Zmiany w przepisach dyscypliny ujeżdżenia
Nowe zasady rozgrywania zawodów krajowych

Tekst: Łukasz Walter, serwis Horselex
Foto: Piotr Filipiuk

Dressage.jpgOd 2 maja 2016 roku obowiązują nowe przepisy dyscypliny ujeżdżenia oraz nowy regulamin rozgrywania zawodów krajowych w ujeżdżeniu. Sezon startowy w pełni, warto więc zapoznać się z obowiązującymi już zmianami.

Nowe przepisy mają być w założeniu prostsze i czytelniejsze w odbiorze. Przepisy dyscypliny w dalszym ciągu bazują na tłumaczeniu FEI Dressage Rules, ale usunięto z nich wszystko to, co jest zbędne dla rozgrywania zawodów krajowych. Przepisy zostały okrojone, a w niektórych miejscach zmodyfikowane w zakresie koniecznym dla rozgrywania zawodów krajowych. Regulamin posiada nową systematykę, również został okrojony o przepisy dublujące się z przepisami dyscypliny i w założeniu ma być bardziej czytelny.

W każdym z dokumentów naniesiono zmiany w stosunku do poprzednich ich wersji. W związku z tym, że sezon otwarty już ruszył, przedstawiamy najistotniejsze zmiany w obu dokumentach.

Przepisy dyscypliny ujeżdżenia

◾w zakresie poszczególnych ruchów:

Jedyna zmiana ma charakter kosmetyczny i dotyczy ustępowania od łydki, które w programach krajowych jest wykonywane również w stępie.

◾w zakresie kwalifikacji do programów dowolnych:

Utrzymano kwalifikację 60% w konkursie kwalifikacyjnym do programów dowolnych, przy czym to organizator w propozycjach będzie wskazywać, który program (z I czy II dnia) jest programem kwalifikacyjnym. Norma kwalifikacyjna nie dotyczy zawodów regionalnych, gdzie programy dowolne można rozgrywać bez ograniczeń.

◾szkolenie koni:

W tym zakresie nastąpiła istotna zmiana: całkowity zakaz dosiadania koni na 24 godziny przed zawodami krajowymi przez osoby inne niż zawodnik. W poprzedniej wersji takie ograniczenie dotyczyło tylko kluczowych imprez. W przypadku startu pod dwoma zawodnikami prawo dosiadania konia bezpośrednio przed konkursem ma tylko zawodnik startujący w konkursie.

◾karanie za błędy:

To jedna z najistotniejszych zmian wprowadzona w związku ze zmianami w FEI. Błędy w przebiegu na czworoboku karane są różnie w zależności od klasy konkursu:

- na wszystkich zawodach krajowych w konkursach klasy CC i CS pierwszy błąd to odjęcie 2% od wyniku, drugi błąd to eliminacja.

Tym samym dopuszczalne jest zrobienie tylko jednej, a nie jak dotychczas dwóch pomyłek w programie.

- na wszystkich zawodach krajowych w konkursach od L do C włącznie, pierwszy błąd to odjęcie 0,5% od wyniku, drugi błąd to odjęcie 1% od wyniku, trzeci błąd to eliminacja.

Tak zwane błędy niekumulatywne, np. wjazd w nieprzepisowym stroju, pozostają bez zmian i skutkują odjęciem 2% od wyniku.

◾kwestie dotyczące organizacji pracy sędziów:

Wyraźnie wskazano, że w konkursach sędziowanych co najmniej przez dwóch sędziów stanowisko jednego z nich musi znajdować się na długiej ścianie (B lub E). Ponadto dopuszczono podpisywanie wyników przez sędziego prowadzącego konkurs, jeśli zostanie do tego upoważniony przez przewodniczącego komisji sędziowskiej.

Więcej przeczytasz w lipcowym numerze miesięcznika "Konie i Rumaki"