Myśląc o koniu Kolejna udana edycja

Tekst: Katarzyna Małecka

Foto: Marta Ciesielska

„Myśląc o koniu” to niezwykła na skalę europejską edukacyjna impreza jeździecka, która już po raz IX odbyła się w sierpniu w Ścięgnach koło Karpacza w klimatycznym Western City Jerzego Pokoja, będącym głównym ośrodkiem cuttingu w Polsce. Wydarzenie to zostało zainicjowane po raz pierwszy w 2010 r. przez Andrzeja Makacewicza, Wojciecha Ginkę i Marka Godzinę, których zainspirowało słynne amerykańskie „Road to the Horse”.

Co roku impreza przyciąga setki osób chcących poprzez obserwację pracy trenerów z różnych krajów świata, obecność na wykładach i pokazach zwiększać swoją wiedzę dotyczącą pracy z końmi. Jest wyjątkowa również dlatego, że promuje metody pracy oparte na wpisanych w naturę koni mechanizmach, dzięki czemu nie ma tu przemocy, „łamania” czy okrucieństwa.

W trakcie Konkursu Trenerów Młodych Koni jego uczestnicy przez cztery półtoragodzinne sesje treningowe mają za zadanie przygotować młode konie z wolnego chowu do przyszłej ufnej współpracy z człowiekiem. Sprawdzianem skuteczności stosowanych przez trenerów metod jest pokonanie finałowego toru przeszkód. W tym roku, tak jak i w ubiegłych latach, konie biorące udział w zawodach trenerów pochodziły z hodowli państwa Parkitnych z Kowar. Tym razem były to piękne 2,5-letnie ogierki. Konie te znają człowieka, ale nie są w żaden sposób przygotowane choćby do pracy na kantarze.

Do rywalizacji stanęło 3 trenerów: z Anglii Joe Midgley, z Hiszpanii Eduardo Cugat Pelegri i Aleksander Penev z Bułgarii. Już pierwsza sesja pokazała olbrzymie zróżnicowanie poziomu zaproszonych do Polski specjalistów. Aleksander Penev zdystansował swoich rywali, wykorzystując różnorodność stosowanych technik naturalnych, którymi żonglował, bacznie obserwując swojego konia. Dzięki temu zyskał szybko zaufanie młodziaka i już na drugiej sesji leżał mu na grzbiecie, co wzbudziło ogromny entuzjazm wśród zebranej licznie publiczności. Jako jedyny pokonał także finałowy kros zarówno z ziemi, jak i z siodła, zdobywając tytuł „Considering the Horse 2018 Champion”.

„Myśląc o koniu” to nie tylko konkurs trenerów, ale i niezwykle fascynująca oferta edukacyjna. W tym roku można było skorzystać z konsultacji weterynaryjnych z dr. Markiem Tischnerem. porozmawiać o żywieniu koni , pasowaniu sprzętu jeździeckiego czy sprawach kopytowych ze specjalistami z poszczególnych dziedzin… Czytaj więcej we wrześniowym numerze Koni i Rumaków.

Shopping Cart
Scroll to Top