Podstawowe aspekty żywienia koni w okresie przejściowym

Jesień to czas przygotowań do okresu zimowego. Magazynujemy zebrane niedawno zboża, siano i słomę. Okres przejściowy między gorącym latem a chłodną zimą powinien stopniowo wprowadzić nasze konie w mniej sprzyjające warunki atmosferyczne. Czy ta pora roku niesie ze sobą jakieś dodatkowe obowiązki wynikające z chęci żywienia konia w prawidłowy sposób?

 Po sezonie pastwiskowym

 Jesień to czas na przeanalizowanie końskiej diety i stopniowe dostosowywanie jej do nadchodzącej zimy. Pasza objętościowa stanowi podstawowy składnik końskiego jadłospisu, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie dobrej jakości włókna przez cały rok. Szczególnie narażone na zmiany żywieniowe są konie, które w trakcie sezonu przebywały większą część dnia na pastwisku. W takim przypadku konieczne będzie zwiększenie ilości zadawanego siana oraz dodanie do paszy treściwej sieczek z traw niskocukrowych i lucerny. Oprócz dostarczenia wartościowych włókien wymieszanie sieczki z paszą zbożową wydłuża czas pobierania pokarmu. Proces żucia zwiększa produkcję śliny, tym samym korzystnie wpływa na procesy trawienne. Ponadto lucerna łagodzi działanie kwasu żołądkowego, dzięki temu minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów wrzodowych.

Ogrzanie w zimne dni wymaga od organizmu większej ilości energii, dlatego zwiększone spożycie włókna w jesiennym okresie ma jeszcze jeden pozytywny aspekt: podnosi temperaturę ciała. Dzięki temu straty energetyczne są niższe.

Okres roztrenowania

Zakończenie sezonu otwartego może oznaczać dla wielu koni rozpoczęcie roztrenowania. Po intensywnym okresie treningów i startów przychodzi zasłużony czas na regenerację. Pierwszą bardzo ważną sprawą, o której należy bezwzględnie pamiętać, jest fakt, że koń w stałym treningu nastawiony jest na regularny intensywny wysiłek. Nie możemy z dnia na dzień odstawić go od pracy oraz wprowadzić raptownych zmian żywieniowych. Stopniowe zmniejszanie wysiłku zagwarantuje, że koń w łagodny sposób przystosuje się do nowego trybu pracy. Dieta odpowiadająca intensywności pracy jest dla zdrowia i kondycji równie ważna jak karmienie w okresie najważniejszych i najcięższych startów. Należy bezwzględnie wraz ze stopniowym zmniejszaniem wysiłku zmniejszać ilość wysokoenergetycznej paszy treściwej. Konie w okresie roztrenowania wymagaj… Czytaj więcej w październikowym numerze Koni i Rumaków.

Shopping Cart
Scroll to Top