Poradnik_foto2.jpgPoradnik fotograficzny odc. 3
Przydatne akcesoria

Tekst i foto: Piotr Filipiuk

Posiadamy aparat, kilka obiektywów, chcemy wreszcie pojechać do zaprzyjaźnionej stajni i zrobić pierwsze zdjęcia. Potrzebny będzie nam plecak lub torba, aby zapakować sprzęt i udać się na wymarzoną sesję. W tym odcinku przyjrzymy się sprzętowi przydatnemu fotografowi koniarzowi do pracy w terenie.

Torba fotograficzna lub plecak na sprzęt foto

Na rynku mamy bardzo wielu producentów plecaków i toreb fotograficznych, proponują oni asortyment w najróżniejszych kolorach i wzorach. Wybór jest trudny, gdyż firmy prześcigają się, robiąc co sezon kolejne modele z nowymi dodatkami. Podstawową kwestią w doborze torby lub plecaka jest jego funkcjonalność w stosunku do posiadanego sprzętu i potrzeb. Dobierając torbę lub plecak, musimy rozplanować w nim ułożenie aparatu i obiektywów, ładowarki, baterii, kart pamięci itp. Co oczywiste, plecak czy torba nie mogą być za małe, ale nie mogą być też za duże, bo wtedy może to spowodować bałagan i niestabilne ułożenie sprzętu. Każdy dobry plecak czy torbę można za pomocą ruchomych przegródek dopasować do swoich potrzeb. Co wybrać – plecak czy torbę? Część fotografów woli torby, inni plecaki. Ja używam plecaka, gdyż wygodniej – moim zdaniem –transportuje się w nim sprzęt. Plecak nie zsuwa się z ramienia, przy dłuższych wędrówkach i wadze ok. 12 kg nie odczuwam zmęczenia, tak jak w przypadku torby. Dodatkowo mogę do specjalnej kieszeni schować laptopa, który czasami przydaje się w pracy w terenie. Torba zdecydowanie lepiej posłuży fotoreporterowi, który na miejsce pracy dojeżdża samochodem i potrzebuje szybkiego dostępu do sprzętu. Natomiast gdy w grę wchodzi przemieszczanie się, np. z parkingu stadniny na daleko oddalone pastwiska, lepiej egzamin zdaje plecak. Przy wyborze plecaka i torby warto zwrócić uwagę na wykonanie poduszek naramiennych. Ważne, aby nie były za wąskie i za twarde. W przypadku toreb ważne jest, by część spoczywająca na ramieniu była wykonana z nieślizgającego się tworzywa, co zapewni stabilne ułożenie na ramieniu. Zarówno plecak, jak i torba powinny być wykonane z materiału odpornego na ścieranie, zabrudzenia i wilgoć. Torba często będzie lądować na piachu, mokrej trawie, czasami złapie nas deszcz lub spadnie nieoczekiwany śnieg. Dobrze, aby torba i plecak miały dużo kieszeni bocznych i wewnętrznych oraz troki do mocowania statywu lub kurtki przeciwdeszczowej. Plecaki czy torby spełniające wspomniane warunki niestety nie są najtańsze, jednak wydanie 300-400 zł na dobrej jakości model pozwoli na wygodne użytkowanie sprzętu przez kilka lat.

Karta pamięci

Kolejną niezbędną rzeczą jest karta pamięci, na której nasz aparat zapisuje wykonane zdjęcia. Na rynku dostępne są karty różnych firm. Do lustrzanek najczęściej stosowane są karty pamięci typu CF i SD (fot. 1). Ważnym parametrem kart pamięci jest ich pojemność, którą określa się w gigabajtach. Najczęściej dostępne i stosunkowo niedrogie są karty o pojemności 2, 4 lub 8 GB. Są to rozsądne pojemności w stosunku do wielkości matryc opisywanych w części pierwszej naszego cyklu lustrzanek dla koniarzy.

Przykład – aparat z matrycą 12 milionów pikseli:
karta 2 GB zdjęcia wielkość L (3888 × 2592 pikseli) mieści 373 zdjęcia
karta 2 GB zdjęcia wielkość M1 (3456 × 2304 pikseli) mieści 466 zdjęcia
karta 2 GB zdjęcia wielkość M2 (2816 × 1880 pikseli) mieści 604 zdjęcia
karta 2 GB zdjęcia wielkość S (1936 × 1288 pikseli) mieści 1402 zdjęcia

Lepszym rozwiązaniem jest zakup kilku kart o mniejszej pojemności, np. cztery karty po 4 GB niż jedną 16 GB. W przypadku awarii karty pamięci tracimy mniej zdjęć i mamy jeszcze trzy karty sprawne. Przy awarii karty 16 GB tracimy wszystkie zdjęcia i całą kartę.

Więcej o kartach pamięci oraz innych przydatnych w pracy fotografa koniarza akcesoriach przeczytasz w październikowym numerze "Koni i Rumaków"