Apteczka stajenna

Tekst: dr Karolina Chodkowska

Foto: Paulina Dudzik-Deko

 

Apteczka stajenna to niezbędne wyposażenie w każdej stajni. W każdej standardowej apteczce dla ludzi znajdziemy podstawowe wyposażenie niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy zarówno jeźdźcowi jak i koniowi, ale temu drugiemu w mniejszym zakresie. Z tego powodu warto nieco ją rozszerzyć o kilka rzeczy, które z pewnością przydadzą się w przypadku konieczności szybkiej interwencji i oczekiwania na lekarza weterynarii.

 

Co powinna zawierać stajenna apteczka?

 1. Środki opatrunkowe typu kompresy, gazy jałowe, gaziki, wata, lignina– wykorzystamy je do oczyszczenia i zabezpieczenia rany. Warto zapamiętać, że wata nie jest dobrym rozwiązaniem do bezpośredniego kontaktu z raną, ale owinięta gazą już tak. Materiały, które będziemy używać do bezpośredniego kontaktu rany, powinny być jałowe, chronione szczelnym, nieuszkodzonym opakowaniem. W przypadku gazików dobrze sprawdzają się te większych rozmiarów 7 × 7 cm czy 10 ×10 cm.
 2. Bandaże (także samoprzylepne)– niezbędne przy opatrunkach i okładach. Zarówno elastyczne, jak i zwykłe, bawełniane, są obowiązkowym elementem apteczki. Służą do stabilizacji opatrunku różnego rodzaju. Obecnie dostępne są także specjalne bandaże samoprzylepne dla zwierząt.
 3. Owijka polarowa, ochraniacz stajenny, bandaż elastyczny– służy również do stabilizacji opatrunku, ale pozwala też np. utrzymać żele/kompresy rozgrzewające/chłodzące, jest zalecany przy niektórych wcierkach.
 4. Kompres chłodzący– używany najczęściej przy urazach kończyn. Może mieć postać specjalnych woreczków żelowych, które należy włożyć do lodówki/zimnej wody. Jako

alternatywa może służyć wkład chłodzący zawinięty w ręcznik czy… worek mrożonych warzyw.

 1. Rękawiczki jednorazowe (latex, vinyl itp.) konieczne przy niemal każdym zabiegu, głownie przy toalecie i opatrywaniu rany, aplikowaniu leków, ale także przy niektórych wcierkach. Szczególnie ważne dla osób, które są alergikami lub mają wrażliwą skórę dłoni. Zabezpieczają nas przed kontaktem z wydzielinami, wydalinami itp. (krew, ropa, śluz, kał, mocz)
 2. Nożyczki, pęsety, maszynka do golenia – konieczne przy przycinaniu kompresów, ligniny, a także do usuwania włosów, ciał obcych (i innych zabrudzeń) w świetle rany.
 3. Termometr – najlepiej elektroniczny, ze sprawną baterią (konieczna regularna kontrola czy działa). Niezbędny do monitoringu temperatury ciała.
 4. Woda utleniona, rivanol, nadmanganian potasu i inne środki odkażające– pomogą szybko odkazić rany, obtarcia u ludzi i zwierząt. Rivanol jest przydatny także w przypadku ropy w kopycie (kompresy, opatrunek kopytowy).
 5. Maść antybakteryjna, witaminowa, z cynkiem, witaminą A itp.– maści antybakteryjne nieantybiotykowe lub antybiotykowe – skuteczne w miejscowym zwalczaniu problemów tła bakteryjnego. Pozostałe maści przyspieszają gojenie, zmniejszają stan zapalny skóry, zmniejszają podrażnienia.
 6. Wazelina kosmetyczna– natłuszcza naskórek i tworzy warstwę ochronną (np. na otarciach), jest neutralna dla skóry.
 7. Krem z wysokim filtrem UV – szczególnie ważne dla posiadaczy koni jasnych maści, z dużymi odmianami na głowie (poparzenia słoneczne!).
 8. Antybiotyk w sprayu– stosowane na rany jako ochrona antybakteryjna, zabezpieczają przed zakażeniem rany, przez co przyspieszają gojenie. Tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii.
 9. Roztwór soli fizjologicznej– przydatny w przypadku nie tylko przemywania oczu, ale wszelkich ran (w celu wypłukania zanieczyszczeń rany, włosów itp.).
 10. Strzykawki i igły – w różnych rozmiarach. Znajdą zastosowanie zarówno przy odmierzaniu i podawaniu leków, dodatków paszowych, ale także w przypadku konieczności przepłukania rany.
 11. Wcierki, żele, chłodzące, rozgrzewające, o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym –niezbędne nie tylko w przypadku urazów kończyn, ale także przy stłuczeniach mięśni czy miejscowych stanach zapalnych.
 12. Heparyna, Lioton 100, żel z arniką, żel z kasztanowca – dobrze sprawdzają się w przypadku różnego rodzaju krwiaków.
 13. Dudka – niestety, wiele koni bez niej jest praktycznie nieobsługiwalnych w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
 14. Stetoskop – nie musi być profesjonalny za duże pieniądze. Pozwala na osłuchanie nie tylko serca i płuc, ale jest niezbędny przy osłuchiwaniu pracy jelit w przypadku kolki.
 15. Dobre plastry bez opatrunków, na rolce – niezbędny do umocowania opatrunków
 16. Alkohol do dezynfekcji narzędzi typu nożyczki, pęsety.
 17. Mydło chirurgiczne – o działaniu wiruso-, grzybo- i bakteriobójczym (najczęściej na bazie chlorheksydyny), doskonałe nie tylko do umycia rąk przed zabiegiem, ale także do obmycia miejscowych zmian skórnych (po konsultacji z lekarzem weterynarii)… Czytaj więcej w lipcowo-sierpniowym numerze Koni i Rumaków.
Shopping Cart
Scroll to Top