Mało koni
Na wrocławskie Partynice po letniej przerwie wróciły wyścigowe rumaki. Rozegrano m.in. dwie gonitwy przygotowawcze do Derby Półkrwi – Nagrodę Arabelli Oaks (dla klaczy) i Nagrodę Wrocławia (dla ogierów). Obie, niestety, były słabo obsadzone, a na dodatek zostały przeprowadzone w bardzo wolnym tempie, co wypaczyło ich selekcyjny charakter i zepsuło widowisko. Z piątki 3-letnich klaczy pierwsza na celowniku pojawiła się Fidżi pod Natalią Hendzel (trener Michał Borkowski). Wszyscy jeźdźcy biorący udział w tej gonitwie zostali ukarani przez Komisję Techniczną grzywną w wysokości 150 zł za „wstrzymywanie koni po starcie i w dystansie”. Spośród czterech 3-letnich ogierów zwycięzcą został Arawak dosiadany przez Małgorzatę Kryszyłowicz (trener Wiesław Kryszyłowicz). W Nagrodzie Normanda dla kłusaków francuskich na starcie stanęły tylko cztery zaprzęgi, a sklasyfikowano trzy (jeden został zdyskwalifikowany za trzykrotne przejście w galop). Zwyciężyła klacz Stockholm d’Oyse z M. Matkowską w sulce (trener Sylwester Bagiński).
Piotr Pękala
Mistrzostwa Europy Juniorów w Strzegomiu
Międzynarodowa Federacja Jeździecka podjęła decyzję o lokalizacji najbliższych Mistrzostw Europy Juniorów w WKKW. W 2012 Mistrzostwa zostaną rozegrane w Morawie k/Strzegomia w dniach 6-9 września, a organizatorem tego wydarzenia będzie LKS Stragona Strzegom. W związku tym zmianie ulegnie termin organizowanych przez LKS Stragonę zawodów Pucharu Świata w WKKW – Strzegom Horse Trials. Zawody, które nieprzerwanie są rozgrywane w Morawie od 9 lat, zostaną w przyszły roku rozegrane we wrześniu. Polska zgłosiła także kandydaturę Strzegomia na organizatora Mistrzostw Świata seniorów w WKKW w 2015 r. Naszymi rywalami są: Aachen (Niemcy), Blair Castle (Wielka Brytania), Waregem (Belgia) i Breda (Holandia). O tym, gdzie zostaną rozegrane mistrzostwa, zadecyduje Biuro Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej w kwietniu 2012 r. Aachen chce ponadto zorganizować ME w ujeżdżeniu, skokach, powożeniu, woltyżerce i reiningu, a Rotterdam – w skokach.
Piotr Pękala
Reining po włosku
Rozegrane w Wiener Neustadt (Austria) piąte Mistrzostwa Europy w reiningu zdominowali Włosi. Złoty medal wśród seniorów zdobył Giuseppe Prevosti na koniu Skeets Flamin), srebrny – jego rodak Davide Brighenti na Dualin For Me, brązowy – Austriak Rudi Kronsteiner na Ima Mega Antares. Drużynowo triumfowali Włosi przed Niemcami (656,5 pkt) i zaledwie o jeden punkt gorszymi Austriakami. Także w kategorii młodych jeźdźców i juniorów włoscy reinerzy zgarnęli złoto – zarówno indywidualnie (Manuel Cortesi), jak i drużynowo. Manuel Cortesi to utytułowany Mistrz Europy z 2009. Na tegorocznych mistrzostwach sięgnął po złoto dosiadając ogiera ML Great Spirit, będącego własnością Eugenio Latorre, który przekazał konia w ręce Manuela zaledwie dwa miesiące przed imprezą.
Piotr Pękala
„Arkadia” w Wielkiej Lipie
Niedaleko Obornik Śląskich w malowniczo położonej wiosce Wielka Lipa znajduje się Zagroda Agroturystyczna „Arkadia”. Ośrodek jeździecki powstał kilka lat temu, ale dopiero teraz zaczyna tętnić pełnią życia. W stajni znajduje się 26 dużych, przestronnych boksów, myjka dla koni i siodlarnie z zapleczem sanitarnym. Konie mają możliwość codziennego wychodzenia na padoki i pastwiska. Centralnym miejscem ośrodka jest kryta ujeżdżalnia (60x20m) z drewna klejonego wraz z przeszkloną salą kominkową, gdzie odbywają się szkolenia i spotkania miłośników jeździectwa. Na miejscu można skorzystać z treningów prowadzonych przez licencjonowanych trenerów ujeżdżenia i skoków przez przeszkody. W Wielkiej Lipie można nie tylko wstawić konia w pensjonat, ale również przyjechać na kilkudniowy wypoczynek (do dyspozycji gości hotelowych jest klimatycznie utrzymany pensjonat), nauczyć się jeździć konno, czy skorzystać z przejażdżek bryczką po okolicznych lasach i łąkach. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem profesjonalnego hipodromu, na którym od przyszłego sezonu odbywać się będą liczne imprezy jeździeckie. W przeszłości (lata 80.-90.) Wielka Lipa była znana z atrakcyjnych zawodów hippicznych i wszystko wskazuje na to, że niebawem lata świetności powrócą.
Mistrzostwa Europy w Ujeżdżeniu – Rotterdam 2011 (NED)
Na odbywających się w Rotterdamie Mistrzostwach Europy w Ujeżdżeniu (18-21.08), polska ekipa w składzie: Katarzyna Milczarek (Ekwador), Beata Stremler (Martini) oraz Michał Rapcewicz (Randon) zajęła 9. pozycję w rywalizacji zespołowej w grupie 16 ekip. Złoty medal przypadł reprezentacji Wielkiej Brytanii, która wyprzedziła ekipę Niemiec i Holandii. W rywalizacji indywidualnej w Grand Prix Special najlepsza była Holenderka Adelinde Cornelissen. Sędziowie szczególnie docenili piaff Parzivala, a także zmiany co tempo, wyciągnięte kłus i galop oraz pasaż. Zdecydowanie najmocniejszym elementem przejazdu drugiej pary konkursu – Carla Hestera na og. Uthopia – był wyciągnięty kłus, oceniony przez pięciu sędziów na 10. Również pasaże były bardzo dobre. Trzecia w konkursie, Laura Bechtolsheimer, zaprezentowała świetne piaffy i pasaże. Dziesiątkę otrzymała również za ciąg w lewo, czy kłus wyciągnięty. Szczególnie udany okazał się start debiutującej na zawodach seniorskich tej rangi Beaty Stremler. W Grand Prix Special z rezultatem 71.637% uplasowała się na 13. pozycji. W przejeździe naszej reprezentantki sędziom najbardziej spodobały się: kłusy wyciągnięte, ciągi, zmiany co 2 i co 1 oraz pasaże. Natomiast Grand Prix Freestyle i wynik 74,446% pozwolił na zajęcie wysokiej 12. lokaty.
XVI Jeździeckie Mistrzostwa Polski Amatorów w Skokach Przez Przeszkody (Toruń 13-14.08.2011)
Pomimo trudnych warunków pogodowych, frekwencja zawodników na XIV Mistrzostwach Polski Amatorów była zadowalająca. Przejazdy półfinałowe mistrzostw przerywane były przez deszcz, ale mimo to juniorzy poradzili sobie z parkurem fantastycznie – 13 zawodników z bezbłędnymi przejazdami po obu nawrotach. W tym roku po raz pierwszy w mistrzostwach, w osobnej kategorii, walczyło również 13 kuców. Oczywiście to ich przejazdy budziły najwięcej emocji wśród publiczności, której nie przeszkadzał ulewny deszcz. Drugi dzień mistrzostw wraz ze zmianą pogody wprowadził wiele zmian w klasyfikacji, zwłaszcza w kategorii SENIORÓW. W pozostałych kategoriach o zwycięstwie zadecydował czas II nawrotu finału i tak: w kategorii KUCE zwyciężyła Natalia Gerke z GLKS Osielsko na kucu Sulima, zachowując czyste konto do końca mistrzostw, pokonując drugi nawrót finału w czasie 43,44, druga była Maja Wojciechowska z GLKS Osielsko reprezentująca stajnię Gliszcz na kucu Jasper również z 0 kontem w czasie 52,54. W kategorii juniorów – najliczniej obstawionej – zwyciężyła Adrianna Wieczorek na Evicie z KJ Arabika, która oprócz nagrody za I miejsce otrzymała również pakiet sponsorski przyznawany przez Internetowy Sklep Jeździecki www.konik. com.pl. W kategorii seniorów zwyciężyła Klaudia Kutnik ze Stajni pod Szybowcem na klaczy La Pink – wybranej przez publiczność najładniejszym koniem mistrzostw. Trzecia była reprezentantka gospodarzy Zuzanna Rogińska na koniu Malfoy. W kategorii Open to niespełna 2 sekundy zdecydowały, która z zawodniczek zdobędzie nagrodę główną – siodło ufundowane przez TZMO Toruń. Szybsza była Katarzyna Dawidowska-Zawartowska na Fantasy, utrzymując do końca 0 konto, pokonując drugi nawrót finału w czasie 52,33. Druga była Adrianna Brzychcy na Carmen, również 0 konto w czasie 54,11. W tym roku zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 1. do 10. otrzymali nagrody rzeczowe – sprzęt jeździecki ufundowany przez TZMO S.A., SCHOCKEMÖHLE SPORTS, Horze, Carr&Day&Martin, Hurtownię Inter Api, Pavo oraz Internetowy Sklep Jeździecki konik .com.pl.