), Iron śl (od Irmina/Arkan) i chwytający za oko Romeo II śl (od Roma/Nomen). Ten ostatni to niezwykle popularny reproduktor, którego znakiem rozpoznawczym jest białe serduszko na sierści w okolicy łopatki; w 2020 r. pokrył ponad 50 klaczy. Nowoczesny, bardziej sportowy typ konia śląskiego o pięknym ruchu pokazali dwaj synowie ogiera Lothario śl (Hutor – Łupawa/Palant) – ogiery Wulkan śl (od Walencja/Arsenał) i Lenox śl (od Laura/Lotos). Ośmioletni Lotos śl (Derkos – Łupawa/Palant) to zdobywca 4. miejsca na MŚMK w 2017 r., zaś jedenastoletni Eter śl (Basior – Eurella/Domingo) został II Wiceczempionem tej samej imprezy! Oboma ogierami powoziła wtedy Weronika Kwiatek.

W trakcie pokazu Kapituła ŚOZHK odznaczyła Andrzeja Skorupę za osiągnięcia hodowlane i zaangażowanie w pracę związku. Specjalne podziękowanie za kilkanaście lat wykonywania dokumentacji fotograficznej na wydarzeniach hodowlanych rasy śląskiej otrzymała Paulina Peckiel z PZHK. Na koniec wręczono upominki wszystkim prezenterom, a dwaj z nich – Rafał Frej i Daniel Kluska – otrzymali srebrne odznaki PZHK.

Należy pochwalić fachowy, sprawny i punktualny przebieg pokazu, o co za kulisami dbali: Anna Kruszyńska (rozprężalnia), Mariola Falkowska (biuro pokazu) i Marcin Załuski (stajnia). Prezenterzy wystąpili w jednolitych, eleganckich strojach, a kondycja i pielęgnacja koni były bez zarzutu. Zastrzeżenia budzi natomiast pewien brak przygotowania znacznej części ogierów śląskich do występu w nietypowym otoczeniu: pobudzone nim konie w ruchu luzem wykonywały krótkie, nerwowe odcinki galopu lub ekscytowały się własnym odbiciem w lustrach. Jeden z ogierów ze strachu przeskoczył przez ustawiony w rogu areny stolik z trofeami, przewracając go. Warto pamiętać, że wyrabiająca posłuszeństwo praca z ziemi nie jest zarezerwowana dla stylu western, a oswajanie z arenami – dla koni sportowych. Należy polecić hodowcom taką pracę ze swymi wychowankami w celu bezpiecznej i korzystnej prezentacji tych pięknych zwierząt.

Cichoń Stallions Show – światowe gwiazdy w Polsce

Po przerwie rozpoczęto wieczorny pokaz tegorocznej oferty reproduktorów stacji Cichoń Stallions. Pokaz dziesięciu reproduktorów, przeplatany panelem ekspertów i koncertem Macieja Balcara z zespołem, trwał do późnych godzin wieczornych. Jak co roku występom koni towarzyszył obszerny, merytoryczny komentarz: Mateusz Cichoń (ujeżdżenie) i Tadeusz Koza (skoki) nie ukrywali wyzwań związanych ze szkoleniem, szczególnie u wrażliwych i gorących ogierów ujeżdżeniowych, a przekazana przez nich wiedza pozwoliła widzom lepiej poznać i samodzielnie ocenić konie. Partnerami pokazu byli: Deckstation Schockemöhle i Helgstrand Dressage, a także Fit and Ride, Hippovet+ oraz Viavissa.

Rozpoczęto od prezentacji czterech młodych ogierów. Trzyletni Brix Falcon DWB (Franklin – Brix Florentina/Fürstenball), został zakupiony na aukcji Nordic Sales International 2018 za 80 000 euro jako trzecie najdroższe źrebię, a podczas tegorocznej kwalifikacji ogierów otrzymał 9 pkt za kłus. W Radzionkowie pokazał wzorowy charakter, pozwalając Ali Mikołajczyk dosiąść się w gwarnym otoczeniu zaledwie po raz ósmy w życiu! Czteroletni Radius SWB (Revolution – Womanthika M/OO Seven) posiada nowoczesny, „świeży” rodowód, a podczas tegorocznej polowej próby dzielności w Lesznie po raz kolejny został najlepszym ogierem ujeżdżeniowym, z notą 8,5 za predyspozycje do ujeżdżenia przyznaną przez jeźdźca testowego – Darię Kobiernik. Siwe czterolatki, Diakato PS old (Diaron – Stellina/Stakkato) i C-Quattro PS old (Chacoon Blue – Ave Maria/Quattro B), pokazały pod Łukaszem Kozą, że nawet podobne konie w różnym tempie nabywają równowagi w skoku i uczą się współpracy z jeźdźcem. W obu kwestiach jak na razie przoduje Diakato – tegoroczny wiceczempion próby w Lesznie.

Najbardziej doświadczony w stawce, osiemnastoletni Fürstentraum (Fürst Heinrich – Maikiki/Königstraum xx), to reprezentant rasy bawarski koń gorącokrwisty, który w samych Niemczech posiada już 32 zarejestrowanych w sporcie potomków. Jego najwybitniejsza córka, Well Done de la Roche (od Washari/Walt Disney), zajęła 5. miejsce na WEG Tryon 2018 pod Patrikiem Kittelem (SWE), a obecnie jest 15. w rankingu światowym FEI. Dziesięcioletni Goldfinger V.D.T. KWPN (Jazz – Velvet V.D.T./Ferro) to z kolei ojciec finalisty MŚMK (ogiera Game On od Texas S/Locato) oraz najdroższego źrebaka Cichoń Foals Auction 2020. W finale Mistrzostw Danii Młodych Koni Goldfinger uzyskał m.in. 8,5 pkt za kłus i 9,5 pkt za galop.

Pięcioletni Casallcento PS han (Casallco – Gecenta/Cento) to pierwszy ogier skokowy, którego pozyskała stacja Cichoń Stallions – wnuk legendarnego ogiera Casall. Prawdziwą gwiazdą tegorocznej oferty reproduktorów skokowych był jednak zjawiskowy siwy Caroly old (Calido – Cora/Contendro I), który w 2014 r. zdobył tytuł Mistrza Niemiec koni pięcioletnich z oceną 18,8 pkt! Po tym sukcesie został sprzedany na aukcji P.S.I. za kwotę 850 000 euro, lecz nabywcy nie kontynuowali jego kariery sportowej. Po kilku latach powrócił do Deckstation Schockemӧhle i trafił do głównej oferty, w której pozostawał aż do czasu pozyskania go dla polskich hodowców. Paul Schockemӧhle szeroko wykorzystał go także we własnej stadninie – Gestüt Lewitz.

Podobnie jak rok temu jedynie w ręku pokazano dziesięcioletniego ogiera Don Deluxe old (De Niro – Egoistin/Rosario) – Czempiona Związku Oldenburskiego i zwycięzcę 35-dniowego testu dla ogierów DWB, którego dalszą karierę sportową pokrzyżowała poważna kontuzja. Ten zdecydowanie najpopularniejszy reproduktor z oferty Cichoń Stallions 2020 odzyskał już zdrowie, lecz tym razem lekko naciągnął ścięgno, co skutkowało okrojoną formą prezentacji dla dobra konia. Pokaz zamknął ośmioletni Heilines Zanzier DWB (Blue Hors Zack – Danceline TS/De Niro) – najwyżej zbonitowany ogier szlachetny w Polsce, który został uznany najlepszym źrebakiem ujeżdżeniowym w Danii, a już jako dorosły ogier zdobył premię i dożywotnią licencję DWB. Dwukrotnie triumfował w MPMK, ustanawiając nowy rekord Polski pięciolatków (9,26 pkt). Zakwalifikował się także do MŚMK, a w zeszłym roku startował już na poziomie klasy CC, przekraczając barierę 70%.

Panel ekspertów – szkolenie młodych koni

Z powodu pandemii przełożono doroczną konferencję jeździecko-hodowlaną, która zwykle towarzyszyła pokazowi ogierów. Organizatorzy przygotowali jednak panel ekspertów. Gośćmi Pawła Kleszcza byli: słynąca z mądrej pracy z młodymi końmi wszechstronna amazonka Daria Kobiernik, specjalistka Cichoń Stallions ds. ogierów skokowych Katarzyna Wiszowaty, lekarz weterynarii Bernhard Janetzko oraz przedstawiciel Deckstation Schockemöhle Florian Meyer zu Hartum, który połączył się ze studiem przez internet. Jego wypowiedź tłumaczyła Natalia Smagacz.

Specjaliści podkreślali zalety wszechstronnej pracy z młodymi końmi uwzględniającej ich naturę (drągi, ujeżdżenie, jazdy w teren, pastwisko), korzyści, jakie daje przerwa w szkoleniu trzylatka i powrót do treningu przed ukończeniem 4. roku życia, a także konieczność jazdy w rozluźnieniu i na wprost, w długich liniach. Zalecili ostrożność i staranne unikanie kontuzji w pierwszych dwóch latach szkolenia, gdyż taki uraz oznacza nawet pół roku przerwy bez niezbędnego ruchu. W kwestii pochodzenia przypomnieli znaczenie strony matki, a także – co wciąż budzi pewne kontrowersje – odradzali mieszanie rodowodów skokowych i ujeżdżeniowych, gdyż księgi stadne nie chcą już uznawać takich koni. Jak stwierdziła K. Wiszowaty, podział ten dokonał się kilkadziesiąt lat temu i zaszedł zbyt daleko, by można było go cofnąć.

Globalizacja hodowli koni sportowych jest już faktem. Współpraca stacji ogierów Cichoń Stallions ze światowej sławy ośrodkami hodowlano-sportowymi, jakimi są Helgstrand Dressage i Deckstation Schockemöhle, daje polskim hodowcom wygodny dostęp do wysokiej klasy ogierów hodowli zagranicznej. Tym bardziej cieszy gościnność stacji także wobec krajowych ras i wydarzeń hodowlanych. Również w tym roku organizatorzy zrobili, co w ich mocy, by u progu sezonu stanówkowego pomimo pandemii wspomóc hodowców radą i wszechstronną ofertą.

Shopping Cart
Scroll to Top