Skrzyczyński z pucharem

Po 6 imprezach kwalifikacyjnych w: Jaszkowie, Nowej Wsi, Poznaniu, Lesznie, Sopocie i we Wrocławiu przyszedł czas na finał Halowego Pucharu Polski. Rozegrano go między 8-10 kwietnia już po raz trzeci w hali Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. We wszystkich rozgrywkach Halowego Pucharu Polski wzięło udział w sumie 281 jeźdźców.

Tekst: Marta Borowicz
Foto: Piotr Filipiuk

Do Janowa Podlaskiego przyjechało 96 zawodników, by rywalizować w sześciu kategoriach. Jak to zazwyczaj bywa, najwięcej emocji budził start seniorów. A tutaj pojawiła się ścisła czołówka.

Tuż przed finałem sytuacja w rankingu seniorów była na tyle wyrównana, że wytypowanie zwycięzcy nie było oczywiste. Liderem był Andrzej Głoskowski (BKJ Bogusławice), ale przewaga po wygranych kwalifikacjach w Lesznie i Wrocławiu nie dawała stuprocentowej pewności, że to właśnie on sięgnie po puchar. Tuż za Głoskowskim znajdowali się zawodnicy KJ Agro- Handel Śrem: Jarosław Skrzyczyński i Aleksandra Lusina.

W sobotnim półfinale – Grand Prix Janowa Podlaskiego – Andrzej Głoskowski na koniu Imequyl był drugi, ale nadal prowadził w rankingu ogólnym z 82,5 punktami. Pierwsze miejsce w zajął jadący na Torado 2 Krzysztof Ludwiczak z KJ Wechta Rosnówko, który sklasyfikowany był do tej pory na szóstej pozycji w rankingu. W tym samym konkursie na koniu London 32 wywalczył miejsce trzecie. Dzięki tym zwycięstwom, Krzysztof Ludwiczak awansował tuż przed finałem na trzecie miejsce rankingu. Jarosław Skrzyczyński w półfinale znalazł się tuż za podium, ale obronił drugą pozycję w rankingu ogólnym.

Niedzielny finał okazał się pechowy dla lidera – Andrzeja Głoskowskiego, który popełnił dwa błędy w dwunawrotowym konkursie (po jednym w każdym z nawrotów), a to kosztowało go utratę pucharu. Najlepszym zawodnikiem trwających od października zmagań, okazał się Jarosław Skrzyczyński, który w finale starował na dziewięcioletniej klaczy Quintera i bezbłędnie pokonał nie najłatwiejszy parkur. O dużym szczęściu może mówić Krzysztof Ludwiczak, który obronił trzecią pozycję.

Juniorzy

Nie mniej ciekawie było w kategoriach młodzieżowych. Puchar juniorów wygrała Klara Kostrzewa z Centrum Hipiki Jaszkowo. Jadąc na koniu Rockella, pokonała dwunawrotowy finał bez punktów karnych i wywalczyła złoto, mimo że do finału przystąpiła z pozycji czwartej. Medal srebrny przypadł obrońcy tytułu w tej kategorii Krzysztofowi Retce z Warszawskiego Klubu Jeździeckiego, a brąz Maksymilianowi Wechcie z KJ Wechta Rosnówko.

Młodzi Jeźdźcy

Z kolei w kategorii Młodych Jeźdźców złoto wywalczyła prowadząca od pierwszych zawodów kwalifikacyjnych, Paulina Wielgórska reprezentująca barwy KJ Vena Rogoźnik, srebro przypadło Pualinie Malinowskiej z KJ Szumawa Bobrowiec, a brąz Arkadiuszowi Fimmelowi z KJ Agro- -Handel Śrem.

Kategorie Open

W kategoriach Open pucharowe kule odebrali: w Open C – Barbara Kollar z JKS Pogórze, w Open N – Aleksandra Słuszniak-Marchwicka ze Strykowa, w Open Business – Paweł Chudziak z Poznania. Nagrodę specjalną dla najlepszego konia polskiej hodowli otrzymał ogier lmequyl ze stadniny Prudnik, na którym startował Andrzej Głoskowski. Statuetkę wręczył mu Jan Kowalczyk, złoty medalista w skokach przez przeszkody Igrzysk Olimpijskich w Moskwie z 1980 roku.

Shopping Cart
Scroll to Top