Podawanie leków koniom. Jak przemycić medykamenty i przeżyć.

Tekst: Anna Sałek

Foto: Piotr Filipiuk

Wiele koni, tak jak i innych zwierząt, nie lubi dostawać ani tabletek, ani past, ani zastrzyków. O ile te ostatnie lekarz weterynarii przy pomocy opiekuna czy obsługi stajennej jest w stanie skutecznie i bezpiecznie podać, o tyle podanie gorzkich tabletek, proszków czy pasty z elektrolitami albo przeciwko robakom może stanowić nie lada wyzwanie. W przypadku małych zwierząt dostępne są specjalne urządzenia do aplikacji tabletek. Dla koni także, ale nie są one  tak łatwo dostępne jak dla domowych zwierzaków. Z końmi niestety musimy używać różnych  mniej albo bardziej wyszukanych sposobów.

Podanie doustnego leku koniowi nie jest łatwym zadaniem. Konie potrafią doskonale wywęszyć przemycany proszek czy tabletki. Zdarza się, że co sprytniejszy osobnik potrafi przetrzymać lek w pysku i za moment efektownie się go pozbyć. Jednak nie możemy przestawać próbować: koń powinien otrzymać całkowitą dawkę leku we właściwym czasie przez określoną liczbę dni. Kiedy eksperymentujemy z różnymi „technikami” podania leku doustnego, musimy pamiętać, że istnieją ustalone metody podawania leków doustnych. Połączenie tych metod z osobistymi preferencjami wymagającego konia powinno pomóc znaleźć skuteczne rozwiązanie.

Tabletki, proszki, pasty…

Zanim zdecydujemy się na próby przemycania proszków i tabletek, należy upewnić się, że np.:

– tabletki można rozkruszyć i rozpuścić w różnych substancjach, ponieważ niektóre tabletki powlekane nie powinny być dzielone,

– kapsułki można otworzyć, a ich zawartość bezpiecznie podać doustnie, zmieszane z paszą, płynami itp.,

– mamy naczynie, w którym bezpiecznie możemy rozpuścić, rozgnieść lek i wymieszać np. z paszą czy sokiem. Naczynie to nie powinno być dostępne dla innych właścicieli koni, ze względu na możliwość (najczęściej przez przypadek) podania leku innemu zwierzęciu.

Jeśli przy podawaniu leków pojawi się problem, warto to skonsultować z prowadzącym zwierzę lekarzem weterynarii.

Jak podawać pasty, leki z użyciem strzykawki?

  1. Umieść końcówkę strzykawki w kąciku ust konia.
  2. Podnieś delikatnie głowę konia.
  3. Przesuń końcówkę strzykawki, aby stymulować ruch języka.
  4. Wstrzyknij leki. Szybkość wstrzykiwania powinna być na tyle duża, by unikać podawania leku na raty, ale na tyle mała, by nie spowodować zadławienia (ważne szczególnie u koni z zaburzonym lub słabym odruchem połykania, np. u źrebiąt, koni starszych, z zaburzeniami neurologicznymi).

Wskazówki dotyczące past
• W przypadku koni, które wypluwają lek, upewnij się, że poruszają one językiem. Ten ruch powoduje, że pasta przykleja się do języka i dziąseł, więc lek ostatecznie zostanie połknięty.
• W przypadku gęstych past użyj strzykawki z szerszą końcówką. Strzykawki o standardowych  rozmiarach mogą być zbyt wąskie i mogą się zablokować, utrudniając wyjście leku ze strzykawki… Czytaj więcej w czerwcowym numerze Koni i Rumaków.

Shopping Cart
Scroll to Top