WIELKA WARSZAWSKA DOCENIONA W EUROPIE

Od początku istnienia Toru Służewiec rozegrano na nim kilkadziesiąt tysięcy gonitw. W ponad osiemdziesięcioletniej historii wiele się tu działo.

Tor Służewiec od samego początku był najważniejszym ośrodkiem wyścigowym w Polsce. Ta 138-hektarowa enklawa zieleni i perła architektury modernistycznej jest nie tylko areną dla wspaniałych gonitw, ale także atrakcyjnym terenem dla osób poszukujących rozrywki na świeżym powietrzu, miejscem spotkań towarzyskich i weekendowego oddechu od gwaru wielkiego miasta. Gonitwa Wielka Warszawska ma już ponad stuletnią tradycję. Ustanowiona została w 1895 r. przez ówczesnego Prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim – hrabiego Augusta Potockiego.

Po wieloletnich staraniach organizatora wyścigów konnych na Torze Służewiec – Totalizatora Sportowego – oraz Polskiego Klubu Wyścigów Konnych możemy z dumą poinformować, że sztandarowy polski wyścig – Wielka Warszawska – uzyskał status gonitwy Listed!

Ten międzynarodowy „znak jakości” przyznawany przez European Pattern Committee sprawia, że Wielka Warszawska, jako pierwszy wyścig z naszego rejonu, znalazł się na wyścigowej mapie Europy.

Wielka Warszawska jest najważniejszym wyścigiem porównawczym w Polsce. W ostatnich latach coraz częściej możemy oglądać w niej gości z zagranicy, co w połączeniu z sukcesami Night Tornado we Francji oraz Hipop de Loire w Niemczech pozwoliło spełnić wymagania EPC.

Najważniejsze gonitwy na świecie podzielone są na specjalne, uznawane na arenie międzynarodowej kategorie, oddające ich poziom. Zarówno w przypadku wyścigów koni pełnej krwi angielskiej, jak i czystej krwi arabskiej, ta kategoryzacja jest jednakowa. Dla gonitw koni pełnej krwi angielskiej dokonuje jej komisja European Pattern Commitee, powoływana przez International Federation Horseracing Authorities, a dla koni czystej krwi arabskiej Pattern Race Committee IFAHR (International Federation Of Arabian Horse Racing).

Oznaczenie „G1” przysługuje wyścigom najwyższej rangi, następne są oznaczenia „G2” i „G3”, a za nimi „L”, czyli Listed. W roku 2023 po raz pierwszy oznaczenie Pattern otrzymała gonitwa dla koni pełnej krwi angielskiej, organizowana w Polsce – Wielka Warszawska od tego roku jest wyścigiem rangi Listed. Dla koni czystej krwi arabskiej w Polsce mamy już dwie gonitwy rangi Listed oraz nawet jedną G3 – Nagroda Europy.

Kolejne pokolenia Polaków mogą doświadczyć magii tego miejsca i widoku konia w galopie. Z roku na rok Tor Służewiec przyciąga coraz większe grono miłośników jednego z najbardziej prestiżowych sportów na świecie. W trakcie sezonu wyścigowego, który trwa przez osiem miesięcy w roku (kwiecień – listopad) odbywa się blisko 500 gonitw.

Źródło: domosfera.pl

Shopping Cart
Scroll to Top