KWALIFIKACJA OLIMPIJSKA W BABORÓWKU

Po raz drugi drużyny WKKW z Europy Centralnej i Wschodniej będą mogły podczas Equestrian Festival Baborówko walczyć o kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Poprzednio, w 2019 roku, drużyna Polski wygrała w Baborówku bilet na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020.

Flagowa impreza Baborówka we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego – Equestrian Festival Baborówko 2023 – tradycyjnie odbędzie się w maju. Zawody zostaną rozegrane w dniach 18–21 maja 2023 roku, a pula nagród ponownie uplasuje to wydarzenie wśród najwyżej dotowanych zawodów tej rangi na świecie.

– Staramy się, aby każdego roku zawodnicy i kibice mogli w Baborówku doświadczać nowych wrażeń i pięknych sportowych emocji. W 2022 roku otworzyliśmy największy w Polsce plac kwarcowy o powierzchni 12 000 mkw. oraz zorganizowaliśmy pierwsze w Baborówku oficjalne zawody w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi i parokonnymi, w ramach których odbył się Puchar Narodów. – mówi Henryk Święcicki jr., dyrektor zawodów w Baborówku. – W przyszłym roku i przy okazji 15. edycji Equestrian Festival Baborówko zorganizujemy kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. – podsumowuje.

To drugi raz, kiedy w Baborówku ekipy z Grupy C (Europa Centralna i Wschodnia) będą mogły walczyć o bilet na igrzyska. W 2019 roku o kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 rywalizowały w Baborówku 3 drużyny, w tym z Polski, Rosji i Białorusi. Kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 zdobył zespół biało-czerwonych pod wodzą trenera Kadry WKKW Marcina Konarskiego w składzie: Mariusz Kleniuk i Winona, Joanna Pawlak i Fantastic Frieda, Paweł Spisak i Banderas, Paweł Warszawski i Aristo A-Z. Pierwszy raz od Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku Polska zdobyła szansę, by zawalczyć drużynowo o medal olimpijski.

W programie Equestrian Festival Baborówko 2023 znajdą się m.in. konkursy CCI4*-S, CCI4*-L, CCI3*-S, CCI2*-S oraz konkurs dla młodych koni CCIYH2*-S. Kwalifikacja do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 dla zespołów z Grupy C (Europa Centralna i Wschodnia) odbędzie się w ramach klasy CCI4*-L. Należy także pamiętać, że warunkiem przeprowadzenia kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 i wyłonienia zwycięskiej drużyny jest udział w zawodach ekip z przynajmniej trzech państw z Grupy.

Equestrian Festival Baborówko to jedna z bardziej rozpoznawalnych polskich imprez jeździeckich. W 2023 roku odbędzie się 15. edycja tego wydarzenia, którego formuła z roku na rok jest rozwijana.

Duże doświadczenie organizacyjne zespołu Ośrodka Jeździeckiego Baborówko i wyjątkowa infrastruktura sportowa sprawiają, że na starcie w Baborówku chętnie meldują się najbardziej utytułowani zawodnicy WKKW, w tym m.in. medaliści i uczestnicy Igrzysk Olimpijskich, Światowych Igrzysk Jeździeckich czy Mistrzostw Europy. Wśród nich wymienić należy choćby niemieckich multimedalistów Michaela Junga i Ingrid Klimke, czy Julię Krajewski (GER), która w 2021 roku jako pierwsza kobieta w historii jeździectwa wygrała złoty medal olimpijski Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w kategorii indywidualnej.

Źródło: pzj

Shopping Cart
Scroll to Top