Tekst: Anna Sałek
Foto: Piotr Filipiuk
O tym, jak ważna jest czysta, sucha ściółka w boksie każdego konia, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W wielu obiektach można zauważyć, że tradycyjna słoma zostaje zastępowana różnymi innymi materiałami, z których część stosowana jest ze względu na swoje unikalne właściwości, a część z uwagi na indywidualne potrzeby konia. Rynek ściółek proponuje dziś bogaty wachlarz produktów, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na rezygnację ze słomy.
Zanim przyjrzymy się kilku rodzajom ściółki, musimy ustalić, jakimi cechami powinna charakteryzować się „ściółka idealna”.
- Musi być dobrym absorbentem, czyli mieć dobre właściwości chłonne, tak by mocz i wilgoć z kału lub ta generowana przez ciało samego konia łatwo się w nią wchłaniała, nie pozostawała na jej powierzchni i miała jak najmniejszy kontakt z ciałem konia.
- Wygodna – ściółka powinna być miękka, składająca się z niewielkich „elementów”, bez domieszek części twardych, ostrych itp.; podłoże zbrylające się, tworzące twarde, związane z podłożem „placki” jest nie tylko niewygodne do leżenia dla konia, ale i niebezpieczne dla jego skóry itp.
- Ekonomiczna – powinna być niedroga, a jej cena powinna iść w parze z jakością.
• Sucha – wprowadzenie wilgotnej ściółki i utrzymywanie jej w takim stanie wpływa negatywnie na układ oddechowy, spojówki, stan kopyt i skóry konia. - Nie zawiera kurzu i alergenów – jest to niezwykle ważny punkt, nie tylko w przypadku końskich alergików czy zwierząt z problemami ze strony układu oddechowego, ale właściwie dla wszystkich użytkowników stajni. Dobra ściółka nie powinna się kurzyć przy jej rozkładaniu i wyrzucaniu z boksu, a już niedopuszczalne jest, by koń, chodząc po boksie, wznosił tumany kurzu. Wiele komercyjnych ściółek jest oferowana w opcji odpylonej, pozbawionej alergenów.
- Ściółka po spełnieniu swej funkcji powinna być łatwo i szybko usuwalna.
- Przyjazna dla środowiska (produkowana, składowana i przetwarzana po użyciu przy minimalnym wpływie na środowisko). Jest to szczególnie ważne w przypadku stajni, gdzie ilości obornika są duże. Niektóre rodzaje końskiego obornika, na odpowiedniej ściółce, są chętnie odbierane przez okolicznych rolników, producentów pieczarek czy biogazownie.
- Łatwo dostępna. Dostęp do ściółki musimy mieć praktycznie cały czas. Dlatego warto zadbać o solidnych i stałych dostawców czy to zwykłej słomy, czy trocin i torfu. Łatwy dostęp to także stała możliwość dościelania boksów – czyli odpowiednie zabezpieczenie ze strony obiektu, gdzie mieszka nasz koń.
• Biologicznie bezpieczna – wolna od patogenów i innych szkodliwych substancji. W przypadku słomy ważne jest, żeby pochodziła od sprawdzonych dostawców, którzy odpowiednio ją zabezpieczają i przechowują w odpowiednich warunkach. Żadna ze ściółek (szczególnie ta, którą koń może czasem podjadać) nie może być skażona grzybem, mikotoksynami, nie może zawierać niebezpiecznych substancji typu metale ciężkie. Ważne jest także, by nie znalazły się w niej rośliny trujące. W przypadku ściółek komercyjnych wielu producentów poddaje ściółkę obróbce np. termicznej, która skutecznie eliminuje niebezpieczne patogeny… Czytaj więcej w czerwcowym numerze „Koni i Rumaków”