YUCATAN – In memoriam

Stadnina koni w Krasnem, będąca jedną z najstarszych stadnin koni pełnej krwi angielskiej w Polsce, przekazała smutną informację dotycząca śmierci uznanego ogiera Yucatan, syna Galileo. Przed kilkoma dniami ogier, będący nadzieją hodowli, został kopnięty przez klacz i doznał poważnego złamania. Mimo wysiłku lekarzy nie udało się go uratować.

Urodzony w 2014 roku Yucatan był koniem wyścigowym, mającym za sobą niemałe sukcesy na torze. Gniady Yucatan przeszedł na świat w Irlandii, a jego rodzicami byli ogier Galileo (Sadler’s Wells – Urban Sea/Miswaki) i klacz Six Perfections (Celtic Swing – Yogya/Riverman) prawdziwe gwizdy hipodromów. Pierwszym trenerem Yucatan był Aidan Obrien i choć ogier początkowo nie był częstym uczestnikiem wyścigów, zdołał wygrać bieg International Stakes o dystansie 2000 m. Później koń znalazł się w Australii gdzie został zwycięzcą gonitwy MRC Herbert Power Stakes o dystansie 2000 m, zajął także 11 miejsce w biegu Melbourne Cup o dystansie 3200 m. Yucatan zaliczył 16 startów, odnosząc zwycięstwa w starciach 1600 – 2400 m., co przyniosło zarobek w wysokości 374 tys. funtów.

W 2021 roku, ze względu na znakomity rodowód, ogier rozpoczął karierę hodowlaną, która zakończyła się w 2023 r. za sprawą nieszczęśliwego wypadku. Doszło do niego podczas stanówki w Stadninie w Krasnem.

Po Yucatanie, który był wielką nadzieją polskiej hodowli, urodziły się dotąd dwa roczniki koni. Wiadomo już, że także w 2023 r. ogierowi udało się zaźrebić część krytych przez niego klaczy, reszta jest badana.

Źródło: equista.pl

 

Shopping Cart
Scroll to Top