Tekst: Anna Tomaszewska
Foto: Mateusz Staszałek
Ta bardzo plenna rodzina wywodzi się od klaczy Gwiazdka uszl. (NN-NN), zamieszczonej w II tomie Księgi Stadnej Półkrwi Województw Centralnych i Północno-Wschodnich, wydanej w 1937 r. Znalazła się tam, ponieważ z ogierem Gazal II-3 dała klacz Izę. Jej wnuczka Tirana (526 Hermit III-17-Iza II po 575 Marzouk VII-Z), hod. Tadeusza Kowalskiego z Kiełczny, została wcielona do Janowa Podlaskiego podczas okupacji, gdzie po wojnie założyła bardzo dużą rodzinę na literę E.
Generalnie nie ma z tej rodziny mistrzów olimpijskich ani mistrzów Polski, ale było lub jest sporo koni startujących na poziomie ogólnopolskim, kilka na poziomie międzynarodowym w skokach, WKKW i ujeżdżeniu. Najlepszym moim zdaniem koniem z tej rodziny był Emisariusz (Kwartet AA – Emanacja po Chryzotyl) hod. SK Janów Podlaski. Wałach ten z powodzeniem startował na poziomie 3* (obecne 4*), w kraju i za granicą. Największe jego osiągnięcia to ukończenie 3* zawodów w Strzegomiu (2003 r.) na 20. pozycji oraz zajęcie IV m w MPS-C w 2001 r. Jego stałym jeźdźcem był Paweł Rutkowski. Drugim koniem na podobnym poziomie był Ekolog (Dounba xx – Ekspansja po Veritas AA) ur. w 2007 r. Startował tak jak poprzednik w 3*, z tym że tylko w zawodach krajowych. Tego trudnego ogiera wyszkolił Michał Zakrzewski, następnie dosiadała go Marta Dziak-Gierlicz. Ebonit (Jalienny AA – Emfaza po Kwartet AA) to kolejny trzygwiazdkowy wierzchowiec z tej rodziny. Koń ten dwukrotnie zajął I miejsce , raz w 1*, raz w 2*. Podobnie było z drugimi lokatami. Zajął X miejsce w MPJ-C pod Mateuszem Sarneckim. Startowali na nim Kamil Rajnert, Mateusz Sarnecki, Agata Jodko, Dariusz Sulowski. Na niższych poziomach (1*) zaznaczył się Emetyt (Kwartet AA – Emerycha po Ermitaż). Trzeba zaznaczyć, że on oraz Eremita (Veritas AA – Emigracja po Hipokryta) startowali również w skokach w konkursach 140–150 cm. Emetyt zajął I miejsce w GP Warszawa 2003, wygrał też Championat Młodych Koni w WKKW (Biały Bór 1994 r.). Pierwszego dosiadali Zbigniew Januszewski, Bogusław Owczarek oraz Andrzej Głoskowski, drugiego Paulina Wielogórska i Stanisław Przedpełski. Efekt (Veritas AA – Emerycha po Emitraż) to kolejny koń Andrzeja Głoskowskiego z tej rodziny, który doszedł pod tym jeźdźcem do poziomu 140 cm. Do C klasy został doprowadzony Emanor (Vis Versa-Eminencja po Szał) ur. w 2005 r. Koń ten startował również w konkurencji ujeżdżenia do N klasy włącznie. W tej ostatniej konkurencji wyróżniają się obecnie: Emark i Edam, oba po All That Jazz xxoo, pierwszy od Emeraldy, drugi od Eminy (obie po Divisor xx). Edam był dwukrotnie drugi w MPMK-A (4- i 6-latki) oraz raz czwarty w MPMK-C (4-latki). Konia tego dosiadali Ilona Janas, Karolina Mazurek, Paweł Spisak. Emark dosiadany był przez Agnieszkę Kołek-Kowieską (2 x IV m w MPMK-A). Na poziomie ogólnopolskim w tej konkurencji startował Enzym (Kwartet AA – Ema po Heronim wlkp) ur. w 1990 r. Wyścigi płotowe i przeszkodowe były specjalnością Emeraldy (Divisor xx – Eminencja) oraz Ezopa (Dounba xx – Eminencja). Ten ostatni startował krótko także w WKKW.
Cechą tej rodziny jest duża plenność oraz dość duża poprawność w budowie.. Wykazuje się również dużą liczbą uznanych ogierów, z których Emetyt i Efekt użytkowane były w wielu stadninach, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Biorąc jednak pod uwagę szerokość ich użycia, należy podkreślić dość słabe wyniki ich potomstwa w sporcie. Największym osiągnięciem Emetyta było danie mistrzowskich koni Jacka Kozłowskiego, Dziekana i Mefisto, zdobywających medale MP i MŚ (drużynowo) w zaprzęgach. Efekt dał kilka koni do WKKW, w tym dwugwiazdkowego Pokera. Na tak liczną i mocno promowaną rodzinę, klasowych koni w sporcie nie było niestety zbyt wiele… Czytaj więcej w najnowszym numerze Koni i Rumaków.