Wieści z krosów Polski i świata

tekst: Małgorzata Odyniec

BADMINTON (22-25.04)

Pierwsze zawody „Wielkiego Szlema” w WKKW rozegrano podczas świąt Wielkanocnych w słynnym Badminton. Niefortunnie wybrany termin nie odstraszył wcale zawodników. Na 84 startujące pary, zawody udało się ukończyć 56. Zwyciężył Mark Todd na Landvision (43,60). Po ujeżdżeniu miał niecałe 3 punkty straty do prowadzącej Ruth Edge na Two Thyme (33,3), ale zawodniczka ta zrezygnowała z kontynuowania przejazdu na krosie. Drugie miejsce zajęła Brytyjka Piggy French na Jakacie (45,20), która przegrała z Toddem, bo miała odrobinę większe spóźnienie w próbie terenowej. Trzecie miejsce wywalczyła Mary King, również reprezentantka gospodarzy, na koniu Imperial Cavalier (45,80). Co ciekawe, pierwsza szóstka nie miała błędów na parkurze, ale za to troje zwycięzców przekroczyło normę czasu na krosie. Pozostała trójka przyjechała na metę w czasie. Widać, jak wielkie znaczenie ma obecnie pierwsza próba – ujeżdżenie. Jednym z jeźdźców, któremu udało się przeciąć linię mety w czasie, był dobrze znany polskiej publiczności Szwed Niklas Lindbäck na Mister Pooh. Dowiózł on do końca zawodów wynik z czworoboku 46,7 pkt. Jest to najlepszy życiowy wynik tego zawodnika na zawodach rangi 4*. Polacy nie startowali.

LEXINGTON (27.04-01.05)

W kolejnych zawodach prestiżowego cyklu zawodów czterogwiazdkowych HSCB wystartowało 45 par z krajów anglojęzycznych: USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady i Nowej Zelandii. Zwyciężyła dubletem Brytyjka Mary King na koniach Kings Temtress (47,70 pkt) i Fernhill Urco (49,70). Zawodniczka ta na pierwszym z koni, jako jedna z dwóch osób, pokonała kros w czasie. Trzecie miejsce zajęła Sinead Halin, reprezentująca gospodarzy, a dosiadająca konia Manoir De Carneville (53,10).

MARBACH (06-08.05)

49 dzieci na kucach wystartowało w klasie CCIP1. Reprezentująca Polskę Aleksandra Grzybkowska na Faworku po ujeżdżeniu zajmowała 7. lokatę z wynikiem 45 pkt karnych. Niestety, na członie A kombinacji 12 zanotowała wyłamanie i spóźnienie w krosie i mimo bezbłędnego parkuru przesunęła się na 19. miejsce. Zwycięstwo przypadło Luce Bentejac na Mon Nantano de Ftlorys – 36,50 pkt. W klasie CIC1 wystartowały dwie juniorki ze Strzegomia – Małgorzata Borysiuk i Agata Jodko. Najlepiej spisała się Agata na Fernhill Cool Diamond, która po ujeżdżeniu zajmowała 36. miejsce, ale kros pokonała bezbłędnie i idealnie trafiła w normę czasu, co pozwoliło jej awansować o prawie 10 miejsc w górę. Dwie zrzutki na parkurze ostatecznie pozwoliły jej zająć 27. miejsce. Jej drugi koń Salazar został wycofany przed startem do krosu. Małgorzata Borysiuk i Kansas nie ukończyli zawodów. Najpierw para ta zanotowała dwa wyłamania na czwórce, a potem Małgosia rozstała się z siodłem na dziesiątce. Zwyciężył Michael Jung na Halunke FBW (36,70 – w tym 1,20 pkt za przekroczenie normy czasu na krosie). Michael wygrał również serię CIC3 na swoim sławnym La Biosthetique-Sam z wynikiem 34,80. Niemiecki zawodnik będzie mile wspominał te zawody, bo zarówno w 1*, jak i w 3* zajął na innych koniach 3. miejsca, odpowiednio na Vincent TSF i Leopinie. Polacy w najtrudniejszej klasie nie startowali.

RACOT (14-15.05)

Wyjątkową popularnością cieszyły się krajowe zawody w Racocie. Na starcie stanęło 168 koni w czterech klasach. W najtrudniejszej CNC1 zwyciężył Michał Knap (ZKS Drzonków) na Larsie (55,2 pkt). Na drugim miejscu znalazł się Marcin Michałek (WKJ Gabon Walewice) na First Lady (59,4), a na trzecim Dawid Pasek (LKJ Dragon Nowielice) na Rocca Delferro. Wszyscy oni mieli po jednej zrzutce na parkurze i bezbłędne przejazdy w krosie. W klasie P zwyciężyła Marta Jaroszewska (UKS Military Kąck) na Ameryku (50,9) przed Darią Szymańską (KJ OSK Jaroszówka) na Kreacji (54,1) i Magdaleną Majchrzak (Sopocki KJ) na Czakirze (54,8). Niestety, w trakcie rozgrywania tej klasy doszło do tragicznego wypadku. Koń Arbal zahaczył o przeszkodę i się przewrócił. W wyniku odniesionych obrażeń zginął na miejscu. Dosiadająca go Angelika Bielawska (KJ OSK Jaroszówka) została odwieziona do szpitala w Kościanie. Jej stan był stabilny, a życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Komisja WKKW wraz z Komisją Weterynaryjną PZJ wszczęły proceduralne postępowanie w celu ustalenia okoliczności wypadku.

Ze względu na bardzo dużą ilość zgłoszonych koni klasę L rozegrano w dwóch seriach. Zwyciężyli w nich Piotr Piasecki (SKJ Trawers Warszawa) na Irtyszu – 45 pkt i Jacek Gałczyński (Racocki KJ) na Promesie – 50,5. W najłatwiejszej klasie LL pierwsze miejsce wywalczyła Joanna Piechna (Eco-Milk Kamionki) na Golfie z wynikiem 54,2 pkt.

Shopping Cart
Scroll to Top