baner_sklep_215x215.jpg

Przegląd rynkowy
Pomocne strzemiona

Tekst: Jadwiga Bielewicz
Foto: Piotr Filipiuk

strzemie.jpgNa forach internetowych panuje dość zabawne przekonanie, że początkujący jeździec powinien zaczynać przygodę jeździecką od klasycznych, ciężkich, metalowych strzemion, a z biegiem czasu będzie mógł sobie pozwolić na strzemiona kompozytowe czy z systemem absorbowania wstrząsów. Czy jednak w początkowych fazach nie łatwiej byłoby złapać równowagę w siodle, gdyby można było mieć do dyspozycji strzemiona z poszerzaną stopką, dającą pewniejsze oparcie stopy? Zapewne tak, chociaż cena pierwszych będzie pewnie niższa. Jednak doświadczenie podpowiada, że zakup porządnych strzemion będzie, podobnie jak siodło, latami odpłacał się ich użytkownikowi.

Strzemiona na ogół spadają na drugi, trzeci czy kolejny plan podczas zakupu siodła. Często jeźdźcy doceniają zalety porządnych strzemion dopiero po przypadkowych próbach jazdy na innych czy przez namowę kolegów na takie lub inne modele. Nowoczesne strzemiona nie są już ciężkie i toporne, ale wygodne i bezpieczne. Zalety można by wyliczać nie tylko w kwestii samego komfortu jazdy, ale także w poprawie dosiadu, stabilności ustawienia nogi czy uldze dla kości i stawów jeźdźca, głównie kolan i kostek. Ponadto produkcja strzemion idzie w kierunku poszerzania stopki w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań, co daje znacznie pewniejsze oparcie stopy, nie tylko podczas skoków.

ABC strzemion

Strzemiona można podzielić na klasyczne oraz bezpieczne. Kolejno w obrębie każdej kategorii znajdziemy następne podziały ze względu na przeznaczenie, materiał, z jakiego są wykonane, czy rozmiar. Natomiast każde klasyczne strzemię zbudowane jest z dwóch ramion, stopki oraz wkładki. Przy złączeniu ramion, u góry z reguły znajduje się otwór do przeciągnięcia puślisk. W niektórych modelach występuje dodatkowe poprzeczne oczko, przez które przechodzi puślisko, ustawiając zawsze strzemię w siodle w pozycji wszerz (tak jak przy włożonej stopie). Ma to pomagać jeźdźcowi w szybkim złapaniu zgubionego strzemienia oraz ustawić prawidłowo stopę. Kolejno występują strzemiona skośne, zwane też zakrzywianymi czy profilowanymi. Różnią się tym, że puślisko jest przekładane nie na środku, ale na jednym z ramion, dzięki czemu stopa i noga jeźdźca są od razu ustawiane do wewnątrz. Pomaga to zatem utrzymać prawidłową pozycję uda, kolana i stopy. Taki typ strzemion jest preferowany przez jeźdźców trenujących na dłuższych strzemionach (a właściwie puśliskach) czy w siodłach ujeżdżeniowych. Natomiast strzemiona o rozszerzanych ramionach przy stopce nazywane są pruskimi, zapobiegają wypadaniu z nich nóg.

Warto zwrócić uwagę także na samą stopkę. Jeśli jest poszerzana, to znacznie poprawi oparcie w strzemieniu. Takie rozwiązanie jest preferowane przez jeźdźców trenujących skoki przez przeszkody, ponieważ poprawia się komfort samego naskoku, jak i lądowania. Można spotkać się z ruchomą stopką, która przy nacisku stopy obniża się. Jest to system pomagający utrzymać piętę obciągniętą w dół, a w razie wypadku minimalizuje ryzyko zakleszczenia się nogi w strzemieniu. W skład stopki wchodzi wkładka, która powinna być zawsze antypoślizgowa, bez względu na to, czy jest wykonana z gumy, czy z metalu, o fakturze ostrych oczek skierowanych w górę. Niekiedy producenci oferują  strzemiona z kompletem wkładek do wyboru: metalowych i gumowych. Wkładki gumowe można bez problemu dostać w kolorze białym i czarnym, ale występują także inne.

Jeźdźcy rajdowi używają dodatkowo zapinanego do stopki plastikowego lub metalowego koszyczka lub całego strzemienia tzw. koszykowego, które poprawia komfort jazdy przy wielogodzinnych wędrówkach, ponieważ zapobiega zbyt głębokiemu wpadaniu stopy w strzemię oraz zwiększa powierzchnię dla stopy.

Więcej dowiesz się ze styczniowego numeru "Koni i Rumaków".