Wieści z krosów Polski i świata

JAROSZÓWKA (09-10.10)

W Jaroszówce odbyły się ostatnie w tym sezonie zawody międzynarodowe w WKKW. W CIC2 wystartowało 10 par, z czego 4 nie ukończyły krosu, a Łukasz Przybylski na Tacycie został wyeliminowany podczas próby skoków. Zwyciężył reprezentant Czech Petr Myška na Sandriku, który mimo czystego przejazdu na krosie spóźnił się ponad minutę. Ostateczny wynik tej pary to 78,1 pkt. Dwa kolejne miejsca zajęły nasze amazonki Joanna Skibińska na Irtyszu (86,3) i Małgorzata Borysiuk na Kansasie (111,4). W CIC1 sytuacja wyglądała jeszcze bardziej nieciekawie. Na 9 startujących par, tylko trzy nie zostały wyeliminowane na krosie, z czego dwie nie miały błędów na przeszkodach. Zwyciężyła Czeszka Gabriela Slavikova na klaczy Vanessa Mae (52,6) przed Szymonem Nachotko na Ukłonie (70,2). Na trzecim miejscu znalazła się jej rodaczka Kristina Dostalova na Lesterze (109,6). W rozegranych klasach krajowych P, L i LL zwyciężyły następujące pary: Agata Gil (JKS Gosthorze) i Totmes – 50,2; Petr Vančura (Czechy) i Quido-Š – 54,8 oraz Klaudia Smaza (JKS Jaroszówka) i Jowisz – 53,3.

BOEKELO (06-09.10)

Dwoje Polaków uczestniczyło w prestiżowych zawodach CCI3 – Katarzyna Kokowska na Czarnolasie i Paweł Spisak na Barycie. Kasia po próbie ujeżdżenia zajmowała dalekie 55. miejsce z wynikiem 55,6 pkt, ale bezbłędnie pokonana próba terenowa, z 8 punktami za przekroczenie normy czasu, dała jej szanse na awans. I to znaczny, w czym nie przeszkodziły jej nawet dwie zrzutki na parkurze. Ostatecznie Czarnolas ukończył zawody na 36. miejscu. Kasia pokonała takie sławy, jak Oliver Townend, Andreas Ostholt czy Zara Phillips. Ze 110 koni do końca zawodów dotrwało ich zaledwie 72. Niestety, w gronie tych szczęśliwców nie znalazł się Paweł Spisak. Baryt po ujeżdżeniu zajmował 45. miejsce z wynikiem 53,8 pkt, na krosie zanotował jedno wyłamanie na przeszkodzie nr 9a i dwa na 18a. Zwyciężył Andreas Dibowski na FRH Butts Avedon, awansując na miejsce lidera z 11. pozycji i kończąc zawody z wynikiem z ujeżdżenia 46,60 pkt. Na dwóch kolejnych miejscach uplasowali się Irlandka Camilla Speirs na Portersize Just a Jif – 48,8 (20 po dresażu) i Mark Todd na NZB Campino – 50,40 pkt, który spadł na trzecią pozycję z miejsca lidera po dwóch zrzutkach na parkurze i przekroczeniu normy czasu za 1 punkt.

PAU (12-16.10)

 Łukasz Kaźmierczak z Ostlerem zakończyli sezon startem w klasyku HSBC – czterogwiazdkowych zawodach we francuskim Pau. Słaby wynik po ujeżdżeniu – 64,2 dał naszej parze dopiero 57. miejsce. Później wynik ten został powiększony o 41,2 pkt karne z krosu i aż 24 z parkuru. Dziewiętnaście par nie ukończyło zawodów, więc ostatecznie Łukasz zajął 46. miejsce z wynikiem 129,4 pkt. Zwyciężyli jeźdźcy z krajów anglojęzycznych. Brytyjczyk Wiliam Fox-Pitt na Oslo (44,2) i Nowozelandczyk Andrew Nicholson na Mr Cruise Control (50,2). Fox-Pitt na swoim drugim koniu Lionheart był od niego zaledwie o pół punktu gorszy. Nicholson za to zwyciężył w CIC2 na koniu Viscount George. W tej serii bez powodzenia wystartował również Łukasz. Niestety, Aztec nie ukończył próby terenowej. W informację o występie naszych młodych jeźdźców na mistrzostwach Europy w Blair Castle, wkradł się błąd. Omyłkowo podaliśmy, że Małgorzata Korycka na Bardo miała wyłamanie na krosie. 35,6 pkt karnych zostało naliczone wyłącznie za spóźnienie, a nie za błędy na przeszkodach. Zawodniczkę i inne osoby zainteresowane przepraszamy. Natomiast złośliwy chochlik drukarski w notatce z Burghley zamienił pisownię nazwiska Mary King na Mary Kong.

Małgorzata Odyniec

Shopping Cart
Scroll to Top