Sierpień w odcieniu śląskim

Tekst i foto: Paulina Peckiel

Luby.JPGW pierwszej połowie sierpnia w gościnnym Stadzie Ogierów Książ odbyły się dwie imprezy, ważne z punktu widzenia hodowli koni rasy śląskiej. Pierwszą był jubileuszowy X Krajowy Czempionat Młodzieżowy Koni Rasy Śląskiej (3 sierpnia), podczas którego zaprezentowana została doborowa stawka rocznych ogierków oraz trzy grupy klaczy (roczne, 2- i 3-letnie). Konie oceniała komisja w składzie: Janusz Lawin (OZHK Wrocław), Krzysztof Wójcik (OZHK Wrocław), Maciej Wyszomirski (ŚOZHK Katowice) oraz Paulina Peckiel (PZHK Warszawa). W grupie 7 ogierków dominowali 3 przedstawiciele najliczniejszego w Polsce rodu og. Edelmann. Czempionem został urodziwy choć źrebięcy jeszcze, ale w pięknych liniach, og. LUBY (Derkos – Łupawa po Palant) hodowli Magdaleny Kapicy, wł. Jacka Bakalarza z Wielkopolski, prezentowany już wcześniej na dwóch regionalnych czempionatach w Porębie oraz w Pajęcznie (dwa razy 3. miejsce). Wiceczempionem wybrany został męski, reprezentujący stary typ konia śląskiego og. DRAGON (Pirat – Damara po Nefryt) Jarosława Białkowskiego, a 3. miejsce przypadło ogierkowi VICTUS (Tabun – Varia po Vilnius xx) Mirosława Górnego. Typowy, dobrze rozwinięty i prawidłowo zbudowany Victus zwyciężył już w swojej klasie podczas majowej wystawy w Siedlcu Trzebnickim. Stawka ogierków napawa optymizmem, po kilku sezonach nieco słabszych i mniej obsadzonych roczników widać zdecydowaną poprawę ilościową, a co najważniejsze – jakościową, więc z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną kwalifikację ogierów do treningu w ZT Książ.

Stawka najmłodszych klaczy była najliczniejsza, spośród 12 roczniaczek najlepszą wybrana została bardzo dobrze ruszająca się LUBA (Lexus – Luna po Santiago) hodowli i własności Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Brzezina. Typową, mocnej budowy, harmonijną klacz, coraz częściej spotykanej w rasie śląskiej siwej maści, doceniono już w Porębie, gdzie mimo iż w stawce 15 roczniaczek zajęła 2. miejsce, otrzymała tytuł czempionki klaczy. Klasę ośmiu zaprezentowanych dwulatek wygrała charyzmatyczna i ciekawie umaszczona WENECJA (Ametyst – Wiki po Begis) Henryka Paczkowskiego, tegoroczna zwyciężczyni swojej klaczy w Siedlcu Trzebnickim. Wśród wyjątkowo wyrównanych i wspaniałych jakościowo trzylatek, podobnie jak w Pajęcznie, bezkonkurencyjna okazała się harmonijna, „malowana”, w pięknym typie kl. ALICE (Nefryt – Ariadna po Hutor) hod. Szczęsnego Szymańskiego z Olszowej, wł. Andrzeja Adamczyka. Komisja oceniła Alice na 47,5 pkt (na 50 możliwych do zdobycia), przyznając jedyną tego dnia „10” za stęp. W końcowej rozgrywce 6 klaczy (po 2 najlepsze z każdej klasy) zwyciężył jednak urok młodszej Wenecji, Alice musiała zadowolić się tytułem wiceczempionki.

Czempionat zorganizowany był wspólnie przez SO Książ i Okręgowy Związek Hodowców Koni we Wrocławiu. Wyrazy uznania należą się całej ekipie Stada pod wodzą Moniki Słowik oraz Małgorzaty Studzińskiej, szczególnie za piękne pokazy hodowlane i sportowe, które uczyniły z tej imprezy prawdziwe święto miłośników koni śląskich. Obejrzeliśmy kadryl 6 amazonek na klaczach własności Stada, pokaz zaprzęgowy w wykonaniu Tomasza Kociemby z ogierem SONET (Dastin xx – Sorbona po Bojkot) oraz utytułowanego Bartłomieja Kwiatka z klaczą LAWENDA (Arabetto – Lokana po Glockner), pokaz ujeżdżenia w wykonaniu Andrzeja Horoszko na 24-letnim wał. THOMPSON (Eton – Tosca po Tankred xx), a także pokaz hodowlany zasłużonego dla hodowli koni śląskich 22-letniego ogiera czołowego ILUK (Palant – Ihlawa po Centimo old.) z tegorocznym przychówkiem. Podziękowania również przekazuję Okręgowemu Związkowi Hodowców Koni we Wrocławiu, od niedawna pod kierownictwem Beaty Kapicy, za sprawną i dopracowaną organizację czempionatu. Z funduszy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi hodowcy i właściciele 4 najlepszych klaczy oraz 4 najlepszych ogierów otrzymali nagrody finansowe.

Więcej przeczytasz we wrześniowym numerze "Koni i Rumaków".