W skrócie

Zwycięstwo Kwiatka w rankingu FEI sezonu 2011

Nasz utytułowany powożący Bartłomiej Kwiatek został niekwestionowanym zwycięzcą rankingu zaprzęgów jednokonnych Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej z miażdżącą przewagą 29 punktów nad drugim w tej klasyfikacji Duńczykiem Henrikiem Nielsenem. Wysoką 5. lokatę zajęła też jego siostra – Weronika. W kategorii zaprzęgów parokonnych najlepszy okazał się Węgier Vilmos Lazar, natomiast czterokonnych – Australijczyk Boyd Exell.

Przed finałem PŚ w Powożeniu

Reprezentujący Holandię IJsbrand Chardon wygrał siódmy i ostatni etap kwalifikacji Pucharu Świata w Powożeniu, który miał miejsce w Lipsku (22.01). Chociaż nie powiększył on swego dorobku punktowego w klasyfikacji generalnej (startował z „dziką kartą”), wcześniejsze udane starty pozwoliły zgromadzić mu wystarczającą liczbę punktów, aby stanąć do walki o mistrzostwo. Drugi wynik uzyskał Tomas Eriksson (SWE), dla którego była to ostatnia szansa zdobycia punktów i zapewnienia sobie udziału w finale. Przypomnijmy, że prawo startu w finale PŚ w powożeniu (Bordeaux 3-5.02) zyskuje 6 zawodników z największym dorobkiem punktowym zgromadzonym w kolejnych kwalifikacjach. Piąta pozycja Szweda przed ostatnim etapem raczej nie pozostawiała mu złudzeń co do możliwości walki o mistrzowski tytuł, jednak za drugą lokatę w Lipsku zarobił 10 punktów i tym samym zapewnił sobie bilet do finału. W decydującym starciu będziemy mogli podziwiać jeszcze reprezentantów Węgier – Zoltana Lazara (czwarty w Niemczech) i Jozsefa Dobrovitza oraz kolejnego Holendra – Koosa de Ronde. Na czele klasyfikacji znajduje się obrońca tytułu – Australijczyk Boyd Exell, który jest faworytem przed finałem we Francji.

Wernisaż Jolanty Kalopsidiotis

Wielbicieli sztuki zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Kalopsidiotis, który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w podwarszawskim Józefowie w piątek, 10 lutego br. o godz. 18 oraz na stronę internetową: m-artcollection.eu, gdzie zaprezentowano duży zbiór prac artystki. Tak artystka mówi o swej twórczości: „Konie są zjawiskowe, impulsywne, piękne i wrażliwe. Malując je, staram się przekazać w moich obrazach właśnie te wartości. Powiew wiatru, zapach ziemi, bogactwo kształtów, gra światła i cienia, ruch, oczekiwanie, zaskoczenie. Farba może wszystko to oddać, ale trzeba umieć jej na to pozwolić. Wiele obrazów tworzę rozlewając ją w kształty koni, wplątując się w nie dłońmi, myślą, uczuciem, pragnieniem. Podążam za swoją wizją używając całej mej miłości do tych zwierząt, wiedzy i umiejętności. Oczekuję od moich obrazów efektu zaskoczenia i prawdy, zanotowanych w procesie impulsywnego i spontanicznego traktowania materii malarskiej. Koń jako „czarujące zjawisko”, „chwile piękna”, „niezapomniane wrażenie”, jest dla mnie inspiracją i sensem obrazów.” Na naszej stronie internetowej (KonieiRumaki.pl) zamieściliśmy galerię z pracami Jolanty Kalopsidiotis.

Rok bez mistrzostw

W tym roku nie odbędą się mistrzostwa Europy w powożeniu zaprzęgami parokonnymi. Międz ynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) postanowiła odrzucić kandydaturę Węgier jako organizatora imprezy. Przepisy obligują FEI do umożliwienia także związkom jeździeckim innych państw aplikowania o organizację mistrzostw, jednak kiedy w grudniu 2011 r. jedynie Węgierski Związek Jeździecki zgłosił kandydaturę Fabiansebestyen, było zbyt mało czasu na przeprowadzenie odpowiednich procedur.

STOP Skaryszew

W dniu 26 lutego br. w Skaryszewie rozpocznie się akcja protestacyjna pod hasłem „Stop rzeźniom dla koni”. Jak co roku w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu odbywa się tu jarmark, na którym na sprzedaż do rzeźni wystawianych jest około 1000 – 1500 koni. To właśnie Polska jest największym w Europie „masowym” hodowcą koni na rzeź. Protest skierowany jest w stronę tych hodowców koni na rzeź, którzy ze szczególnym okrucieństwem traktują te szlachetne zwierzęta oraz handlarzom wiozącym konie setki kilometrów bez wody i jedzenia, by je zabić. Wiele znanych organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt połączyło swe siły w Federacji, by razem zmienić los koni wywożonych na rzeź (m.in. Fundacja Tara – Schronisko dla koni, Fundacja Pegasus, Fundacja Viva!). Przyłącz się do Federacji STOP Skaryszew 2012 i zaprotestuj przeciwko okrucieństwu wobec zwierząt. Więcej informacji m.in. o stanie przygotowań i szczegółowym programie akcji protestacyjnej znajdziesz na stronie www.stopskaryszew.pl oraz Facebooku (STOP Skaryszew).

Shopping Cart
Scroll to Top