Ustawienie na pomocach

Patron działu

dressage-pl-nowe.jpg

Tekst: Justyna Dysarz-Bylicka
Foto: Piotr Filipiuk

W Akademii "KiR" tym razem zajmujemy się ustawieniem na pomocach. Nasz ekspert, zawodniczka ujeżdżenia Justyna Dysarz-Bylicka, wskazuje na częste błędy i radzi, jak prawidłowo wykonać ten ważny element.

W ciągu ostatniego roku mojej pracy, kiedy miałam możliwość trenowania kilkunastu różnych par, zauważyłam, że są problemy, które występują znacznie częściej niż inne. Rzeczą, na jaką zwracam uwagę, widząc jeźdźca i konia po raz pierwszy, jest ustawienie konia na pomocach. Chciałabym od razu zaznaczyć, że nie mam na myśli zebrania, które wymaga już zdecydowanie większego zaawansowania konia w treningu, jak również umiejętności jeźdźca.

Ustawienie3.jpgKoń prawidłowo ustawiony na pomocach jest rozluźniony i reaguje na działanie łydek, dosiadu i wodzy, porusza się w równowadze. Jest to punkt wyjściowy do wykonywania podstawowych ćwiczeń. Jeśli chodzi o ustawienie głowy, to absolutnie nie musi być ona ustawiona w pionie, z nosem lekko do przodu też można dużo zrobić. Ważniejsze jest ustawienie szyi, która powinna być nieco zaokrąglona, w żadnym wypadku odgięta do tyłu, gdyż wtedy odgięty jest również grzbiet i trudno koniowi podstawić zadnie nogi pod kłodę. Koń idący równym rytmem, pracujący zadem i sprawiający wrażenie poruszającego się w harmonii z jeźdźcem, to właśnie koń dobrze postawiony na pomocach.

Jeśli chodzi o dosiad, który jest sprawą dość indywidualną, to powinien się on charakteryzować przede wszystkim stabilną ręką i łydką. Jeździec powinien podążać z ruchem konia. Nie wszyscy muszą pięknie siedzieć. Ważne jest jednak, aby zaoszczędzić koniowi przykrych odczuć oraz nie zaburzać jego własnej równowagi.

 

Więcej o prawidłowym ustawieniu konia na pomocach oraz częstych błędach w listopadowym numerze "Koni i Rumaków".