Wieści z krosów Polski i świata

Nasi zawodnicy wkkw rozpoczęli sezon już w ostatni weekend marca. Ruszyły również rozgrywki Pucharu Polski w tej dyscyplinie. Tegoroczny finał odbędzie się w Strzegomiu, 23-25 września. „Konie i Rumaki” objęły cykl patronatem medialnym, więc nasi Czytelnicy będą na bieżąco informowani o stanie rankingu.

GREAT WITCHINGHAM (25-27.03)

Przebywający na konsultacjach u Chrisa Bartla Łukasz Kaźmierczak i Marcin Michałek rozpoczęli sezon w Wielkiej Brytanii startem w zawodach CIC1. Najlepiej spisała się Bora pod Łukaszem, zajmując 10. miejsce. Program ujeżdżenia oceniono na 51,5 pkt, czysty kros ze spóźnieniem i jedna zrzutka na parkurze dały w sumie wynik 67,50 pkt. Marcin Michałek na Magnolii był trzynasty, do punktów z ujeżdżenia dodając jedynie 8 za spóźnienie w krosie – 70,50. Na pozostałych swych koniach Łukasz zajął dalsze pozycje, na Izalco 21. i Aztecu 23. Zwyciężyła Brytyjka Carol Pearson na Major Promise – 47,30 pkt.

SAHRENDORF (02.04)

Paweł Spisak rozpoczął sezon od startu Wagiem i Weriuszem w dwugwiazdkowych zawodach CNC w niemieckim Sahrendorf. Na Weriuszu zajął 5. miejsce, na Wagu 12. Ujeżdżenie ukończył odpowiednio z 45 i 51 punktami karnymi, parkur pokonał bezbłędnie, a do bagażu punktów karnych doliczono mu niewielkie spóźnienie w krosie. Zawodnik stwierdził, że oba konie spisały się bardzo dobrze, na miarę jego oczekiwań.

BELTON PARK (01-03.04)

Świetne wyniki na ujeżdżeniu osiągnęły Aztec i Bora pod Łukaszem Kaźmierczakiem, startujące w brytyjskiej klasie N – odpowiednik naszej CNC*. Ze względu na bardzo wysoką frekwencję zawodników klasa została podzielona na kilka serii. Programy oceniono odpowiednio na 21 (to jest 79%!) i 28 pkt. Niestety Aztec na parkurze zaliczył 2 zrzutki, a na krosie spóźnienie za 18 pkt i ostatecznie z wynikiem 47 pkt zajął 16. miejsce w serii B. Bora wystartowała w serii F i mimo świetnego wyniku z pierwszej próby zajęła 15. lokatę. Przyczyniły się do tego 3 błędy na parkurze i przekroczenie normy czasu na krosie za 8 punktów – razem 48 pkt. Na Hromym Łukasz wystartował w klasie Open Intermediate (CNC**) i zajął 24. miejsce (54,30). W tej samej klasie, ale w serii M Magnolia pod Marcinem Michałkiem zajęła 15. pozycję. Wynik z ujeżdżenia (35,5) powiększyła jedynie o spóźnienie w krosie za 8,8 pkt.

STRZEGOM (02-03.04)

W Polsce sezon rozpoczęto zawodami w Strzegomiu. W najtrudniejszej serii CNC1 wystartowało i ukończyło 22 zawodników. Zwyciężył Kamil Rajnert (KJ Hubertus Biały Bór) na Maderze, dowożąc do mety wynik z ujeżdżenia 51,5 pkt. Drugie miejsce zajął Artur Społowicz (KJ Jaroszówka) na Harbuzie (52,2), a trzecie ponownie Kamil Rajnert, tym razem na Ebonicie (53,5). W klasie P tryumfowała Czeszka Gabriela Slavikova na Zacku (56,7) przed reprezentującymi barwy JKS Jaroszówka Darią Szymańską na Kreacji (57,4) i Arturem Społowiczem na Grubianinie (58.1). W klasie L zwyciężyła również Slavikova i Ulma 1 (53,6), a w najmniej licznie obsadzonej klasie LL Julia Elzanowska na, słynnym ze startów pod dziećmi z SKJ Trawers Warszawa, kucu Spinway Memento (66,5).

COMPIEGNE (07-10.04)

Paweł Warszawski i Fazer wystartowali w CCI** we Francji. Niestety nasz zawodnik nie miał szczęścia i zajął dopiero 54. miejsce. Program ujeżdżenia naszej pary został oceniony na 59 pkt, wyłamanie na krosie, punkty za czas i nienajlepszy parkur powiększyło bagaż punktów karnych do 139. Zwyciężył niepokonany w ubiegłym sezonie Michael Jung na Leopinie, wynik 42,8 pkt po ujeżdżeniu pozwolił mu na zdobycie 10 000 euro nagrody. Kolejne miejsca wywalczyli Mark Todd na Regent Lad (43,8) i Karin Donckers na Lamicell Charizard (46,5).

BOLĘCIN (09-10.04)

W Bolęcinie rozegrano zawody w klasach od LL do CNC1. W najtrudniejszej serii wystartowało zaledwie 5 par, a ukończyły 4. Wygrał Jarosław Wygachiewicz (KJ Strzała Krubiczew) na Łotyszu z wynikiem (58,5). W równie nielicznie obsadzonej klasie P zwyciężyła reprezentantka Czech Iva Badurova na Bounty Amadeus – 55,5. Zdecydowanie większym powodzeniem cieszyły się klasy L i LL, w których zwycięstwo odnieśli odpowiednio Zuzanna Leśnik na Tajdze (52,8) i Wojciech Piasecki (SKJ Trawers Warszawa) na Bijou de Bois (65,6).

JAROSZÓWKA (16-17.04)

Zawodami w Jaroszówce ruszyła kolejna edycja Pucharu Polski WKKW. Rozegrano 4 klasy krajowe i jedną międzynarodową. W klasie CIC zwyciężył Paweł Warszawski na Hatterii. Zaprezentował bardzo dobry program na czworoboku, oceniony na 48,5 pkt. Skoki i kros pokonał na czysto, jedynie z niewielkim spóźnieniem i ostatecznie uzyskał wynik 54,9 pkt. Agata Jodko na Salazarze zajęła 2. miejsce z wynikiem 55,1 pkt, a trzecie Szymon Nachotko i Rufin – 57,5. Najtrudniejszą krajową klasę zdominowała Julia Kornaszewska (KJ OSK Jaroszówka), która wygrała CNC* na Salazarze, a na Efezie i Czereśni zajęła 3. i 4. miejsce. Na 2. pozycji znalazła się Aleksandra Lauk (BKS Kłos Budzyń) na Spring Star. W klasie P zwyciężyła Natalia Wrona (KJ Rakowiec Kwidzyn) na Toledo II, w L Sylwester Piotrowski (UKS Military Kąck) na Helenie, a w LL Małgorzata Garus (JKS Jaroszówka) na Babilonie. Dzięki zwycięstwu w seriach jednogwiazdkowych prowadzenie w klasyfikacji pucharowej wśród seniorów objęli Julia Kornaszewska i Paweł Warszawski, kolejne miejsce przypadło Darii Szymańskiej (JKS Jaroszówka). W gronie juniorów prowadzą Agata Jodko (LKJ Stragona Strzegom), Szymon Nachotko (JKS Jaroszówka) i Joanna Skibińska (ZKS Drzonków). Tylko trzech juniorów młodszych zebrało punkty PP i są to: Zuzanna Burket (KJ Dominanta Kicin), Dominika Kiszkurno ZKJ Przylep – Lotnisko i Sylwia Kupczyk JKS Jarszówka. Z pewnością ulegnie to zmianie po kolejnych rozgrywkach w Sopocie, ponieważ nie wszyscy jeźdźcy z górnej półki startowali w Jaroszówce. Małgorzata Odyniec

Shopping Cart
Scroll to Top