W skrócie

Nowość na rynku

W dzisiejszych czasach dbamy o nasze konie, kupując im specjalistyczne suplementy i pasze. Używamy środków do pielęgnacji grzywy, sierści czy kopyt. A jak zadbać o ich komfort pracy i higienę, tak aby były zdrowe i estetycznie wyglądały? Jak dbać o zwierzęce akcesoria? Już teraz możemy skorzystać z usług pierwszej w Warszawie profesjonalnej Pralni Akcesoriów Zoologicznych – Pranimalia! Pralnia specjalizuje się w oczyszczaniu wszelkich akcesoriów użytkowanych przez zwierzęta i w pracy z nimi. W Pranimalii akcesoria zoologiczne zostają wyprane, odkłaczone oraz zdezynfekowane. Bezpiecznymi dla zwierząt środkami usuwane są pot, plamy błotne i białkowe, a także chorobotwórcze bakterie i grzyby. Na życzenie klienta świadczone są również usługi reperacji krawieckiej oraz impregnacji. Pranie można oddać w dogodnie zlokalizowanym Punkcie Przyjęć w Warszawie i okolicach. Możliwy jest także dojazd po pranie do klienta na terenie całej Polski przy złożonym większym zamówieniu lub ustalenie abonamentu firmowego dla stajni, hodowli czy lecznic weterynaryjnych. W ofercie tej prozwierzęcej firmy znajdziemy także PraniPrzechowalnię, czyli miejsce, w którym po sezonie można za niewielką opłatą bezpiecznie przechować duże, nieporęczne akcesoria. Dzięki Pranimalii pozbywamy się kłopotu z praniem dużych i bardzo zabrudzonych akcesoriów w domowych czy stajennych pralkach. Oszczędzamy czas i pieniądze, a nasze zwierzęta są zdrowe i zadbane! Polecamy www.pranimalia.pl.

Program Edukacyjny „Konie Bliżej Nas”

Ambasadorem edukacji jeździeckiej był jeszcze w ubiegłym roku szkolnym Ośrodek Sportów Konnych horses.org.pl w podwarszawskim Konstancinie. Ośrodek, oferujący na co dzień pensjonat dla koni o wysokim standardzie, postanowił wykorzystać zaplecze socjalne i zaproponować szkołom podstawowym z województwa mazowieckiego niezwykły, całkowicie bezpłatny, program edukacyjny. Dwa spotkania testowe odbyły się już w czerwcu – gośćmi specjalnymi byli: Krzysztof Tomaszewski, dr wet. Mateusz Hecold oraz podkuwacz Maciej Broźny. W przyszłym roku szkolnym zaplanowanych jest jeszcze 15 spotkań, podczas których ok. 450 dzieci będzie mogło, m.in. podczas prezentacji multimedialnej z uczestnictwem Inspektora ds. Ochrony Zwierząt (RSPCA), dowiedzieć się więcej na temat koni i jeździectwa oraz porozmawiać z gościem specjalnym, który przedstawi ciekawostki ze świata jeździeckiego i odpowie na pytania słuchaczy. Uczniowie podczas spotkań obejrzą także pokaz pracy z koniem skokowym, pokaz pracy z koniem ujeżdżeniowym, spotkają się także z lekarzem weterynarii lub z podkuwaczem, będą mogli zarówno „dotknąć” i nakarmić wybrane konie, jak i spróbować swoich sił, asystując podczas robienia USG czy też zdjęć RTG. Podczas wycieczki po stajni dzieci zobaczą, jak działa karuzela boksowa, jak należy dbać o podłoże na krytej hali, w jaki sposób przygotowuje się gnieciony owies i jak należy zadbać o piasek kwarcowy na zewnętrznym placu do jazdy oraz dlaczego konieczna jest myjka stajenna z ciepłą i zimną wodą, a także dlaczego siodlarnia powinna być ogrzewana. Podczas poczęstunku uczniowie otrzymają drobne upominki oraz będą mogli zadawać prowadzącym pytania. Program trwa ok. 4 godzin (10:00-14:00) i jest całkowicie bezpłatny – szkoły mogą zgłaszać swoje uczestnictwo do dnia 15 września. Wszystkie informacje znajdują się na stronie Ośrodka Sportów Konnych horses.org.pl: www.horses.org.pl – zapraszamy do uczestnictwa!

Milionerka

Australijka Edwina Alexander na swoim wierzchowcu Cevo Socrates zajęła drugie miejsce w jednym z konkursów rozegranych w ramach zawodów z cyklu Global Champions Tour i została… milionerką. A dokładniej – jako pierwszy jeździec w historii tej najbardziej lukratywnej serii turniejów w skokach przez przeszkody (rozgrywanej od 2006 r.) uzbierała z nagród milion euro. Jeszcze podczas tych samych zawodów przekroczyła granicę miliona, zajmując trzecie miejsce w innym konkursie i siódme w Grand Prix. Niedawno australijska amazonka na innym koniu – Cevo Itot du Château, wygrała konkurs Grand Prix de Cannes rozegrany w ramach GCT (po raz drugi z rzędu.

Piotr Pękala

Jedyna taka para

Podczas zawodów z cyklu Global Champions Tour w Monako rozgrywany jest jedyny w swoim rodzaju konkurs – Pro-Am Cup, czyli konkurs par mieszanych, złożonych z jeźdźca zawodowego i amatora. Duety noszą nazwy swoich sponsorów i rywalizują o niemałe pieniądze – w tym roku do podziału było 50 tys. euro, z czego 20 tys. dla zwycięzców. A zostali nimi francuska amatorka Florence Bord dosiadająca wierzchowca Havane des Brosses i szwajcarski profesjonał Steve Guerdat na koniu Urgent. Minimalnie gorszym czasem przegrała tę rywalizację Charlotte Casiraghi z książęcej rodziny panującej w Monako, startująca wespół z Edwiną Alexander. To właśnie Charlotte Casiraghi, honorowa przewodnicząca komitetu organizacyjnego monakijskich zawodów, była pomysłodawczynią Pro-Am Cup.

Piotr Pękala

Fuksy w Hamburgu

Mniej liczony Waldpark (po Dubawi) rodzimej hodowli wygrał w Hamburgu niemieckie Derby. Dosiadał go słowacki dżokej Jozef Bojko, a trenuje Andreas Wöhler, który siodłał także drugiego na celowniku rumaka, jeszcze większego fuksa, Earl Of Tinsdal (E. Pedroza). Dopiero na piątym (ostatnim płatnym) miejscu przybiegł faworyt, angielski trzylatek Brown Panther (R. Kingscote), którego właścicielem jest słynny piłkarz Michael Owen. Pula nagród wyniosła pół miliona euro, z czego 300 tys. dla zwycięzcy.

Piotr Pękala

Olimpijskie złoto dla Polaka

W dniach od 25 czerwca do 4 lipca odbyły się w Atenach 13. Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. W reprezentacji Polski w dziedzinie jeździectwa znalazło się dwóch zawodników: Ewelina Bojska i Dariusz Jaskólski, mieszkaniec Malborka, od pięciu lat doskonalący swoje umiejętności w Stajni Iskra w Sztumskim Polu (www.stajniaiskra.com.pl). Konsekwencja, regularne treningi oraz uczestnictwo we wszystkich ważniejszych imprezach jeździeckich dla osób niepełnosprawnych organizowanych w kraju doprowadziły do wytypowania Darka przez Polski Komitet OS na reprezentanta Polski. Nasz olimpijczyk (na co dzień uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej Malbork) w ostatnim okresie trenował bardzo intensywnie pod okiem instruktora Jakuba Gossa oraz opiekunki Agnieszki Pluszczyńskiej, przygotowując się do zgrupowania na Węgrzech poprzedzającego olimpiadę. Podczas trwania imprezy Darek uczestniczył w kilku konkurencjach jeździeckich. W ujeżdżeniu w klasie BiP zdobył pierwsze miejsce – złoty medal. W konkurencji sztafety wspólnie z reprezentacją Albanii zdobył brązowy medal, w biegu z przeszkodami Darek zajął 6. miejsce. Po powrocie do Polski WTZ Malbork, władze Malborka oraz Stajnia Iskra zgotowały medaliście gorące przywitanie. Darek już zapowiada uczestnictwo w kolejnych imprezach tej rangi.

Shopping Cart
Scroll to Top