Mściwoj Kiecoń ponownie mistrzem Polski

Niezwykle dramatyczny przebieg miała ostatnia odsłona walki o tytuł Mistrza Polski Seniorów w Skokach przez Przeszkody. Sytuacja na parkurze zmieniała się jak w kalejdoskopie, ale ostatnie słowo należało do zawodnika KJ Agro-Handel Śrem, który ponownie został mistrzem Polski.

Tekst: Jan Zalewski Foto: Małgorzata Frysztak

Czterodniowe zmagania najlepszych polskich jeźdźców i koni na hipodromie w Olszy zwieńczone zostały niedzielnym finałem mistrzostw w wykonaniu seniorów. Nim to jednak nastąpiło, przez trzy kolejne dni zawodnicy i zawodniczki w poszczególnych kategoriach wiekowych przedzierali się przez gęste sito eliminacji. W czwartek seniorzy mieli obowiązkowy trening i czas na zapoznanie się z parkurem, ale juniorzy (do ukończenia 18. roku życia) i młodzi jeźdźcy (zawodnicy do 21. roku życia) przystąpili już do walki o tytuły i medale. We wszystkich kategoriach wiekowych walka o tytuły odbywa się na podobnych zasadach. Są dwa przejazdy półfinałowe, jeden to konkurs zwykły, gdzie jeździec i koń muszą zmieścić się w normie czasu, starając się przejechać parkur bezbłędnie, a drugi szybkości, gdzie premiuje się czas przejazdu, przeliczając na karne sekundy strącone przeszkody. Finały we wszystkich kategoriach to przejazdy dwunawrotowe z wysokością przeszkód odpowiednią do kategorii zawodników. Z uwagi na to, że koń może mieć w jednym dniu jedynie dwa przejazdy konkursowe, półfinały rozgrywane są przez dwa dni, a finał w trzecim dniu zawodów.

Juniorzy i młodzi jeźdźcy w sobotę…

W kategorii juniorów do mistrzowskiej batalii wystartowało 34 zawodników z klubów jeździeckich z całego kraju. Po dwóch półfinałach z zerowym kontem strat do finałowej rozgrywki w sobotę przystąpiło 5 zawodników i kolejnych dwoje z jednym punktem karnym. Jak się okazało po dwóch przejazdach finałowych, to właśnie ta dwójka załapała się na podium, a zwyciężyła Paulina Januszewska z łódzkiego KJ, która całe mistrzostwa ukończyła bez jednej zrzutki. Wicemistrzem Polski juniorów został Krzysztof Retka z warszawskiego KJ, reprezentant Polski w tegorocznych ME, a drugim wicemistrzem została Marta Okólska z kieleckiego KJ.

Do rywalizacji w kategorii młodych jeźdźców przystąpiło 16 najlepszych zawodników z całej Polski. Tu swojego reprezentanta miał klub gospodarzy KJ Agro-Handel Śrem w osobie Arkadiusza Fimmela, ubiegłorocznego brązowego medalisty MP w kategorii juniorów. Po dwóch półfinałach zajmował on trzecie miejsce, tracąc do prowadzącego w klasyfikacji Michała Tyszko jedynie 3,08 pkt. Drugi był Wojciech Dahlke z Kłosa Budzyń. W finale po dwóch przejazdach okazało się, że prowadzący Michał Tyszko nie dał sobie wydrzeć zwycięstwa i mimo dwóch zrzutek, zapewnił sobie tytuł mistrza Polski. Drugi był Wojciech Dahlke, a na trzecie miejsce wskoczyła Paulina Wielgórska z KJ Vena Rogoźnik. Arkadiusz Fimmel ukończył rywalizację na piątym miejscu.

…a seniorzy w niedzielę

Największe emocje towarzyszyły – co oczywiste – finałowi seniorów, który jako jedyny rozegrany został w niedzielę i był w całości transmitowany przez TVP Sport. Do rywalizacji w tej kategorii wiekowej przystąpiło 24 jeźdźców, ale w finałowej fazie zawodów wystąpiło jedynie 20, wśród nich aż trzech zawodników z KJ Agro-Handel Śrem: Marcin Będkowski, Mściwoj Kiecoń i Jarosław Skrzyczyński, który po dwóch półfinałach znajdował się na czele stawki i aspirował do zdobycia pierwszego w swojej karierze mistrzowskiego tytułu. Tuż za nim uplasował się ośmiokrotny mistrz Polski Grzegorz Kubiak. Szósty po dwóch dniach zmagań był Mściwoj Kiecoń.

Po pierwszym finałowym przejeździe bardzo trudnego – jak oceniali fachowcy – parkuru na czele stawki znalazł się niespodziewanie Bogusz Dąbrowski z KJ Alexander Elizówka, który parkur przejechał bezbłędnie. Skrzyczyński zaliczył dwie zrzutki i spadł na siódme miejsce. Do ostatniego, decydującego o tytule przejazdu, wyjechało dziesięciu najlepszych jeźdźców w odwrotnej kolejności do zajmowanego dotąd miejsca. Szanse na „pudło” zachowali zarówno Skrzyczyński, który wystartował z siódmej pozycji, jak i Mściwoj Kiecoń, jadący jako przedostatni w stawce. Jak się wkrótce okazało, w tej decydującej fazie zawodów nastąpiło w klasyfikacji istne trzęsienie ziemi. Liderujący przed ostatnim nawrotem Bogusz Dąbrowski zajął ostatecznie dopiero 10. miejsce, Jarosław Skrzyszyński ukończył zawody tuż za podium, zajmując czwarte miejsce, trzeci był Andrzej Lemański z KJ Jantar Stryków, tytuł wicemistrza Polski zdobył Michał Kaźmierczak z KJ Leśna Wola Głogów, a mistrzem Polski, po raz drugi z rzędu, został reprezentant gospodarzy Mściwoj Kiecoń, który parkur pokonał bezbłędnie, inkasując jedynie jeden punkt za przekroczenie normy czasu. Kaźmierczak również parkur pokonał bezbłędnie, ale w nieco gorszym czasie i musiał zadowolić się drugim miejscem w zawodach.

Nagroda za sukces

Tuż przed niedzielnym finałem seniorów miała miejsce miła uroczystość. Prezes zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego, Marcin Szczypiorski, uhonorował prezesa KJ Agro-Handel Śrem, Jana Ciesielskiego, i prezesa firmy Agro-Handel, Jana Ludwiczaka, specjalnymi dyplomami za zajęcie przez śremski klub po raz czwarty z rzędu pierwszego miejsca w rankingu najlepszych klubów jeździeckich Polski. Prezes Szczypiorski podkreślał też doskonałą organizację całych zawodów, dziękując organizatorom za ich wielki wkład pracy i profesjonalną, godną najwyższej rangi imprezy, oprawę.

Wyniki

Mistrzostwa Polski w Skokach przez Przeszkody Olsza 2011
w kategorii juniorów:
1. Paulina Januszewska/Dragon – Łódzki KJ
2. Krzysztof Retka/Don Roberto – Warszawski KJ
3. Marta Okólska/Santiago – Kielecki KJ
w kategorii młodych jeźdźców:
1. Michał Tyszko/Legolas – Tuszyński KJ Garbówek
2. Wojciech Dahlke/Vandame – KS Kłos Budzyń
3. Paulina Wielgórska/PiQuatorze – KJ Vena Rogoźnik
w kategorii seniorów:
1. Mściwoj Kiecoń/Urbane – KJ Agro-Handel Śrem
2. Michał Kaźmierczak/Ildago – KJ Leśna Wola Głogów
3. Andrzej Lemański/Bischof L – KJ Jantar Stryków
4. Jarosław Skrzyczyński/Quintera – KJ Agro-Handel Śrem
5. Krzysztof Ludwiczak/Torado 2 – KJ Wechta Rosnówko

Shopping Cart
Scroll to Top