PIT 2016
Pomóż koniom swoim 1%

Tekst: Małgorzata Odyniec
Foto: Piotr Filipiuk

Jeden_procent.JPGJuż tylko miesiąc pozostał na złożenie rocznego zeznania podatkowego. W tym roku ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem upływa 30 kwietnia. 1% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego mogą przekazać osoby, które są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z podatku liniowego, uzyskujące dochód z obrotu papierami wartościowymi i ci, którzy odpłatnie zbyli nieruchomości.

Z gąszczu różnych organizacji pożytku publicznego wystarczy wybrać jedną, w swoim zeznaniu w odpowiedniej rubryczce podać jej nazwę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i gotowe. Niech nie zniechęca nas wysokość przekazywanej kwoty. Czasem, gdy okazuje się, że będzie to kilka złotych, rezygnujemy z ich przekazania, bo to jakoś wstyd, że tak mało. Pamiętajmy jednak, że „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. Kilkanaście takich wpłat, a już można za to kupić choćby worek owsa.

Aby ułatwić naszym Czytelnikom decyzję, w kietniowym numerze miesięcznika "Konie i Rumaki" przedstawiamy krótko kilka wybranych organizacji pomagających koniom i miłośnikom tych zwierząt. Obecnie znane kluby sportowe postarały się o przyznanie statusu OPP, ale o tym z pewnością informują swoich członków i sympatyków.