EKSTERN 1994 – 2022

Ekstern przyszedł na świat 10 stycznia 1994 r. w SK Michałów, a na prezentację jego charakteru nie trzeba było długo czekać, ponieważ pokazał się jeszcze jako źrebię, kiedy to podczas wszystkich spacerów z matką wyraźnie ją wyprzedzał, by znaleźć się w centrum uwagi. Jego matka Ernestyna (Piechur – Erwina/Palas) nie wzięła udziału w żadnym czempionacie, ale wydanie na świat Eksterna szybko zapewniło jej sławę i dożywotnią pozycję gwiazdy w SK Michałów. Ernestynę charakteryzował łagodny charakter i ufność w kontaktach z ludźmi. To odziedziczył po niej jej syn.  Zupełnie inny charakter prezentował początkowo ojciec Eksterna, czyli słynny Monogram. Koń sprawiał duże problemy, wszyscy wokół musieli mieć się na baczności, ponieważ bywał agresywny wobec ludzi. O wprowadzeniu Eksterna do hodowli zadecydowano w 1998 r. Ekstern stacjonował w macierzystej stadninie SK Michałów, a także w Jadem Arabians w Belgii, SO Białka czy SK Janów Podlaski.

Lista sukcesów Eksterna jest imponująca. Należy tu wymienić tytuł: Czempiona Polski Ogierów Młodszych w Michałowie, Międzynarodowego Czempiona Ogierów Młodszych w Bábolnej na Węgrzech, Międzynarodowego Czempiona Wielkiej Brytanii Ogierów w Towerlands, Czempiona Polski Ogierów Starszych w Vilhelmborgu, Czempiona Świata Ogierów Starszych w Akwizgranie, Czempiona Europy Ogierów Cup. Ogier otrzymał również nagrodę WAHO dla najlepszego konia krwi arabskiej, a także uplasował się na 58. Miejscu rankingu 100 Gwiazd Polskiej Hodowli i Sportu na 100-lecie Niepodległości.

Z ponad 450 potomków Eksterna wiele zdobyło uznanie. Na szczególną uwagę zasługują m.in..: kl. Pepita, og. Esparto, kl. Wieża Róż, kl. Wilga czy kl. Palanga.

Ostatnie lata Ekstern spędził w rodzimej SK Michałów. Dożył pięknego wieku.

Źródło: equista.pl

Shopping Cart
Scroll to Top