Kuce nad Wartą

Tekst: Małgorzata Odyniec
Foto: Piotr Filipiuk, Małgorzata Odyniec

W tym roku FEI po raz kolejny zaufała Centrum Hipiki Jaszkowo i powierzyła Antoniemu Chłapowskiemu organizację Mistrzostw Europy Pony. Po siedmiu latach przerwy, w ostatni tydzień lipca nadwarciańskim ośrodkiem zawładnęły ponad dwie setki kucyków. Nam udało się wystawić reprezentacji w ujeżdżeniu i WKKW. Na parkurze polscy zawodnicy wystartowali z powodzeniem tylko w CSIP. (...)

Jaszkowo_kros.jpg_MG_7488-Sophie_Beaty__Done_and_Dusted.jpg_MG_7267-Lena_Charlotte_Walterscheld__Equestricons_Lord_Champ.jpgJaszkowo_kros2.jpg

Dresażyści prezentowali bardzo wysoki poziom. Pierwszego dnia aż 10 par osiągnęło wynik powyżej 70%, a tylko 6 z 42 startujących zawodników otrzymało noty poniżej 60%. Większość kucyków obdarzona była fenomenalnym ruchem, co jeżdżące na nich dzieci umiały doskonale wyeksponować. Po złoto sięgnęły Niemki – wynik najlepszej w drużynie Grette Linnemann na Cinderelli M WE to 77,972%, a po srebro – Holenderki. Polska ekipa w składzie Dominika Maksymowska, Joanna Tragarz i Natalia Wojtaszek zajęła 9. miejsce z wynikiem 185,805%. Niestety, żadna z Polek nie zakwalifikowała się do finału rywalizacji indywidualnej. Dominika na Cassandrze zajęła 33. miejsce z wynikiem 64,333%. W sobotę 25 par walczyło o medale indywidualne i kwalifikację do programu dowolnego. Od kilku lat w ujeżdżeniu są przyznawane dwa komplety medali indywidualnych, jeden w programie „obowiązkowym” i drugi w najbardziej widowiskowych programach dowolnych do muzyki. Mistrzynią Europy została Niemka Linnemann, która tym razem pokazała minimalnie gorszy program – 76,921%. Na drugim miejscu podium stanęła jej rodaczka Lena Charlotte Walterscheld na Equestricons Lord Champ (75,842), a na trzecim Holenderka Dana Van Lierop na Equestricons Day Of Diva (75,474). W konkursie pocieszenia najlepsza z Polek – Dominika Maksymowska zajęła 9. miejsce z wynikiem 65,474%. (...)

W piątek jaszkowskim czworobokiem zawładnęli WKKW-iści. Tu udało nam się wystawić pełną drużynę. Próbę ujeżdżenia wygrała bezkonkurencyjnie reprezentująca Francję Luce Bentejac na Mon Nantano De Florys. Zawodniczka ta otrzymała 32,7 punktów karnych. U przewodniczącej komisji sędziowskiej Sue Steward przekroczyła granicę 80%. Koń na czworoboku zademonstrował świetne kłusy, przez większość programu szedł w niemal idealnej równowadze. Zawodniczka musi popracować jeszcze nad sobą w galopie, bo w wydłużeniach jeździ zbyt agresywnie i koń spieszy. Za ostatnie stanie otrzymała tak rzadko stawianą przez sędziów 10. Drugie miejsce zajęła startująca indywidualnie Rebecca-Juana Gerken na Chagall z Niemiec z równie dobrym wynikiem 40,8 pkt. Na trzecim miejscu uplasowała się Włoszka Carolina Carnevali na Fine And Smart Vd Langenheuvel (43,5). Najlepsza polska amazonka – Aleksandra Grzybkowska na Faworku zajmowała po pierwszym dniu 15. pozycję z wynikiem 51,5 pkt. Zaprezentowała przyzwoity program, ale w chodach wyciągniętych Faworek zamiast wydłużać wykrok, przyspieszał i tracił równowagę. Pozostałe zawodniczki z ekipy Maria Januszewska (Wróżbita II), Sara Śnioch (Tamburynek), Katarzyna Piasecka (Aniluan Sweet Jessie) i startująca indywidualnie Zuzanna Burkert na Malwie zajmowały bardziej odległe miejsca. Drużynowo uplasowały się na ostatnim miejscu.

Z nadzieją jednak czekaliśmy na sobotni kros. Próbę terenową zaprojektował Per Magnusson, a Wojciech Mickunas wraz z „pożyczoną” z Białego Boru ekipą budujących przeszkody postarali się, aby były one solidnie zbudowane i harmonijnie wkomponowane w przepiękne nadwarciańskie łąki i starodrzew dębowy. Dużo materiału zapewniły panoszące się tam bobry, za co podziękowano im, budując przeszkodę w kształcie tego gryzonia. (...)

Jak  zaprezentowały się poszczególne ekipy podczas krosu i próby skoków, a także jak przebiegała rywalizacja w dyscyplinie skoków przeczytasz we wrześniowym numerze "Koni i Rumaków".

Zobacz galerię zdjęć z Mistrzostw Europy Kuców w Jaszkowie