Rodziny żeńskie w polskiej hodowli koni sportowych odc. 28. Rodzina klaczy Bavette xo (Nid d’OR – Harmonie po Le Rebot) (18-a xx)

Tekst: Anna Tomaszewska

Foto: Mateusz Staszałek, archiwum redakcji

Podobnie jak rodzina Atalante pochodzi ona od klaczy pełnej krwi, stąd liczba 18-a przy imieniu założycielki.

Z niej pochodziły: ogier Bon-Ton (Cynik xx – Bonanza po Ronceval xo) który ma na koncie I m. MPJ-C pod Jarosławem Pawłowskim oraz II m. MPMJ-B pod Sylwią Danielak. Z niej także wywodził się uznany Bolivar (Rahman AA – Boliwia po Saroyan xx), doskonały ojciec matek, oraz czołowy Bawar (Hexton xx – Bavette po Nid d’Or). Wszystkie są końmi hodowli SK Pruchna.

Rodzina klaczy Rosette xo (Hadji – Mariette po Sultan oo)

Sama Rosette dała doskonałego Roncevala (po Valentin xx). Ogier ten był sklasyfikowany na XI miejscu pod względem liczby punktów uzyskanych za wyniki sportowe w opracowaniu „Polskie Konie Wierzchowe”. Starował zarówno w ujeżdżeniu, WKKW, jak i skokach, z czego te ostatnie były jego koronną konkurencją. W nich to bowiem, tworząc parę z Janem Kowalczykiem, zdobył w MPS-B pierwsze miejsce oraz brał udział w wielu konkursach międzynarodowych, zajmując czołowe lokaty: I m. w PN na CHIO Lipsk (1966 r.), II m. Wielka Nagroda Lipska (1966), XI m. w konkursie 150 cm zwykłym na CHIO Akwizgran (1966), V m. w PN na CHIO Akwizgran (1966).

O ile w wymienionej książce z tej familii mamy tylko ujętego Roncevala, o tyle w „Rejestrze Polskich Koni Sportowych” jest ich już pięć. Chyba najbardziej rozpoznawalny jest ogier Grey (Cynik xx – Grecja po Bawar). Dwa razy zdobył I m. w MPJ-B oraz HMPJ-B (1995), był XI w MPJM-B (1992) oraz II w MPMK (ogiery starsze, 1998 r.) Startował w konkursach CC, biorąc również udział w zawodach międzynarodowych takich jak CSIO-W w Warszawie, jak i na Halowych w Poznaniu. Poza karierą sportową był on wykorzystany dość szeroko jak na tamte czasy jako reproduktor. Krył w SK Kalników, SK Walewice, SK Liski, SK Udórz, miał także duże uznanie u hodowców prywatnych. Tego bardzo dzielnego i wybitnego konia dosiadali głównie: w konkurencji WKKW Jarosław Pawłowski, w skokach Łukasz Jończyk. Półbrat Greya, ogier Gregory (po Jarabub xx), to koń B. Jareckiego. Razem zdobyli X m. MPS-C w 1992 r. oraz startowali w zawodach międzynarodowych (Waregem, Breda, Biały Bór). Innym koniem WKKW od tej samej matki był Gall (po Lukan xxoo) dosiadany przez B. Owczarka. Doskonałym wierzchowcem był Gradus (Jantar wlkp – Gracja po Arlet). Wraz ze swoim jeźdźcem zdobył w wieku 6 lat I m. w MPJ-C oraz IV m. w MPJ-B. Sprzedany w 1992 r. do Australii, wygrał tam mistrzostwo Australii w skokach przez przeszkody seniorów. Grafit (Kadyks xx – Grafika po Styl xx) startował głównie w WKKW pod Jackiem Olejnickim (MPS-C – XXI m., CCI Biały Bór – XXI m.). Grenadier (Brennus sf – Grenada po Dzięgiel xx) to skokowy koń M. Dziadczyka. Brali udział w konkursach do 150 cm włącznie, tak w kraju, jak i za granicą. Wszystkie wymienione wierzchowce były hodowli SK Pruchna.

Shopping Cart
Scroll to Top