Rodziny żeńskie w polskiej hodowli koni sportowych c.d. Pełna krew angielska – rodzina nr 6

Brave Heart S (Sword xx – Bonaqua sp po West han) pod hodowcą Dariuszem Sulowskim

Tekst: Anna Tomaszewska
Foto: Mateusz Staszałek

Większość Polaków związanych z branżą jeździecką na hasła „Jan Kowalczyk, Artemor” powie bez wahania: zdobywcy złotego medalu w skokach na IO w Moskwie. Mniejsza ich część wie, że nasza drużyna skoczków zdobyła srebro na tej olimpiadzie, a mało kto, szczególnie z młodszego pokolenia, umie wymienić jeźdźców i konie, które do tego sukcesu się przyczyniły. Jedną z par byli Bohdan Sas-Jaworski i wałach Bremen xx (Kemal – Brema po Dar es Salam) ur. w 1970 r. Koń ten pochodzi z odłamu rodziny 6-d. Prócz srebra drużynowo zajął wraz ze swoim jeźdźcem VIII miejsce indywidualnie.

Bremen jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tej rodziny w Polsce. Klacz Brema jest również matką wałacha Brom xx (po Erotyk) ur. 1979 r., także startującego w konkurencji skoków, głównie pod Jarosławem Płatosem na poziomie 130 cm. Tę samą dyscyplinę reprezentowali też wałach Brodway xx (Kayoon – Broda po Erotyk) z dosiadającymi go jeźdźcami: Marianem Kozickim, Zbigniewem Kościeńskim i Eugeniuszem Koczorskim. W parze z tym ostatnim zajął VI m. MPS-B w 1990 r. Koń ten startował na poziomie 150 cm. Następny to ogier Brzask xx (Joungleur – Brzana po Sandling) ur.1953. Pod Stefanem Migdalskim zajął raz III m-ce, raz IV i raz VII m w MPS-B. Jest on najwyżej sklasyfikowanym koniem sportowym z tej rodziny w latach 1945–1980, zajmując 9. pozycję z sumą 745 pkt. Innym przedstawicielem tej rodziny jest wał. Berry xx (Merry Minstrel – Brzeźnica po Good Bye) ur. 1959 r. Wraz z Marianem Kozickim zajął I m. w konkursie 150 cm na CHIO w Lipsku w roku 1966. Na tych zawodach para ta wygrała Wielką Nagrodę NRD. Ten zdolny wierzchowiec zebrał 155 pkt wg publikacji „Polskie Konie Wierzchowe”. Kolejni przedstawiciele tej rodziny to Brzeszczot xx (Der es Salam – Brzytwa po Skarb) i Brest xx (Jongleur – Brzeźnica po Good Bye). Juniorski koń Wojciecha Dąbrowskiego wałach Babinicz xx (Caruso – Brzydota po Good Bye) wraz ze swoim jeźdźcem dwukrotnie zdobył srebrny medal MPJ-B (1971, 1972) i raz brązowy (1970). Bartnik to kolejny juniorski koń startujący w skokach, dosiadał go Krzysztof Ferenstein. Razem zajęli III m. w MPJ-B w 1969 r, oraz IX pozycję drużynowo na MEJ-B w Dinard (Francja) w tym samym roku. Wszystkie wymienione konie urodziły się w SK Kozienice.

Kozienickiej hodowli Braga xx (po Wolver Heights ) urodziła w prywatnej hodowli Adama Stachurskiego klaczkę Bonaqua (po West han), która trafiła do Dariusza Sulowskiego. Startował na niej w ogólnopolskich konkursach WKKW klasy P, później trafiła do jego hodowli, gdzie urodziła 2 synów. Brave Heart S (po Sword xx), obecnie 6-letni, jest finalistą MPMK WKKW koni 4-letnich i obecnie ma kwalifikację do konkursów 1 gwiazdkowych, a 4-letni Bon Jovi S (po Stillios han) rozpoczyna swoje starty w WKKW i będzie kwalifikowany w tym roku do MPMK WKKW. W stadninie koni Rzeczna urodziły się dwa kasztany: półbracia Brynów xx (Cross – Bryka po Solali), ur. w 1976, oraz Bralin xx (Mandat – Bryka po Solali) ur. 1974 r. Nazwane były pieszczotliwie przez kolegów zawodników „Kasztankami Witkowskiego”, ponieważ dosiadał ich głównie Zbigniew Witkowski. Brynów doszedł do poziomu 160 cm, startując na zawodach i krajowych, i zagranicznych. Za największy sukces tej pary można uznać II m. w konkursie 150 cm w Samorin oraz VIII lokatę w 160 cm podczas CSIO Sopot w 1987 r. Bralin startował w zawodach międzynarodowych na poziomie 140 cm. Biorąc pod uwagę wyniki tych wszystkich koni, za namową Bohdana Sas-Jaworskiego, niemiecki Związek Holsztyński zdecydował się kupić w Polsce bardzo obiecującego, młodego ogiera Barnauł xx (Club House – Barmanka po Dorynat) ur. 1985 r. w SK Kozienice… Czytaj więcej w czerwcowym numerze Koni i Rumaków.

Shopping Cart
Scroll to Top