Western na jubileuszowo

Bohaterem 10. Mistrzostw Polski w Jeździe Western Polskiej Ligi Western i Rodeo, rozegranych w hali Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych na Partynicach, był wrocławianin Tomasz Turkowski. W najbardziej prestiżowej konkurencji, czyli reiningu, wywalczył mistrzowski tytuł w kategorii senior open koni starszych i do lat sześciu. Kilka dni później sensacyjnie zrzekł się obu tytułów.

Tekst: Piotr Pękala Foto: Piotr Filipiuk

Zawody honorowym patronatem objął prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, a na wrocławskim rynku można było oglądać wystawę efektownych zdjęć z westernowych imprez. Program jubileuszowych mistrzostw szczelnie wypełniał trzy dni zmagań westernowych jeźdźców w różnych konkurencjach i kategoriach wiekowych. Dodatkowo rozegrano również Akademickie Mistrzostwa Polski, w dwóch kategoriach: amatorów i profesjonalistów. Jak zwykle najwięcej zainteresowania i emocji wzbudziła rywalizacja w reiningu, który jest konkurencją olimpijską. Seniorzy walczyli o medale mistrzostw Polski w kategorii koni starszych i do lat sześciu oraz amatorów.

Mistrzowskie konkursy rozegrano w niedzielę, a jako pierwsi na placu boju pojawili się amatorzy. Zgłoszonych zostało 11 par, sklasyfikowano 10. Rywalizacja była niezwykle zacięta, do tego stopnia, że o tym, kto zdobędzie złoty medal, musiała rozstrzygnąć dogrywka. Artur Nejdora na koniu Primo Golden Zandy oraz Anna Łagodzińska na Primo Golden Bick Mick otrzymali indentyczną notę 206,5 pkt i obie pary ponownie zaprezentowały swoje umiejętności. W dogrywce minimalnie lepszy okazał się Nejdora – jego występ sędziowie ocenili na 207 pkt, podczas gdy Łagodzińska dostała 206,5 pkt. Brązowy medal przypadł Monice Dziewulskiej na Turbo Chic Solano (203,5 pkt).

O medale w kategorii koni młodych, czyli do sześciu lat, walczyło siedem par. Najlepszy wyniki (209 pkt) osiągnął i złoty medal mistrzostw Polski wywalczył Tomasz Turkowski dosiadający konia BG Honey Hollywood. Niewiele gorszą notę (207,5 pkt) otrzymał Oliver Mańczak na Valleys BH Jack i jemu przypadł medal srebrny, zaś brązowy odebrał Michał Żarnawski na Jacs Golden Slide (202 pkt).

Na zakończenie dnia i całych zawodów do walki o medale przystąpili seniorzy w kategorii koni starszych. Z 11 zapisanych par trzy nie zostały sklasyfikowane. Najlepszy wynik – 217,5 pkt – uzyskał Tomasz Turkowski, który swój program wykonał na koniu Honky Tonk Player. Nowo kreowany mistrz Polski zdobył swój drugi złoty medal z dość dużą przewagą nad rywalami. Srebrny medalista Bogdan Czarnik na Frosty Zip Olena dostał notę 211,5 pkt, a występ zdobywcy medalu brązowego Roberta Nejdory na Primo Golden Zandy sędziowie ocenili na 209,5 pkt. Szkoda tylko, że najważniejszy punkt programu mistrzostw znalazł się na szarym końcu, kiedy trybuny opustoszały.

W gronie juniorów (same dziewczęta) wystartowały tylko cztery pary. Tytuł mistrzowski wywalczyła Julita Dorociak na koniu BG Honey Hollywood, która uzyskała 201 pkt. W kategorii dzieci (również same dziewczynki) rywalizowało pięć par, a najlepsza okazała się Zofia Pacyna dosiadająca konia Genesis Cody Chex, która uzyskała 206 pkt.

Nowinką wrocławskich zawodów był rozegrany po raz pierwszy konkurs Central European Reining Breeders Cup przeznaczony dla czteroletnich i starszych ogierów. Zwyciężył w nim Słowak Peter Simek jadący na koniu HA Stardust (214,5 pkt); ten sam jeździec zajął również drugie miejsce na Double Delmaso (211,5 pkt). Na trzeciej pozycji uplasowała się Ewelina Zoń na Check Point Whiz (200 pkt).

Konkurs ten w zamyśle jego inicjatorów był pierwszym z cyklu mającego promować hodowlę koni do konkurencji reiningu. Kolejne mają się odbywać nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i na Słowacji.

Inną ciekawostką, stanowiącą barwne urozmaicenie programu mistrzostw, był konkurs King Horse Western Freestyle Cup, czyli „jazda dowolna” – solo lub parami, w przebraniu i z podkładem muzycznym. Jeźdźcy prezentują ułożone przez siebie programy zawierające jazdę w stępie, kłusie i galopie oraz elementy typowe dla westernu, a sędziowie oceniają ich wartość artystyczną i techniczną. We Wrocławiu, gdzie rozegrano trzecią (i ostatnią) rundę King Horse Western Freestyle Cup, zwyciężyli Zbigniew Pośpiech na Ricie i Andrzej Truskowski na Teedonnys Tucker, przebrani za polskich rycerzy. W całym cyklu natomiast, obejmującym jeszcze konkursy rozegrane w maju we Wrocławiu i w sierpniu w Ściegnach k. Karpacza, triumfowała Olga Pawłowicz na Napoleonce.

Kiedy kurz po sliding stopach we wrocławskiej hali opadł na dobre, sprawa mistrzowskich tytułów w reningu seniorów przybrała zaskakujący obrót. Kilka dni po zawodach na internetowej stro – nie Polskiej Ligi Western i Rodeo ukazało się oświadczenie Tomasza Turkowskiego, w którym zrzeka się on tytułów mistrza Polski. Oto treść tego oświadczenia:

„Wrocław 11.10.2011 Prezes Zarządu PLWiR Jacek Świerzewicz

Zwracam się z prośbą o zawieszenie mnie w prawach członka PLWiR oraz pozbawienie mnie tytułów mistrza Polski za rok 2011.

Tomasz Turkowski

Wyjaśnienia Otrzymałem sygnały, że moje pismo do zarządu PLWiR jest dla wielu niezrozumiałe. Chciałbym wyjaśnić, że nie podważam wyników MP PLWiR. W pełni akceptuję ocenę sędziów. Ogrom złych emocji i konfliktów w środowisku, ujawniony po moich zwycięstwach, publiczne podważanie kompetencji oraz uczciwości sędziów, ich obrażanie, wynika w moim odbiorze z niechęci do mnie. Dla dobra stowarzyszenia postanowiłem zrzec się tytułów, medali oraz nagrody pieniężnej (pieniądze z nagród przelałem na konto PLWiR).

Tomasz Turkowski”

Mistrzowie Polski w konkurencjach westernowych 2011 r.

Reining: senior open konie starsze – Tomasz Turkowski i Honky Tonk Player, senior open konie do 6 lat – Tomasz Turkowski i BG Honey Hollywood, senior amator – Artur Nejdora i Primo Golden Zandy, junior – Julita Dorociak i BG Honey Hollywood, dzieci – Zofia Pacyna i Genesis Cody Chex.

Western Pleasure: senior open – Urszula Tabak i An Ma Bella, senior amator – Ewa Marciniak i Bohun, junior – Paulina Wojtulek i Elpenor, dzieci – Zofia Pacyna i Genesis Cody Chex.

Trail: senior open – Klaudia Sójka i Neriel, senior amator – Ewa Turek i Gringo, junior – Olga Pawłowicz i Napoleonka, dzieci – Aleksandra Galant i An Ma Bella.

Western Horsemanship: open – Zofia Zabłocka i Bacardi Pink, junior – Dominika Dubowik i Smartin Doc Bar, dzieci – Zofia Pacyna i Genesis Cody Chex.

Pole Bending: senior – Aleksandra Szubart i Habira, junior – Sabina Widera i Dragon.

Barrel Racing: senior – Andrzej Szubart i Puls, junior – Wanessa Lis i Magma.

Western Riding: open – Ewa Marciniak i Bohun.

Superhorse: open – Urszula Tabak i An Ma Bella.

Western Freestyle King Horse Cup: Zbigniew Pośpiech i Rita oraz Andrzej Truskowski i Teedonnys Tucker.

Central European Reining Breeders Cup: Peter Simek i HA Stardust.

 

Akademiccy mistrzowie Polski

Raining: profi – Monika Dziewulska i Turbo Chic Solano.
Western Pleasure: profi – Urszula Tabak i An Ma Bella, amator – Malwina Słowikowska i Lizjusz.
Trail: profi – Karolina Gutowska i Nepad, amator – Dominika Bielawska i Legolas.
Western Horsemanship: amator – Malwina Słowikowska i Lizjusz.
Barrel Racing: profi – Pola Kolasińska i Biedronka, amator – Izabela Gawęska i Valleys Mr Sliding.

Shopping Cart
Scroll to Top