Pomóż koniom swoim 1%

Tekst: Małgorzata Odyniec

Foto: Piotr Filipiuk

Już tylko miesiąc pozostał na złożenie rocznego zeznania podatkowego. W tym roku ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem upływa 30 kwietnia. 1% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego mogą przekazać osoby, które są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z podatku liniowego, uzyskujące dochód z obrotu papierami wartościowymi i ci, którzy odpłatnie zbyli nieruchomości.

Z gąszczu różnych organizacji pożytku publicznego wystarczy wybrać jedną, w swoim zeznaniu w odpowiedniej rubryczce podać jej nazwę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i gotowe. Niech nie zniechęca nas wysokość przekazywanej kwoty. Czasem, gdy okazuje się, że będzie to kilka złotych, rezygnujemy z ich przekazania, bo to jakoś wstyd, że tak mało. Pamiętajmy jednak, że „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. Kilkanaście takich wpłat, a już można za to kupić choćby worek owsa.

Aby ułatwić naszym Czytelnikom decyzję, przedstawiamy krótko kilka wybranych organizacji pomagających koniom i miłośnikom tych zwierząt. Obecnie znane kluby sportowe postarały się o przyznanie statusu OPP, ale o tym z pewnością informują swoich członków i sympatyków.

Fundacja Przystań Ocalenie powstała dla zwierząt

KRS 0000464918

www.przystanocalenie.org

Priorytetem fundacji jest wsparcie przytuliska „Przystań Ocalenie” dla koni oraz innych zwierząt, które działa w ramach Stowarzyszenia Komitet Pomocy dla Zwierząt. Swój dom znajdują tam zmęczone, schorowane, często wyeksploatowane do granic możliwości zwierzęta. Wśród podopiecznych znajdziemy ponad setkę koni, krowy, świnie, kozy, owce, kury, osły i wiele, wiele innych.

Ze strony fundacji można pobrać darmowy program do rozliczeń PIT.

Fundacja Tara

KRS 0000223306

www.fundacjatara.info

Pierwsze w Polsce schronisko dla koni powstało w 1995 r. w okolicach Wrocławia. Ideą jest zapewnienie godnego życia koniom skazanym na zagładę. Scarlett i Piotr Szyłogalisowie nieustannie wykupują i ratują konie. Do tej pory uratowali ich setkę, część już się przeniosła na wiecznie zielone pastwiska i obecnie w Tarze dożywa swoich dni 67 koni i innych zwierząt.

Fundacja bierze czynny udział w akcjach, których cel stanowi wykluczenie koni z listy zwierząt rzeźnych i doprowadzenie do zmian zapisów w ustawie, aby koń stał się zwierzęciem towarzyszącym człowiekowi tak samo jak pies czy kot. Walczy także o poprawę dobrostanu zwierząt w Polsce.
Ze strony fundacji można pobrać darmowy program do rozliczeń PIT.

Fundacja Pegasus

KRS: 0000119251

www.pegasus.org.pl

Fundacja została założona w 2002 r. Jest organizacją niekomercyjną, opierającą się wyłącznie na wolontariacie i darowiznach. Jej główne cele to pomoc koniom, które cierpią przez ludzi, oraz edukacja społeczna dzieci i młodzieży. Fundacja ratuje konie i zapewnia im rehabilitację i schronienie. Uratowane zwierzęta są przystosowywane do hipoterapii. Te, którym stan zdrowia nie pozwala pracować, mają zapewnioną opiekę w ośrodkach fundacji.

Ze strony fundacji można pobrać darmowy program do rozliczeń PIT.

Fundacja Centaurus

KRS 0000257551

www.centaurus.org.pl

Głównym celem Fundacji jest stworzenie sieci ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych na terenie całej Polski, w których chore dzieci i osoby niepełnosprawne mogłyby korzystać m.in. z hipoterapii. Fundacja ratuje również konie i zajmuje się ich adopcją. Członkami organizacji są ludzie z wielu różnych środowisk; tych, którzy ją wspierają, łączy chęć aktywnego działania, miłość do zwierząt i chęć pomocy dzieciom, a także zamiłowanie do sztuki w różnej formie.

Ze strony fundacji można pobrać darmowy program do rozliczeń PIT.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals

KRS 0000069730

www.otoz.pl

OTOZ Animals działa od 16 lat, prowadzi 10 schronisk dla bezdomnych zwierząt oraz przytulisko dla zwierząt gospodarskich „Rogate Ranczo” odebranych podczas interwencji dotyczących znęcania się nad nimi. Ma pod swoją opieką przeszło 2000 zwierząt, a w samym tylko 2017 r. może się pochwalić uratowaniem i znalezieniem nowego domu dla 5156 psów i 2423 kotów. Towarzystwo propaguje sterylizację zwierząt, prowadzi także akcję „Zrywamy łańcuchy” na rzecz ratowania psów trzymanych na uwięzi.

Ze strony fundacji można pobrać darmowy program do rozliczeń PIT.

 „Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – VIVA!”

KRS 0000135274

www.viva.org.pl

Pozarządowa organizacja pożytku publicznego, która walczy o przestrzeganie praw zwierząt, interweniuje w przypadkach znęcania się nad zwierzętami, uświadamia ludziom, że ponoszą odpowiedzialność za zwierzęta, promuje zdrowy styl życia wolny od cierpienia i zabijania. W ramach swej działalności prowadzi liczne kampanie, wśród których jest akcja „Nie w moim imieniu”. Główny cel akcji stanowi wykreślenie konia z listy zwierząt rzeźnych. Poza tym uczestnicy akcji działają aktywnie na rzecz poprawy warunków życia oraz przeciwko długodystansowym transportom koni na rzeź.

Ze strony fundacji można pobrać darmowy program do rozliczeń PIT.

Fundacja „Zdrowie na końskim grzbiecie”

KRS 0000331091

www.zdrowienakonskimgrzbiecie.wordpress.com

Fundacja „Zdrowie na końskim grzbiecie” powstała z inicjatywy dwóch Mart: Burkiewicz i Sznajder. Głównym celem fundacji jest pomoc osobom niepełnosprawnym, a w szczególności dzieciom poprzez hipoterapię. Głównym założeniem fundacji jest brak opłat za zajęcia hipoterapii, co mimo skromnych funduszy udaje się realizować. Jazdy i zajęcia hipoterapeutyczne odbywają się na terenie leśnictwa Uniradze w woj. pomorskim.

Fundacja Stworzenia Pana Smolenia

KRS 0000290988

www.fundacja-smolenia.org

Fundacja założona przez znanego aktora i twórcę kabaretowego Bohdana Smolenia, zmarłego pod koniec 2016 roku. Zajmuje się działalnością charytatywną, pomocą społeczną dla osób w trudnej sytuacji rodzinnej, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i niedołężnych, a także wyrównywaniem szans tych rodzin i ludzi. W swym statucie ma też wpisaną naukę, edukację, promocję i organizację wolontariatu oraz wspieranie i kreowanie działalności artystycznej, zawodowej i kulturalnej osób niepełnosprawnych. Dla tych osób prowadzi zajęcia z hipoterapii. Fundacja organizuje wiele warsztatów i kursów, np. na instruktora hipoterapii.

Ze strony fundacji można pobrać darmowy program do rozliczeń PIT.

KJ Szarża Bolęcin im. 8. Pułku Ułanów im. ks. Józefa Poniatowskiego

KRS 0000270261
www.bolecin.pl/szarza

Szarża Bolęcin to ośrodek jeździecki i klub sportowy założony przez Marię i Mikołaja Reyów. Ośrodek proponuje jazdy rekreacyjne i trening sportowy oraz zajęcia z hipoterapii. Aby startować w barwach Szarży, nie trzeba mieć własnego konia, można korzystać z podopiecznych ośrodka. Co ciekawe, często trafiają do niego konie bez przyszłości, przeznaczane na rzeź. Mikołaj wraz ze swoim wychowankami daje im nadzieję na lepsze jutro. Wystarczy przypomnieć Kesra, uratowanego spod lufy rzeźnickiego pistoletu, czy Moonshina, który miał ścigać się na stepach Kazachstanu. Oba z powodzeniem chodzą WKKW, a Muniek reprezentował nawet polską hodowlę na MŚMK.

Aby wspomóc Szarżę, należy oprócz nr KRS wpisać do formularze PIT cel szczegółowy: KJ Szarża Bolęcin 1148

Shopping Cart
Scroll to Top