Letnie problemy

Tekst: Anna Sałek

Foto: Piotr Filipiuk

Majowe upały pokazały, że pogoda może nas mocno zaskoczyć. Wysoka temperatura, bezchmurne niebo, uporczywe owady – wszystko to sprawia, że późna wiosna i lato w tym roku mogą mocno się dać we znaki wszystkim posiadaczom koni. Zwierzęta te przy takiej pogodzie będą wymagały nie tylko więcej atencji, ale w niektórych przypadkach zmian w organizacji ich dnia, tak by ruch i dostęp do wybiegu czy padoku były w chłodniejszych porach dnia, a w upały zwierzęta miały możliwość spokojnego odpoczynku w zacienionych i dobrze wentylowanych miejscach.

 Upalne lato może szczególnie dać się we znaki niektórym koniom. Do grupy ryzyka należą:

– końscy seniorzy i najmłodsi mieszkańcy stajni,

– konie wyniszczone, schorowane, w trakcie rekonwalescencji, również z zespołem Cushinga, niewydolną wątrobą i nerkami,

– konie chude i z dużą nadwagą,

– konie poddawane ekstremalnemu wysiłkowi (trening, zawody, długotrwały transport w upalnych warunkach w środkach transportu nieprzystosowanych do takich warunków).

Wśród problemów, jakie najczęściej mogą się pojawić latem, są:

Udar cieplny – objawy: zaburzenia równowagi, problemy z poruszaniem, potykanie, drgawki o różnym nasileniu, spłycony, przyspieszony oddech, temperatura ciała do 42 stopni, sine narządy i  błony śluzowe. Konia należy jak najszybciej umieścić w chłodnym, zacienionym boksie, polewać wodą w seriach po 5 minut co godzinę aż do przyjazdu lekarza weterynarii.

Wyczerpanie z gorąca – objawy: nadmierne pocenie, przyspieszony oddech i wysokie tętno. Trzeba rozebrać konia z rzeczy, które uniemożliwiają oddanie ciepła, polewać chłodną wodą po przeprowadzeniu do chłodnej stajni. Wezwać lekarza weterynarii.

Udar słoneczny – objawy: apatia, nadmierne pocenie, zaburzenia równowagi, problemy w poruszaniu i zachowaniu pozycji stojącej, potykanie się, osłabienie reakcji na bodźce, utrata przytomności, temperatura ciała w normie lub podwyższona w niewielkim stopniu, czasem obniżona. Konieczne jest chłodzenie głowy konia – polewanie wodą, okłady z lodu, wkładów chłodzących itp. Polewamy potylicę i żyłę jarzmową zimną wodą. Należy wezwać lekarza weterynarii

Poparzenie słoneczne – objawy: łuszczenie się naskórka, pęcherze, bolesność, świąd miejsc, gdzie skóra została poparzona. W przypadku uszkodzeń skóry należy wykonać toaletę rany, jeśli skóra nie jest uszkodzona, podać środki łagodzące oparzenia, np. panthenol. Zapobiegawczo – derki i kremy z filtrem UV.

Odwodnienie – objawy: zmiana elastyczności skóry, zaburzenia tętna (zwolnienie), apatia, osłabienie, zapadanie się gałek ocznych, objawy neurologiczne przy długotrwałym odwodnieniu. Należy zapewnić stały dostęp do czystej wody oraz wezwać lekarza weterynarii… Czytaj więcej w lipcowo-sierpniowym numerze Koni i Rumaków.

Shopping Cart
Scroll to Top