Nagrody rozdane

Sezon wyścigowy 2010 skończył się nieco wcześniej i zupełnie inaczej niż planowano. Bezpieczeństwo koni i jeźdźców jest najważniejsze, więc z powodu zdecydowanie niesprzyjających, zimowych warunków atmosferycznych gonitwy rozpisane na 28 listopada br. (rozegrano tylko jeden bieg) oraz dodatkowe dwa dni w grudniu (4-5.12) odwołano. Nie było zatem tradycyjnej już „ostatniej niedzieli”, natomiast po raz pierwszy odbyła się uroczysta Gala kończąca sezon wyścigów konnych, podczas której nagrodzono bohaterów mijającego roku.

Tekst: Paweł Gocłowski
Foto: Piotr Filipiuk

W Warszawskim Hotelu Victoria, w eleganckiej oprawie licznie przybyli goście poznali nominowanych i zwycięzców aż w 10 kategoriach. Kapituła premierowej edycji Nagród Polskiego Klubu Wyścigów Konnych i Totalizatora Sportowego nie miała łatwego zadania.

W kategorii Koń Sezonu 2010 do nagrody nominowano: ogiera Dżulietto, który wiosną nie miał sobie równych (wygrał Nagrody Strzegomia, Rulera, Iwna), a latem potwierdził średniodystansowy talent, wygrywając Nagrodę Kozienic; najlepszego dwulatka – ogiera Exciting Life, który na Służewcu nie pozwolił się pokonać, a w Niemczech i Francji plasował się w wyścigach Pattern; zwyciężczynię Derby i Oaks – klacz Infamię, a także imponującą równą, wysoką formą od wiosny do jesieni klacz Kardinale (Soliny, St.Leger). Zwycięstwo przyznano Infamii (Tempelwächter – Infanteria po Jape) hod. SK Jaroszówka.

Wyróżnioną nominacjami czwórkę Właścicieli Sezonu tworzyli: Michał Romanowski (za wyniki koni czystej krwi arabskiej), Sabina Plavac (za sukcesy poza grupami i wartościowe wyniki na torach Słowacji, Niemiec i Francji), Barbara i Marian Pokrywkowie (za cenne zwycięstwa ich wychowanków – ogierów Dżulietto i Dancing Moon), a także Stadnina Koni Janów Podlaski (za bardzo dobre funkcjonowanie firmowej stajni, skuteczny mariaż młodości i doświadczenia oraz wygrane na wszystkich krajowych torach). Nagrodę odebrała Sabina Plavac, w której barwach z dużym powodzeniem startowały Golden Tirol, Kalin, Exciting Life, Black Pantera i Time of Wind.

Kategoria Hodowca Sezonu przyniosła nominacje Marianowi Pokrywce (Dżulietto, Dancing Moon), Stadninie Koni Golejewko (Kardinale, Jovellanos, Angus i wygrana w posezonowej klasyfikacji hodowców koni pełnej krwi), Stadninie Koni Janów Podlaski (za ilościową i jakościową dominację w rywalizacji wyścigowej koni czystej krwi oraz zwycięstwa we wszystkich najważniejszych gonitwach dla koni krajowej hodowli) i Stadninie Koni Jaroszówka (Infamia, Tybet, Drybler, Moza, Duero, Treserka), którą nagrodzono nie tylko za wyniki wspomnianych koni, ale również za wyjątkowo skuteczną promocję nowych reproduktorów – ogierów Exaltation (Dżulietto, Ułan, Tybet) i Tempelwächter (Infamia, Moza).

Do tytułu Trener Sezonu nominacje otrzymali: Dorota Kałuba (za zdobycie Czempionatu, znakomite wyniki koni arabskich z Janowa Podlaskiego i wzorową opiekę nad młodą trenerką – Darią Gutowską), Tomasz Kluczyński (za wysoką skuteczność i pozagrupowe wygrane koni zagranicznej hodowli), Adam Suchorzewski (za drugie z rzędu zwycięstwo w Derby dla koni półkrwi i komplet pozagrupowych sukcesów na wrocławskich Partynicach) i Krzysztof Ziemiański, który odebrał nagrodę dzięki wynikom Infamii, Charro, niepokonanego dwulatka – Intensa i koni arabskich – El Weirona oraz Hermy.

Do miana Dżokeja Sezonu aspirowali: Piotr Piątkowski (za wygrane w gonitwach dla koni arabskich – Derby, Porównawcza, Koheilana I, Sabelliny), Aleksander Reznikov (w jego kolekcji znalazły się trofea zdobyte w Wiosennej, Widzowa, Soliny, Aschabada, SK Krasne, St.Leger, Wielkiego Szlema, Michałowa, Efforty, Sac-a-Papier i Czorta), Martin Srnec (wyróżniony za zwycięstwa w wyścigach najwyższej kategorii – Derby, Oaks, Mosznej, Ministra Rolnictwa, KMET Cup Classic i Criterium) oraz Anton Turgaev, który odebrał nagrodę z tej kategorii za sukcesy w gonitwach pozagrupowych dla koni obu ras i skuteczną rywalizację o tytuł Czempiona).

Kategoria Amazonka Sezonu przyniosła nominacje Cornelii Fraisl (za największą liczbę wygranych wyścigów), Natalii Hendzel (za prymat wśród jeźdźców Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych), Darii Panczew (za podtrzymywanie rodzinnej tradycji, postępy w technice jazdy i awans w hierarchii jeździeckiej) i Annie Stasiak, której przyznano tytuł m.in. za awans w szeregi dżokejów i zwycięstwa na Partynicach w Nagrodach Derby, Oaks i Tunela.

Zgodnie z przy jętą formu łą wyróżniono nominacją w kategorii Kłusak Sezonu cztery zaprzęgi. W tym gronie znaleźli się: Lera De Ba i powożący Roman Mateusiak nagrodzony za pięć wygranych gonitw na bieżniach wszystkich krajowych torów – Wrocławia, Sopotu i Warszawy oraz Lucky Star i powożąca Wanda Górniak – za zwycięstwa w najpoważniejszych gonitwach sezonu – Nagrodach Hipodromu Vincennes i Cheval Francaise, Moon de Boisaubert i powożący Wiesław Kałuża – za niezmiennie najlepszy polski rekord 1’16.38”, a także Qualida Pat i powożąca Monika Ostrowska – za wyjątkowe zgranie i dobre wyniki.

Za najważniejsze Wydarzenie Sezonu kapituła nagrody uznała: debiut kłusaków na Służewcu (ciekawa rywalizacja w pierwszej oficjalnej gonitwie w Warszawie), Galę KMET (międzynarodowe pojedynki w trzech specjalnościach dystansowych z udziałem koni trenowanych w Czechach i na Słowacji), Magazyn „Dzień na wyścigach” (za bezcenną promocję wyścigów konnych na antenach TVP Sport i TVP 2) oraz gonitwę Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy. W tej kategorii zwyciężyła prawdziwie międzynarodowa rywalizacja koni czystej krwi arabskiej na najwyższym europejskim poziomie.

Do nagrody Rewelacja Sezonu pretendowali: nagrodzony przez kapitułę za wszechstronność i wygrane w gonitwach płaskich i płotowych, podjęcie rywalizacji z najlepszymi oraz pogodę ducha i wyjątkowy szacunek do koni – Marek Březina, a także Daria Gutowska (za bardzo udany debiut trenerski i owocną współpracę z Dorotą Kałubą), Józef Siwonia (za trzecią wygraną Hipolinera w Prezesa Totalizatora Sportowego i piąty z rzędu sukces Green Maestro w Nagrodzie Syreny) i Martin Srnec (za wysoką skuteczność i sukcesy w gonitwach pozagrupowych).

Nominacje w kategorii Postać Sezonu za olbrzymią fachowość i rzetelność w wykonywaniu swoich obowiązków otrzymali sędziowie: u celownika – Krzysztof Chmiel i u wagi – Kazimierz Górecki, a także Małgorzata i Jacek Karaszewscy (Wydawnictwo „Z m. do m. – Wyścigi Konne”), których wyróżnia odpowiedzialność za pisane słowo i niezmienny szacunek dla Czytelnika oraz nagrodzony za charyzmę, swadę, entuzjazm, optymizm i poczucie humoru – warszawski spiker Andrzej Szydlik.

Nagrodę specjalną przyznał Polski Związek Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej, a otrzymał ją za całokształt hodowlanych dokonań – Jarosław Koch.

Shopping Cart
Scroll to Top