W skrócie

Dostali medale

Ponad dwa lata po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Hongkongu/Pekinie szwajcarscy skoczkowie otrzymali brązowe medale za trzecie miejsce w drużynowej rywalizacji w skokach przez przeszkody. Ceremonia miała miejsce podczas grudniowych zawodów CSI5* w Genewie, a szczęśliwymi odbiorcami olimpijskich trofeów byli: Steve Guerdat, Christina Liebherr, Niklaus Schurtenberger i Pius Schwizer. Wprawdzie w Hongkongu brązowe medale wywalczyli Norwegowie, ale jeden z uczestników norweskiej ekipy Tony Andre Hansen został zdyskwalifikowany, ponieważ w organizmie jego wierzchowca Camiro wykryto obecność zabronionej substancji kapsaicyny. Medale Szwajcarom można było wręczyć dopiero teraz, bo cała procedura dyskwalifikacyjna trwała prawie dwa lata. Dla przypomnienia: złoty medal w Hongkongu zdobyły Stany Zjednoczone, srebrny – Kanada.

Piotr Pękala

Moda na czworoboku

Słynna projektantka mody, pochodząca z Libanu Reem Acra, została sponsorem Pucharu Świata w ujeżdżeniu Ligi Europy Zachodniej i finału. Swój znany na całym świecie dom mody prowadzi w Nowym Jorku, gdzie projektuje wyszukane suknie ślubne i gotowe kreacje. Ubierają się u niej najsłynniejsze kobiety świata, m.in. Catherine Zeta- -Jones, Eva Longoria, Beyonce Knowles, Halle Berry i Angelina Jolie. W sezonie 2010/2011 chce promować swoją markę w Europie, a w ujeżdżeniu znalazła tę dyscyplinę sportu, która poprzez swoją elegancję najlepiej koresponduje z eleganckim światem mody.

Piotr Pękala

Gwiazdy aukcji

W Ankum (Niemcy) na największej aukcji koni sportowych P.S.I., organizowanej m.in. przez Paula Schockemoehle (tego samego, który kupił Totilasa) sprzedano 50 wierzchowców skokowych i ujeżdżeniowych za ogólną sumę ponad 12,5 mln euro. Najwyższą cenę uzyskała 6-letnia skokowa klacz Balsandra (Baloubet du Rouet x Sandro), za którą nabywca z Rosji zapłacił 800 tys. euro. Najdrożej spośród koni dresażowych sprzedano 5-letniego ogiera rasy hanowerskiej Riccidoff (Riccione x Don Davidoff), który osiągnął cenę 680 tys. euro. Średnio za konia do skoków płacono blisko 300 tys. euro, a za wierzchowca do ujeżdżenia nieco ponad 200 tys. euro.

Piotr Pękala

Mazowieckie wyróżnienia

W połowie grudnia do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w warszawskich Łazienkach zjechali się najlepsi mazowieccy zawodnicy, trenerzy i sponsorzy. Niespodzianką wieczoru był także udział Bartłomieja Kwiatka, wicemistrza świata w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi. Tak jak w poprzednich latach, to koleżeńsko-sportowe spotkanie podsumowujące wyniki mazowieckich koniarzy w 2010 r. zorganizował Warszawsko-Mazowiecki Związek Jeździecki. Było ono okazją m.in. do wręczenia złotych i srebrnych odznak Polskiego Związku Jeździeckiego (PZJ). Za zasługi dla polskiego jeździectwa złote oznaki trafiły do rąk:

▶ Bożeny Kociszewskiej z SKJ Trawers– za szczególny wkład pracy w przygotowanie dokumentacji, regulaminów i tłumaczenia przepisów jeździeckich,

▶ Iwony Tomaszewskiej – za wieloletnią działalność w kilku klubach jeździeckich jako szkoleniowiec i opiekun młodzieży,

▶ Jana Żółkiewskiego (wieloletniego trenera pięcioboju nowoczesnego) – za pracowitość i determinację w osiąganiu sukcesów jeździeckich. Podczas spotkania wyróżniono także tych trenerów z mazowieckich klubów, których podopieczni zdobyli w 2010 r. tytuły Mistrzów Polski lub wyższe. W tym zacnym gronie znaleźli się m.in.: Jan Ratajczak, Dawid Kubiak, Luiza Rębkowska, Piotr Piasecki i Barbara Niemczewska. Pamiątkowe wyróżnienia wręczono także najlepszym zawodnikom z województwa mazowieckiego. o.ga.

Właściciel Lamaze

Eric Lamaze i John Fleischhacker, współwłaściciele 14-letniego ogiera Hickstead, otrzymali prestiżowy tytuł „Właściciela Roku” przyznany przez Jumping Owners Club. Ceremonia wręczenia nagrody miała miejsce podczas grudniowych zawodów w Genewie, podczas których rozegrano m.in. finał Top 10 i konkurs kwalifikacyjny Pucharu Świata. To bardzo cenione w jeździeckim światku wyróżnienie przyznawane jest na podstawie wyników pary jeździec–koń w danym roku kalendarzowym. Lamaze i Fleischhacker otrzymali je po raz trzeci z rzędu.

Piotr Pękala

Shopping Cart
Scroll to Top