Wieści z czworoboków

Rozgrywki pucharowe na finiszu

Zbliża się finał edycji 2011/2012 Pucharu Świata FEI w Ujeżdżeniu. Do końca cyklu zostały jeszcze dwie imprezy: w niemieckim Neumünster (16-19.02) i szwedzkim Göteborgu (23- 26.02). Tegoroczny finał rozegrany zostanie w dniach 18-22 kwietnia w holenderskim ‘s-Hertogenbosch. Chętnych do obejrzenia programu dowolnego w Brabanthallen czeka spory wydatek – sam bilet na sobotę kosztuje ok. 60 EUR (ok. 250 PLN).

Do finałowych zawodów kwalifikują się: obrońca tytułu, 9 jeźdźców z rankingu WEL (Liga Zachodnioeuropejska), 2 z rankingu CEL (Liga Europy Centralnej), 2 z Ameryki Północnej i po 1 z Ligi Pacyfiku i Ameryki Południowej/Azji. Łącznie z 2 dodatkowymi miejscami FEI daje to 18 uczestników.

Szósty i siódmy etap kwalifikacji do finału PŚ (Mechelen 27-28.12, Amsterdam 21-22.01) przyniósł podwójne zwycięstwo Holenderce Adelinde Cornelissen. Jednak występy te to głównie spełnienie wymogu udziału w dwóch imprezach kwalifikacyjnych. Wygrane nie mają wpływu na klasyfikację generalną, gdyż jako zawodniczka broniąca mistrzowskiego tytułu, ma ona zapewniony start w kwietniowym finale, w którym zaprezentuje się przed własną publicznością.

Według rankingu z 21 stycznia, w klasyfikacji Ligi Zachodnioeuropejskiej prowadziła Włoszka Valentina Truppa (66 pkt), tuż za nią plasował się Szwed Patrick Kittel z 65 pkt, natomiast trzecią pozycję zajmowała Helen Langehanenberg z Niemiec (62 pkt).

W rankingu Ligi Europy Centralnej z 29 grudnia najlepsza była Loika Sviatlana z Białorusi z 48 pkt. Michał Rapcewicz miał 45 pkt, zaś trzecia w rankingu, Anna Pyrkina z Rosji – 44.

Aktualne rankingi dostępne są na www.feiworldcup.org.

Nowa zawodniczka w LKJ Lewada

Beata Stremler, aktualna Mistrzyni Polski Seniorów, najlepsza zawoniczka polska podczas zeszłorocznych Mistrzostw Europy w Rotterdamie, reprezentuje od listopada 2011 r. barwy LKJ Lewada z Zakrzowa. Z tym samym klubem związana jest Żaneta Skowrońska, medalistka Mistrzostw Polski Seniorów w latach 2001-2007 (w tym dwukrotnie zwyciężczyni). Jeżeli dołączyć do tego planowane na październik otwarcie nowego kompleksu jeździeckiego, Zakrzów ma szansę stać się najjaśniejszym punktem na ujeżdżeniowej mapie Polski.

Przed nami ciekawy sezon

„Wrocław – Londyn, droga do Olimpiady” – pod takim hasłem odbędzie się w pierwszej połowie lutego cykl imprez ujeżdżeniowych na wrocławskich Partynicach. Dwie najważniejsze z nich: trzygwiazdkowe zawody międzynarodowe (CDI3*), zaplanowane na wtorek i środę 7-8 lutego oraz sobotę i niedzielę 11-12 lutego, mają na celu umożliwienie naszym reprezentantom zdobycie jak największej liczby punktów w rankingu FEI, dających możliwość kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Jednocześnie, korzystając z obecności Katarzyny Milczarek i Michała Rapcewicza, organizator (AKU Thomson) planuje konsultacje z dwójką tych czołowych polskich zawodników. To jednak nie koniec przewidzianych na wrocławski festiwal ujeżdżeniowy wydarzeń. Planowane bowiem są również zawody ogólnopolskie na poziomie juniorskim i małej rundy oraz kurs licencyjny dla sędziów, który poprowadzi dr Wojciech Markowski. Uzupełnieniem mają być różnego rodzaju pokazy.

To świetna i bardzo potrzebna inicjatywa, miejmy więc nadzieję, że mimo krótkiego terminu powiadomienia o zawodach, znajdzie ona uznanie w środowisku i na długo zapadnie w pamięć jako niezwykłe rozpoczęcie sezonu.

Sezon 2012 zapowiada się zresztą ciekawie, nie tylko za sprawą udziału polskich ujeżdżeniowców w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, ale również ze względu na pojawienie się w kalendarzu kilku ciekawych propozycji. Nowością jest przeniesienie Halowego Pucharu Polski na południe, a dokładniej do Zbrosławic. Wcześniej ta najważniejsza impreza sezonu halowego rozgrywana była na sopockim hipodromie i w podwarszawskim Józefinie. Na ujeżdżeniowej mapie Polski pojawia się Biały Bór, który w okresie wakacyjnym planuje rozegranie zawodów CDN. Ponadto w kalendarzu PZJ znalazły się zawody międzynarodowe: marcowe CDI-W w Warszawie (finał PŚ Ligi Europy Centralnej), majowe CDI3* w Radzionkowie i CDI-W we Wrocławiu oraz kilkanaście imprez ogólnopolskich. Nadal nierozstrzygnięta pozostaje, niestety, kwestia Mistrzostw Polski Młodych Koni w Ujeżdżeniu.

Co ciekawe, od jakiegoś czasu zaobserwować można spadek liczby imprez regionalnych na rzecz towarzyskich. Być może spowodowane jest to łatwiejszą dostępnością lub niższymi kosztami organizacji tego typu zawodów. Niemniej jednak sytuacja ta może być korzystna dla popularyzacji ujeżdżenia. Takie towarzyskie L czy P powinien przecież umieć przejechać każdy, nawet podchodzący bardzo amatorsko do tematu jeździec. Kto wie, może taki pierwszy start pozwoli złapać mu bakcyla rywalizacji? To jednak temat na oddzielny artykuł. Tymczasem do zobaczenia na zawodach, których w tym roku szczęśliwie w kalendarzu nie brakuje! Rubryka redagowana we współpracy z serwisem DRESSAGE.pl

Shopping Cart
Scroll to Top