Global Champions Tour
Australijka Edwina Alexander i jej wierzchowiec Cevo Itot du Château dokonali nie lada wyczynu, wygrywając po raz drugi z rzędu konkurs Grand Prix de Cannes, będący trzecią rundą lukratywnej serii Global Champions Tour. O tym, kto zgarnie 92 tys. euro pierwszej nagrody, decydowała rozgrywka, jako że cztery pary pokonały bezbłędnie oba nawroty przebiegu podstawowego. Edwina Alexander w pełni wykorzystała atut ostatniego miejsca na liście startowej rozgrywki i po bezbłędnym przejeździe w czasie 39,30 s mogła po raz drugi świętować zwycięstwo w Cannes. Na czysto skrócony parkur pokonali jeszcze Hiszpan Sergio Alvarez Moya na koniu Action-Breaker (42,37 s) i Niemiec Ludger Beerbaum na klaczy Gotha (43,23 s). Szwajcarka Clarissa Crotta miała 8 p.k. i zajęła czwarte miejsce.
Piotr Pękala
„Hodowla koni. Organizacja stajni i żywienie” Wydawnictwo RM
Książka stanowi doskonałe źródło wiedzy na temat zachowań tych zwierząt oraz ich potrzeb związanych z żywieniem i utrzymaniem. Dowiesz się z niej, co zrobić, by dany system stajenny był ekonomiczny i odpowiadał naturalnym potrzebom koni. W części I opisano wrodzone zachowania koni, takie jak popęd społeczny, poznawczy, potrzeba odżywiania, ruchu. Omówiono też niepożądane zachowania i metody zapobiegania im. W części II poruszono problemy związane z utrzymaniem koni i budownictwem stajennym. Dowiesz się z niej, jak zaplanować inwestycję, gdzie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę oraz z jakich materiałów najlepiej budować stajnię, halę jeździecką i budynki gospodarcze. Ponadto znajdziesz informacje o ekonomicznych rozwiązaniach technicznych wykorzystywanych w ośrodkach jeździeckich i gospodarstwach rolnych oraz zasady kalkulacji kosztów inwestycji i zarządzania czasem pracy personelu. Część III poświęcona jest żywieniu. Autor omawia w niej zapotrzebowanie koni na substancje odżywcze i przedstawia dostępne pasze. Radzi, jak obliczyć racje żywnościowe w zależności od potrzeb danego zwierzęcia oraz jak dbać o higienę magazynowanych pasz. Omawia też problemy zdrowotne spowodowane złym żywieniem. Książka ta jest doskonałym poradnikiem zarówno dla tych, którzy marzą o założeniu hodowli koni, jak i dla tych, którzy hodowlą zajmują się od lat.
Nie żyje Michał Kowerski
Z głębokim żalem pożegnaliśmy Michała Kowerskiego, który zginął 28 maja w wypadku motocyklowym. Michał – pasjonat koni, kochał je tak, jak my wszyscy. Nieraz startował w zawodach, potem przestał udzielać się na parkurze i poszedł w ślady swojego Taty, zaczął kuć konie. Był duszą towarzystwa. Świetny kumpel, na którym przyjaciele zawsze mogli polegać. Bezpośredni, szczery i wrażliwy. Będzie nam go brakowało. Panu Jackowi Kowerskiemu redakcja i współpracownicy „Koni i Rumaków” składają wyrazy najszczerszego współczucia. W SKRÓCIE
CASCO Passion – nowy model kasku na każdy dzień
Teraz możesz jeździć konno tak często jak lubisz – o każdej porze roku – z kaskiem łatwym w pielęgnacji, imponującym wizualnie i dającym Tobie najlepszą możliwą ochronę. To właśnie koncepcja, na której opiera się CASCO Passion – nowa generacja kasków do codziennej jazdy konnej opracowana przez CASCO – specjalistów od kasków. To oczywiste na pierwszy rzut oka: CASCO Passion to wyjątkowy kask jeździecki. Jego nowoczesne i proste wzornictwo uwydatnia klasyczną stylistykę. Z technicznego punktu widzenia oferuje wszystko czego oczekuje się od kasku przez cały rok. Unikalny system wentylacji FreshAIRTM utrzymuje zawsze doskonały klimat wewnątrz kasku. Podczas chłodów do dyspozycji jest zestaw opcjonalny – zimowa podpinka ze zintegrowanymi nausznikami. Połączona ze skorupą kasku chroni głowę i uszy przed przewianiem i chłodem, bez zniekształcania odgłosów z otoczenia. Używany na co dzień kask powinien być łatwy w pielęgnacji. To żaden problem dzięki wyjmowanej podszewce – po prostu wypierz ją w 300C, wysusz i gotowe! Poza tym wykończenie wyściółką ActiveClean umożliwia zachowanie idealnej higieny. Efektywnie chroni przed rozwojem bakterii i grzybów oraz zapobiega gromadzeniu się nieprzyjemnego zapachu. System Disk Fit Vario umożliwia regulację dopasowania kasku do głowy jedną ręką. Ruchomy system pozwala dopasować kask do każdego kształtu głowy. Szczególnie amazonki z „końskim ogonem” mogą teraz perfekcyjnie dopasować głębokość nakrycia głowy. Kask jest dostępny w 3 różnych rozmiarach skorupy: S = 50- 56 cm, M = 56- 59 cm, L = 59- 63 cm.
Więcej informacji na: www.casco-passion.com.
Epsom Derby
Pour Moi (po Montjeu) – wyhodowany w Irlandii, trenowany we Francji – wygrał po porywającym finiszu najsławniejszy wyścig konny na świecie, czyli Epsom Derby. To pierwszy od 35 lat triumf w tej gonitwie konia przygotowanego we Francji – jego trenerem jest André Fabre (19-krotny czempion w swoim kraju). Dosiadał zwycięzcy 19-latek Mickael Barzalona, który jeszcze zanim minął linię mety, stanął w strzemionach i uniósł rękę w geście triumfu. Pour Moi swoim zwyczajem galopował na końcu stawki, by na prostej po kolei minąć wszystkich rywali i jako pierwszy zameldować się na celowniku. Drugi o łeb był Treasure Beach (C. O’Donoghue). Smutną minę miała brytyjska królowa Elżbieta II, której rumak Carlton House (R. Moore) nie sprostał roli faworyta i przybiegł dopiero trzeci.
Piotr Pękala
Belmont Stakes
Fuks Ruler On Ice (po Roman Ruler, hod. USA) wygrał gonitwę Belmont Stakes, trzeci klejnot amerykańskiej potrójnej korony. Na błotnistej nawierzchni toru Belmont Park ruszył w 12-konnej stawce jako drugi, by na finiszowej prostej zaatakować i zwyciężyć przed innym fuksem Stay Thirsty (J. Castellano). Trenerem niespodziewanego zwycięzcy jest Kelly Breen, a jeźdźcem był Jose Valdivia. Trzeci przybiegł Brilliant Speed (J. Rosario), a dopiero za czołową trójką finiszowali zwycięzcy pozostałych dwóch gonitw potrójnej korony: Shackleford (Preakness Stakes) i Animal Kingdom (Kentucky Derby).
Piotr Pękala
Nakładem Wydawnictwa BOSZ ukazał się monumentalny polsko-angielski album, będący retrospektywą pięćdziesięciu lat twórczości Zofii Raczkowskiej
Przepiękne zdjęcia koni arabskich, które przyniosły artystce światową sławę, zapierające dech w piersiach fotografie przyrody, historia słynnych polskich stadnin zawierają się w tej pięknie wydanej publikacji. Album Konie to historia stadnin, ludzi i miejsc z nimi związanych, ale przed wszystkim zapis wielkiej pasji, jaką dla Zofii Raczkowskiej było fotografowanie koni. To był sposób na życie, w którym doświadczała poczucia pełni, wolności i harmonii z naturą. Wrażliwa na piękno stała się bezsprzeczną mistrzynią malarskich fotografii. Operując z maestrią aparatem stworzyła prawdziwe dzieła sztuki, w których jak nikt inny potrafiła oddać nastrój, przestrzeń i światło. Szczególnie ukochała konie arabskie, oddając w pełnych artyzmu kadrach elegancję, temperament i szlachetność ich natury. Wydawnictwo BOSZ, wydanie I 2011 Wstęp: Izabella Pawelec-Zawadzka – prezes Polskiego Związku Hodowli Koni Arabskich Posłowie: Jerzy Iwaszkiewicz Wersja polsko-angielska
Międzynarodowe sukcesy polskich dresażystów
Reprezentant Polski Michał Rapcewicz na Randonie wygrał Grand Prix podczas CDI-W w słoweńskiej Lipicy (26-29.05). Z wynikiem 71,426% wyprzedził Włoszkę Valentinę Truppa na Chablis o ponad 2%. W Programie Dowolnym lepsza okazała się Truppa – Rapcewicz z wynikiem 74,075% musiał zadowolić się drugim miejscem. W Prix St. Georges i Inter I Freestyle najlepsza była Ulrike Prunthaler na 11-letnim Bartlgut’s Aktionär (70,737% oraz 71,625%). Michał Rapcewicz, startując na Summer, plasował się w tych konkursach odpowiednio na 7 i 2 miejscu. Sobotni Inter I wygrał Francuz Franck David na Rossini. To kolejny etap eliminacji z cyklu Pucharu Świata w Ujeżdżeniu. Na odbywających się w dniach 3- 5.06.2011 w Compiegne koło Paryża Międzynarodowych Zawodach w Ujeżdżeniu (CDI3*), Beata Stremler na wałachu Martini zajęła pierwsze miejsce w Grand Prix Freestyle z wynikiem 72,925%. We wcześniejszym konkursie GP polska para była czwarta z wynikiem 67,085%, co było najlepszym rezultatem wśród par kwalifikujących się do Grand Prix Freestyle. W Małej Rundzie nasza zawodniczka startowała na 8-letnim wałachu Rubicon D i zdobyła 2. miejsce w Prix St. Georges oraz 4. w Intermediaire 1.
Festiwal w Baborówku już za miesiąc!
Wielkim krokami zbliża się kolejna edycja Festiwalu Jeździeckiego Baborówko. Impreza odbędzie się w dniach od 16 do 17 lipca (tradycyjnie trzeci weekend lipca) na hipodromie w Baborówku k. Poznania. W ciągu dwóch dni imprezy zawodnicy wystartują w 4 klasach: LL, L, P oraz w konkursie międzynarodowym CIC*, który jednocześnie wyłoni Mistrza Wielkopolski Seniorów w WKKW. Już dziś wiadomo, że w Baborówku wystartuje aktualny Mistrz Polski Seniorów Paweł Spisak oraz inni zawodnicy polskiej czołówki WKKW m.in. Łukasz Kaźmierczak i Marcin Michałek. Ponadto do Organizatorów napływają zgłoszenia zawodników z Niemiec, Belgii, Czech, a nawet z Ukrainy. Publiczność odwiedzająca Festiwal Jeździecki Baborówko oprócz wspaniałej rywalizacji będzie mogła podziwiać szereg atrakcji i pokazów m.in. wyścigi bryczek, woltyżerkę i pokazy kawalerii. Poza tym organizatorzy przygotowali dla najmłodszych miasteczko zabaw, przejażdżki konne, gry zręcznościowe i wiele, wiele innych. Już dziś zapraszamy do spędzenia letniego weekendu pełnego wrażeń na hipodromie w Baborówku.
Szczegółowe informacje oraz propozycje zawodów znaleźć można na stronie: www.festiwal.baborowko.pl