Rozmowa z Igorem Kulasikiem, prezesem firmy Sandezia
Polska firma Sandezia od 2017 r. produkuje dezynfekcję do ściółki. Preparat, który nazywa się Sandezia Sucha Dezynfekcja, zwalcza bakterie i wirusy, a co bardzo istotne – może zapobiegać gniciu końskich strzałek w kopytach. Sandezię doceniają zagraniczni klienci, bo eksportowana jest np. do Czech, Estonii oraz na Słowację, Litwę i Łotwę.
Między innymi o dawkowaniu Sandezii rozmawiamy z Igorem Kulasikiem, prezesem firmy.
Nazwa firmy i preparatu brzmi nieco enigmatycznie…
Sandezia jest skrótem od angielskiego określenia Sanitary and Disinfection. Nazwa nawiązuje również do nazwy miejsca, gdzie jest produkowana, czyli nowosączańskich ziem Sandecja. Nasza firma ma charakter rodzinny. Twórcą preparatu był mój dziadek.
Jak dowiedziałam się, Sandezia jako preparat usuwa z końskiej ściółki m.in.: bakterie, wirusy, a także amoniak. Ile kosztuje?
Paczka Sandezii ważąca 10 kg kosztuje 40 zł. Starcza na pokrycie 200 m2 powierzchni. W przeliczeniu na boksy koni o wymiarach 3 m x 4 m (12 m2), opakowanie starczy na 16 boksów.
Na jaki czas wystarczy 1 paczka Sandezii, jeśli będzie stosowana pod jednego konia?
Starczy w takim przypadku na 4 miesiące.
W jakich proporcjach i jak często używać Sandezii?
Przez pierwsze trzy dni trzeba sypać 50 g na m2, a potem raz w tygodniu garść. W skrócie – garść Sandezii na metr kwadratowy.
Co będzie się wtedy dziać w ściółce?
Preparat dezynfekuje ściółkę dzięki bezpiecznej ilości chloraminy, osusza podłożę i obniża pH ściółki. Warto dodać, że Sandezia jest neutralna dla zwierząt, więc ten preparat można stosować w obecności koni. Preparat eliminuje bakterie poprzez zniszczenie im warunków do rozwoju. Sandezię można stosować w obecności innych zwierząt – drobiu, bydła, królików. Co więcej, można ten preparat sypać na zwierzęta. Gdy Sandezię wetrze się między pióra gołębi czy drobiu, to eliminuje piórojady.
Na konia też można sypać?
Nie ma to sensu… Gdy sypie się Sandezię koło kopyt, to w zupełności wystarczy i zapobiega gniciu strzałki.
Czy ściółką z Sandezią można użyźniać pola?
Sandezia zwiększa zawartość związków azotowych w oborniku, powodując zwiększenie plonów. Sandezia ma higieniczny atest PZH. Takie świadectwa wystawia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy. To oznacza, że jest przebadana pod względem jakości, składu chemicznego. Atest PZH potwierdza, że wyrób jest zgodny z obecnymi normami w dziedzinie bezpieczeństwa i nie wpłynie negatywnie na zdrowie ludzi i środowiska naturalnego.
Z czego powstaje Sandezia?
Ze składników mineralnych pochodzenia naturalnego. Dodajemy też olejek eteryczny z eukaliptusa. Dzięki temu zwierzęta są lepiej dotlenione, bo eukaliptus oczyszcza drogi oddechowe zwierząt. Ponadto poprawia zapach w stajni. Sandezia powstała z myślą o dobrostanie zwierząt, które są narażane na choroby mokrej ściółki. Korzystanie z Sandezii poprawia zwierzętom warunki.
Od kiedy stosowane są takie osuszacze do ściółki?
Ta technologia powstała już w latach 90. XX w.
Dziękuję za rozmowę.