POLICYJNE KONIE W POZNANIU

Poznańskie Ogniwo Konne Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu istnieje od 22 lat. Obecnie w skład zespołu wchodzi 11 profesjonalnych jeźdźców i 14 wierzchowców. Pod czujnym okiem instruktorów każdego dnia doskonalą swoje umiejętności, dzięki czemu uznawani są za jedną z najlepszych jednostek konnych w kraju. Swoją służbę pełnią przez cały rok. Ponadto raz w tygodniu odbywa się intensywny trening całodniowy.

Patrole konne sprawdzają się podczas imprez masowych. Policjant siedzący na koniu jest w stanie zobaczyć więcej z wysokości niż pieszy patrol. Dzięki temu może szybciej reagować i pomagać ludziom w potrzebie. W takich sytuacjach jeden policyjny jeździec na koniu może zastąpić nawet 20 pieszych policjantów. Policjanci na koniach z powodzeniem patrolują również tereny zielone, ciężko dostępne dla radiowozów. W Poznaniu najczęściej można ich spotkać na Starym Rynku, Cytadeli, Malcie, w parkach miejskich, nad Wartą i w okolicach podmiejskich jezior.

Pod koniec maja odbył się egzamin, który sprawdzał konie oraz jeźdźców w zakresie I i II stopnia atestu. Jak tłumaczy Dominika Pupkowska-Bral z wielkopolskiej policji, atestacja to nic innego jak sprawdzian posłuszeństwa koni i umiejętności jeździeckich policjantów. Stopień II oznacza gotowość do służby w miejscach mocno zatłoczonych, takich jak np. imprezy sportowe, festyny, demonstracje czy koncerty a pozytywna ocena oznacza gotowość do służby. Ocenie podlegały 2 policyjne konie z zakresu I stopnia atestu oraz 2 jeźdźców i 2 wierzchowce w zakresie II stopnia.

Na początku jeźdźcy wraz z wierzchowcami zdawali egzamin z ujeżdżania, gdzie oceniania była precyzja wykonywania poszczególnych zadań. Kolejny stopień atestacji to test sprawności użytkowej we współdziałaniu z Oddziałem Prewencji Policji z wykorzystaniem środków pirotechnicznych. Opanowanie zwierząt sprawdzano podczas wystrzałów z broni i petard oraz głośnego zachowania pozorantów. Konie bezproblemowo przedzierały się również przez dym, formując szyki z pieszymi oddziałami.

Zarówno konie jak i jeźdźcy przeszli atest bez problemów. Gratulujemy!

Źródło: www.wielkopolska.policja.gov.pl

Shopping Cart
Scroll to Top