Woltyżerka w Baborówku

W słoneczną niedzielę 10 kwietnia 2011 r. w Baborówku odbyły się I Ogólnopolskie Zawody w Woltyżerce. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Jeździeckie Baborówko, w ramach którego rozpoczyna działalność sekcja woltyżerki oraz Komisja Woltyżerki Polskiego Związku Jeździeckiego.

Tekst: Alicja Borowska Foto: Agnieszka Cisek

Zawodnicy rywalizowali w konkursach indywidualnych oraz w konkursach par, które były jednocześnie zawodami kwalifikacyjnymi do startów międzynarodowych. Podczas zawodów rozegrano również konkursy towarzyskie, w których wystartowali najmłodsi adepci tej dyscypliny, m. in. reprezentująca SJ Baborówko – 6-letnia Leticia Walicht.

Zawody zostały zorganizowane w Ośrodku Jeździeckim Pałac Baborówko, w którym od wielu lat organizowane są zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, a także jedna z najważniejszych imprez w WKKW w Polsce – Festiwal Jeździecki Baborówko, który odbędzie się w tym roku w dniach 16-17 lipca. Od listopada 2010 r. w Baborówku rozpoczęła działalność sekcja woltyżerki, której inicjatorem była Agnieszka Cisek, doświadczona zawodniczka i sędzia tej dyscypliny.

Woltyżerka ukazuje niesamowitą sprawność fizyczną zarówno zawodników, jak i koni, a także ich „artystyczną naturę”. Kluczowym elementem drużyny jest właśnie koń, który musi być bardzo zrównoważony, łagodny w obsłudze, chętny do współpracy. Na nim, a także na lonżującym, który prowadzi konia na lonży, spoczywa wielka odpowiedzialność za bezpieczeństwo ćwiczących. Udany występ opiera się na wzajemnym zaufaniu całego zespołu.

W Baborówku wystartowało 21 zawodników z czterech klubów. Zawody rozgrywane były w trzech kategoriach A, B i C. W każdej kategorii zawodnicy wykonują program obowiązkowy, jak i dowolny – tzw. kür. Kategoria C jest dla początkujących, czyli ćwiczenia wykonywane są w stępie. Natomiast kategoria A ma najwyższy stopień trudności, bo na galopującym koniu wykonywane są programy na poziomie międzynarodowym.

W ramach zawodów ogólnopolskich rozegrano cztery konkursy. W kategorii Ai-2 (konkurs indywidualny juniorski) wygrała Michelle Kung na koniu Iran lonżowanym przez Natalię Wolniewicz z KJ Stara Miłosna przed Klaudią Przywara na klaczy Rabka z KS „Lotta”. Klaudia zajęła również trzecie miejsce w tym konkursie na ogierze Panicz (oba konie lonżowane przez Alicję Borowską). W ramach tej kategorii odbyły się kwalifikacje do startów międzynarodowych. W drugim konkursie indywidualnym – kat. Bi (program obowiązkowy i dowolny w galopie) dwa pierwsze miejsca zajęła Klaudia Kostrzewska z SJ Baborówko, kolejno na Rabce i Paniczu (konie użyczone przez KS „Lotta”). W kategorii Ap (konkurs par w galopie rozgrywany w dwóch rundach) dobry wynik końcowy (6,5) zanotowały zawodniczki Paula Kułaga i Klaudia Przywara na klaczy Rabka (KS „Lotta”). Natomiast w konkursie par w stępie wystąpiła również Paula Kułaga z inną klubową koleżanką Magdaleną Pawlak, uzyskując ocenę końcową 6,0.

Podczas startów widać było, że młodzież podnosi swoje umiejętności i w tym roku zapowiada się ostra rywalizacja o możliwość reprezentowania kraju na mistrzostwach w kategorii juniorek. Na podstawie wyników konkursów w kategorii A zawodnicy otrzymują punkty do rankingu, z którego zostanie wyłoniona kadra na Mistrzostwa Europy, które w tym roku odbędą się we Francji.

Najliczniej obsadzony był konkurs kat. Ci (indywidualny w stępie) rozgrywany w ramach zawodów towarzyskich: 1. Zuzanna Zimolzak – Iran (KJ Stara Miłosna); 2. Karolina Fabicka – Iran (KJ Stara Miłosna); 3. Klaudia Kostrzewska – Flara (SJ Baborówko); 4. Marcelina Mazińska – Iran (KJ Stara Miłosna); 5. Zuzanna Tecław – Flara (SJ Baborówko). Zawodniczki Klaudia Kostrzewska oraz Zuzanna Tecław na klaczy Flara (lonżująca A. Borowska) wystąpiły również w konkursie towarzyskim par w stępie. Natomiast w konkursie par na sztucznym koniu zwyciężyły Sandra Grobelna i Julia Rossa przed Joanną Byczyńską i Urszulą Sochacką, obie pary z UKS „Wanda” Lajkonik.

Cieszy liczny udział zawodników w zawodach towarzyskich oraz pojawienie się nowych klubów woltyżerki, a także nowych koni! Woltyżerka jest wspaniałą możliwością rozpoczęcia przygody z jeździectwem, nie tylko dla najmłodszych. Pozwala zdobyć pewność siebie na koniu i wspaniale przygotowuje kondycyjnie i fizycznie do dalszych „końskich wojaży”.

W imieniu wszystkich woltyżerów, za udaną organizację imprezy składam serdeczne podziękowania Ośrodkowi Jeździeckiemu Pałac Baborówko oraz całej obsłudze zawodów.

Shopping Cart
Scroll to Top