Choć rodowód wałacha Salinero jednoznacznie wskazywał na powiązanie jego przyszłości ze skokami przez przeszkody, ostatecznie stało się zupełnie inaczej  – koń zmienił parkur na czworobok, by ostatecznie odmienić współczesne ujeżdżenie i stać się jedną z najjaśniejszych gwiazd dresażu swoich czasów.

Matka Salinero, Luna, dała 10 źrebiąt, z których ojcem aż siedmiu był skokowy Salieri. Jedno z nich, wałach Seven Up, brał udział w Igrzyskach w Atenach, w dyscyplinie skoków przez przeszkody. Salinero też miał skakać, ale wypatrzył go Sjef Janssen, partner Anky van Grunsven i trener holenderskiej reprezentacji w ujeżdżeniu. Jeżdżąc na nim powtarzał, że van Grunsven też powinna spróbować. Ona jednak uznała go za zbyt dużego, silnego i brzydkiego, krótko mówiąc: nie w jej typie. W końcu jednak dała się namówić. Ta chwila zmieniła wszystko.

Para van Grunsven-Salinero przez lata dominowała na światowych czworobokach. W finale Pucharu Świata wygrywała aż czterokrotnie: w 2004, 2005, 2006 i 2008 roku. Bilans Mistrzostw Europy to indywidualne srebro i drużynowe złoto w 2005, w 2007 złoto we Freestyle, srebro w Special i złoto z drużyną, a w 2009 indywidualnie brąz i złoto w konkursie drużynowym. Salinero uroczyście zakończył karierę w wieku 18 lat i jeszcze 10 lat cieszył się zasłużoną emeryturą w domu Anky van Grunsven.

Źródło: dressage24.pl