Stadnina Koni Moszna Miejsce z tradycjami

Piękno przyrody, obecność koni oraz panujący wokół spokój tworzą z Mosznej miejsce szczególne, do którego z przyjemnością powraca każdy, kto choć raz się tutaj znalazł. Spragnieni wypoczynku z dala od wielkomiejskiego gwaru docenią walory rozległego kompleksu pałacowo- -parkowego, który jest najcenniejszym tego typu założeniem w województwie opolskim. Jednak Stadnina Koni Moszna to przede wszystkim znany miłośnikom jeździectwa w kraju i za granicą ośrodek hodowli koni sportowych. To stąd pochodzą takie utytułowane sławy polskiej hodowli, jak Randon, Wag i Tiumen.

Hodowla

Początek działalności Stadniny sięga 1948 r., gdy do Mosznej trafiły pierwsze klacze pełnej krwi angielskiej przeniesione z Dłoni koło Rawicza. Dobrze zachowane budynki gospodarcze zespołu pałacowo-parkowego, będące częścią dawnej siedziby śląskiego rodu Tiele-Winkler, po niewielkiej adaptacji okazały się doskonałe dla potrzeb przyszłej hodowli koni.

Pierwsze sprowadzone stado liczyło 25 klaczy uratowanych z prywatnych hodowli, prowadzonych w polskich majątkach przed wybuchem II wojny światowej. W roku 1961, decyzją ówczesnych władz, Stadnina rozszerzyła swoją działalność o konie szlachetnej półkrwi, stając się pierwszym w Polsce ośrodkiem hodowli koni do sportu wyczynowego. W takim kształcie Stadnina funkcjonuje do dziś, utrzymując stado w ilości 200 sztuk, w tym klacze hodowlane, konie wyścigowe, sportowe (wyczynowe) i wierzchowe oraz młodzież.

Sport

Wyhodowane w Mosznej konie pełnej krwi angielskiej od lat odnoszą sukcesy na torach wyścigowych w Polsce, Czechach, Anglii i Słowacji. Dotąd zwyciężyły w ponad 1200 wyścigach, zdobywając liczne tytuły m.in.: „Konia Roku”, „Klaczy Roku ”, „Championa 2-latków” oraz 7-krotnie triumfując w najważniejszej gonitwie sezonu – Derby. Chwały tutejszej hodowli przysparzają sukcesy Tiumena – 3-krotnego zwycięzcy Wielkiej Pardubickiej, uważanej za najcięższy wyścig przeszkodowy w Europie.

Także urodzone tutaj konie szlachetnej półkrwi startują w Polsce i za granicą w konkurencji skoków przez przeszkody, ujeżdżeniu i WKKW, mając na swoim koncie udział w mistrzostwach świata, finałach Pucharu Świata i zawodach międzynarodowych, a także 3-krotne reprezentowanie Polski na igrzyskach olimpijskich. Te sukcesy sprawiają, że wyhodowane w Mosznej konie znajdują właścicieli nie tylko w Polsce i Europie, ale i poza naszym kontynentem.

O ich wartości sportowej można przekonać się na organizowanych przez Stadninę w maju, czerwcu oraz sierpniu Ogólnopolskich Zawodach w Skokach przez Przeszkody. Impreza ta co roku przyciąga najlepszych polskich jeźdźców i cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności.

Nauka jazdy konnej

Poza hodowlą najwyższej klasy koni sportowych Stadnina oferuje miłośnikom jeździectwa możliwość skorzystania z różnorodnych form wypoczynku oraz rekreacji konnej na każdym poziomie zaawansowania. Przez cały rok prowadzone są zajęcia z jazdy konnej przez 3 instruktorów na specjalnie przygotowanych do tego koniach wierzchowych. Stadnina dysponuje zabytkową krytą ujeżdżalnią oraz dwoma zamkniętymi placami treningowymi. Osoby zaawansowane w jeździectwie mogą skorzystać z wycieczek konnych po otaczających Stadninę 300 hektarach łąk i pastwisk oraz terenach leśnych i parkowych.

Wypoczynek w Stadninie

Pobyt na terenie Stadniny to doskonały sposób na wypoczynek dla całej rodziny. Zwiedzenie stajni z przewodnikiem pozwala na zapoznanie się ze szczegółami hodowli koni sportowych, a przejazdy bryczką sprawią przyjemność nie tylko dzieciom. Specjalnie dla nich przygotowano przejażdżki na kucyku, możliwość bezpłatnego korzystania z placu zabaw oraz poznawanie wielu gatunków egzotycznych zwierząt, jakie zgromadzone zostały w mini ZOO.

Zabytkowe budynki na terenie Stadniny stanowią bazę noclegową ośrodka, oferującą 30 miejsc w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych. Oryginalny „Pawilon Myśliwski”, gdzie serwowane są posiłki, a który wyposażony jest w kominek, grill i piec chlebowy, doskonale nadaje się do celów kameralnych spotkań czy konferencji dla firm (do 80 osób). Osoby niezainteresowane jazdą konną docenią odpoczynek w cieniu alei kasztanowej, spacer po zabytkowym parku, wycieczki rowerowe oraz możliwość odnowy biologicznej w sąsiadującym ze Stadniną Zamku Moszna.

Wczasy w siodle

W czasie wakacji na terenie Stadniny organizowane są obozy jeździeckie dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat. Celem obozów jest nauka lub doskonalenie jazdy konnej na różnych poziomach zaawansowania. Program obejmuje 2 godziny jazdy konnej dziennie, zajęcia teoretyczne i praktyczne z pielęgnacji i hodowli koni, kurs nauki skoków przez przeszkody oraz zajęcia z woltyżerki. Bogaty program zajęć dodatkowych w postaci wycieczek pieszych i rowerowych oraz gier i zabaw sportowych sprawia, że uczestnicy obozów nie mogą narzekać na nudę. Turnusy odbywające się w cyklach 7-dniowych kończą się egzaminem sprawdzającym i udziałem w zawodach. Zakwaterowanie na terenie Stadniny daje uczestnikom obozów możliwość podglądania codziennego życia osób zawodowo związanych z końmi i bliższego poznania zagadnień z tym związanych.

Inną ciekawą propozycją dla dzieci i młodzieży szkolnej są organizowane w SK Moszna „zielone szkoły”. Kilkudniowy pobyt z zakwaterowaniem i wyżywieniem na terenie Stadniny wzbogacony jest o uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych, z których część odbywa się w terenie lub z udziałem zaproszonych gości. Program zajęć zakłada lekcje z takich przedmiotów, jak: historia, biologia, geografia, język niemiecki, WF, muzyka, zajęcia plastyczne z kategorii zajęć w terenie oraz zajęcia studyjne z zakresu wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, architektury z udziałem zaproszonych gości, często o charakterze multimedialnym, odbywające się w sali do nauki.

Bezpośrednie obcowanie z rzeczami będącymi tematami zajęć i wielozmysłowe ich poznawanie sprawia, że młodzież chętnie i aktywnie w nich uczestniczy, a odbyte lekcje i poruszane na nich tematy zapadają na długo w pamięć i wzbogacają ich dotychczasową wiedzę.

Wszelkie informacje na temat działalności Stadniny można uzyskać pod adresem: www.moszna.pl.

Shopping Cart
Scroll to Top