Stado w Celle zamieściło w mediach społecznościowych pożegnanie ulubieńca pracowników i jednego z najwybitniejszych ojców koni ujeżdżeniowych na świecie. Na czworobokach pokazało się dotąd ponad 1000 potomków ogiera Rotspon.

Rotspon (Rubinstein I/ Argentan I) urodził się u Hansa-Heinricha Müllera w Stade w 1995 roku. Warto przypomnieć, że Rotspon wywodził sie od wyhodowanego w Polsce ogiera Ramzes (Rittersporn-Jordi x Shagya X-3), założyciela słynnej niemieckiej lini „R” koni sportowych. W próbach dzielności dwukrotnie osiągnął najlepszy wynik w ujeżdżeniu, ale nigdy nie startował. Od początku był bardzo popularny wśród hodowców. W Stadzie Celle stanęli jego synowie Rascalino Royal Blend. Spośród ponad 3000 źrebiąt po Rotspon licencję uzyskało 31 ogierów i zarejestrowano 766 klaczy hodowlanych, w tym 129 z premią. Kary syn Rubinsteina szczególnie sprawdził się jako ojciec matek. W takiej kombinacji pojawia się w rodowodzie Showtime FRH, konia, który pod Dorothee Schneider znalazł się w „złotej” drużynie olimpijskiej w Rio. Córką Rotspona jest Rosaria Alpina, matka Showtime.

Rotspon został w 2017 roku Hanowerskim Ogierem Roku, a jego potomstwo zgromadziło ponad milion euro. Ogier miał 28 lat i, jak informuje Stado, odszedł ze starości.

Źródło: bazakoni.pl